TRENČÍN. Myšlienka založiť spolok kresťansky zmýšľajúcich Trenčanov-seniorov viedla ku vzniku klubu v roku 1997. Členovia klubu sa venujú rôznorodej činnosti, ktorá priťahuje ďalších členov, k dnešnému dňu je ich už 297.
Za toto obdobie sa vo vedení vystriedali traja predsedovia: Daniela Pešková, Vojtech Filin a teraz Darina Tinková.
V prvej polovici tohoto jubilejného roku si vypočuli 19 prednášok z rôznych oblastí života, pripravili viacero zájazdov, športových, turistických, kultúrnych a náboženských akcií, spoločenských posedení a zúčastnili sa i verejnoprospešných prác v meste.

Radi poznávajú svoju vlasť – krásne Slovensko, a tak sa často ide na zájazd dvomi autobusmi. Zoznamujú sa s históriou, prírodnými, architektonickými a sakrálnymi pamiatkami i životom ľudí v jednotlivých regiónoch.
Na mnohých miestach Slovenska, za obdivu domácich aj zahraničných turistov, znie pieseň „Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj...“
Zájazd na Oravu začal plavbou loďou na Slanický ostrov umenia v Oravskej priehrade. Prehliadli si barokový Kostol Povýšenia svätého Kríža s galériou ľudového umenia pri príjemných tónoch organovej hudby. Zastavili sa aj pri soche známeho slanického rodáka, kňaza Antona Bernoláka, zakladateľa prvej spisovnej slovenčiny.

Nádherný pohľad na Oravu a Oravskú priehradu sa naskytol z vrchu Grappa nad obcou Klin, kde stojí socha Krista Spasiteľa – menšia, verná kopia slávnej sochy nad brazílskym mestom Rio de Janeiro.
Po zastavení sa pri hrobe slovenského biskupa Jána Vojtaššáka v Zákamennom, zájazd zakončili v Oravskej Lesnej na lesnej železničke, ktorou sa vyviezli rozprávkovým lesom do sedla Beskyd s goralskou železničkou a rozhľadňou. Pozreli si aj dominantu obce Kostol sv. Anny, postavený v architektonickom štýle novodobej secesie s jedinečným spojením dreva, kameňa, muriva a ľudových prvkov.
Seniori precestovali kus Slovenska
Na zájazde do Rajeckej doliny navštívili obec Čičmany, známu maľovanými drevenicami, vyhlásenú za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Po zastavení sa vo Fačkovskom sedle sa potešili pohľadom na Kľak (1352 m n. m.), jeden z vrcholov Malej Fatry.
V Rajeckej Lesnej – časť Frivald si pozreli Baziliku Panny Márie so známou drevenou sochou Frívaldskej Panny Márie – pútnické miesto, unikátny drevený betlehem, dielo majstra Jozefa Pekara, kde okrem narodenia Ježiša Krista sú zobrazené charakteristické črty všetkých regiónov Slovenska.
Nasledovala prehliadka kúpeľného mesta Rajecké Teplice, ktoré naši seniori radi na-vštevujú. V neďalekej obci Kunerád boli zarmútení pohľadom na chátrajúci a rozpadajúci sa, ešte pred sedemnástimi rokmi krásny kaštieľ a národnú kultúrnu pamiatku, Kunerád. Spiatočnou cestou, popri rieke Rajčianke, si radostne zaspievali pieseň „Vy stromečky okolo Rajčianky…“
Cestovali aj za hranice
Zážitkom bol aj trojdňový zájazd do rakúskeho Salzburgu a Bavorských Álp. V mestečku Hallein, kde boli ubytovaní, si pozreli hrob autora hudby k nezabudnuteľnej piesni Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera.
Na vrchu Kehlstein v Nemecku (1834 m n. m.) navštívili letné sídlo smutne známeho A. Hitlera, takzvané Orlie hniezdo. Pohľad na štíty Bavorských Álp bol úchvatný. Plavbou po jednom z najväčších bavorských jazier Chiemsee sa dostali na ostrov Herrenchiemssee s rovnomenným zámkom, ktorý je kópiou zámku francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. z Versailles.
Z turistických akcií spomeniem výstup zo Snilovského sedla na najvyšší vrch Malej Fatry – Veľký Fatranský Kriváň (1709 m n. m.), z ktorého je nádherný výhľad na Vrátnu dolinu, Rozsutce a Turčiansku kotlinu a tiež turistiku cez Jánošíkove diery z Bieleho Potoka do Štefanovej, kde vždy zachutili bryndzové halušky a dobré pivo.
Pekná bola aj turistika po slovensko-poľsko-českom Trojmedzí, kde sa stretajú hranice týchto štátov. Prešli obcami: Čierne (SR), Jaworzynka (PL) a Hrčava (ČR) späť do Čierneho a vlakom do Trenčína.
Zúčastnili sa aj športových hier kresťanských seniorov, poriadaných v rámci Trenčianskeho kraja v Partizánskom a za umiestnenie v jednotlivých disciplínach si priniesli sedem medailí.
Vydarený bol týždenný pobyt vo Vysokých Tatrách, kde členovia podľa svojej fyzickej zdatnosti robili túry po tatranskej magistrále i iných turistických trasách.
Osobitným zážitkom bola návšteva poľovníckeho zámočku Hohenlohe v Tatranskej Javorine – teraz v správe prezidenta SR.
Na jeden z tradičných bow-lingových turnajov, na ktorých sa zúčastňuje asi 40 členov, prišli aj pracovníci slovenskej televízie a v pravidelnej relácii Generácia na STV2 odvysielali zábery z turnaja a rozhovor s členmi výboru o činnosti Klubu.
Autor: JÁN TINKA