SELEC. Skvelý folklorista, dychovkár, hudobník, ochotnícky herec, spoluzakladateľ a vedúci folklórnej skupiny Selčan zo Selca a predovšetkým príjemný, milý a aj vo vysokom veku neuveriteľne aktívny a optimistický muž František Žovinec zomrel v pondelok 4. septembra.
Napriek tomu, že jeho život už v 13 rokoch negatívne poznačila 2. svetová vojna a odvlečenie jeho otca nacistami do koncentračného tábora, z ktorého sa už nikdy nevrátil, bol Ferko Žovinec až do svojej smrti mužom pozitívneho myslenia, dobrej nálady a činorodého života.

Obľúbený hudobník, folklorista a ochotnícky herec
František Žovinec sa narodil v rodine huslistu 7. januára 1932. Už od mladých liet bol úzko spätý s hudobným životom i s rozvíjajúcim sa ochotníckym divadlom v malej obci v Považskom Inovci.
Svoj herecký talent zužitkoval v domácom ochotníckom divadle stvárnením viacerých postáv predovšetkým v 60. a 70. rokoch minulého storočia, v období, v ktorom boli ochotníci v Selci najaktívnejší. Po odchode z ochotníckych divadelných dosiek spojil svoj voľný čas navždy s folklórom.
V roku 1964 spolu s Antonom Cagalincom založili folklórnu skupinu Selčan. Neskôr sa stal aj vedúcim tejto obľúbenej folklórnej skupiny, ktorá do obce priniesla množstvo originálnej kultúry.

Folkloristi zo Selčanu majú od roku 1964 za sebou stovky vystúpení, účinkovali aj na folklórnych festivaloch vo Východnej, Strážnici, na Myjave i v Detve. Ferko Žovinec šéfoval aj detskému folklórnemu súboru Selčanka, ktorý vznikol v roku 1971. Oba kolektívy vo svojom repertoári vždy prezentovali zvyky a tradície svojho regiónu. Vitálny hudobník plný energie sa v nich uplatnil ako vedúci, choreograf, spevák i tanečník. Okrem folklóru neobišiel František Žovinec ani rady dychovkárov. V miestnej dychovej hudbe pôsobil ako trúbkar, účinkoval aj v podnikovej dychovke.
V auguste 2014 vyšla Františkovi Žovincovi publikácia Kultové miesta v Seleckom chotári a História školstva v obci do roku 1947. Skompletizoval aj zbierku krojov a v spevníku Piesne zo Selca publikoval zozbieranú kolekciu piesní.
Malému Ferkovi odvliekli nacisti otca do koncentračného tábora
František Žovinec mal iba trinásť rokov, keď mu nacisti 30. novembra 1944 odvliekli otca do koncentračného tábora. Jeho otec patril k 48 odvlečeným Selčanom, z ktorých takmer všetci zahynuli v koncentračných táboroch Sachsenhausen a Oranienburg. „Otec mal iba 39 rokov, keď som ho na konci novembra 1944 videl naposledy.
Nemci brali do transportu chlapov podľa vlastnej ľubovôle. Najskôr ich odvliekli do zberného tábora v Seredi a potom štyri dni pred Vianocami v dobytčích vagónoch do koncentračných táborov Sachsenhausen a Oranienburg. Do Selca sa z nich nikdy nevrátilo 43 občanov. Svojho otca som už nikdy nevidel,“ povedal pre naše noviny v roku 2014 František Žovinec.
Selčania pomáhali zásobovať partizánov potravinami, ukrývali ranených a zabezpečovali osloboditeľov liekmi a zdravotníckym materiálom. Agresia nacistov bola odplatou za aktivitu partizánov v tejto oblasti. „Do takýchto obcí posielali Nemci trestné výpravy. Nemci išli po chalupách a vyťahovali všetkých chlapov. Nechali iba tých, čo už boli veľmi starí a ležali na posteli.
Pre obyvateľov obce boli kruté aj prvé povojnové roky. Ostalo v nej 22 vdov a 33 neplnoletých detí bez otca,“ povedal pred troma rokmi pre týždenník MY - Trenčianske noviny pamätník František Žovinec. Jeho najbližšia rodina, blízki a množstvo priateľov a známych sa s Františkom Žovincom navždy rozlúčia 6. septembra.