TRENČÍN. Trenčania si každoročne pripomínajú augustové udalosti z roku 1968 na Mierovom námestí pri Lipe slobody, ktorú tu zasadili na konci dramatického roka 1968.
„Robím to každý rok aj s priateľmi, aby sme si uctili pamiatku ľudí, ktorí zahynuli a následne aj tých, ktorí po tom, čo prišlo k normalizácii, mali pre svoje aktivity „po chlebe“, povedal pamätník augustových udalostí Emil Sedlačko s tým, že chcú pripomenúť Trenčanom, že to, čo sa stalo, nikto nevyvráti.
„Bol to pokus o slobodu. V človeku to žije, dejiny už nikto neobráti ani nepoprie. Boli sme aktívne pri tom, sloboda, ktorá sa v tom čase otvorila, to bolo niečo fantastické,“ dodal Sedlačko.
Pod koreň Lipy slobody zakopali roku 1968 dokumenty v uzavretom tubuse, ktoré majú pripomínať dobré vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi.
„Strom pripomína spolupatričnosť Čechov a Slovákov a má svoj historický význam. Lipu sme zasadili v silne emotívnom čase a dodnes je živým pamätníkom zrodu slobody,“ pripomenul Sedlačko.

21. augusta 1968 obsadili armády Varšavskej zmluvy väčšinu dôležitých miest vo vtedajšom Československu.
Vojenská invázia Sovietskeho zväzu spolu s vojskami Poľska, Nemeckej demokratickej republiky, Maďarska a Bulharska bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Okupácia zastavila demokratizačný proces v ČSSR označovaný ako Pražská jar.
