TRENČÍN. Trenčiansky kraj mal koncom minulého roka najnižší podiel obyvateľov v predproduktívnom a najvyšší v poproduktívnom veku na Slovensku. Ku koncu roku 2016 žilo v Trenčianskom kraji takmer 80 tisíc detí do 14 rokov a viac ako 97 tisíc osôb starších ako 65 rokov.
Ako informoval riaditeľ Pracoviska Štatistického úradu SR v Trenčíne Pavol Arpáš, už sedem rokov podiel obyvateľov v predproduktívnom veku vykazuje najnižšie hodnoty medzi krajmi, aj keď medziročne vzrástol o 0,1 percentuálneho bodu.

"Ku koncu roku 2016 tvoril 13,4 percenta a v porovnaní so SR bol až o dva percentuálne body nižší. Podiel obyvateľov v produktívnom veku v kraji klesá od roku 2009, v roku 2016 medziročne klesol o 0,7 percentuálneho bodu a tvoril 70,1 percenta (v SR 69,6 percenta).
Štvrtý rok má Trenčiansky kraj najvyšší podiel obyvateľov v poproduktívnom veku. Medziročne vzrástol o 0,6 percentuálneho bodu a predstavoval 16,5 percenta (v SR 15 percenta)," uviedol Arpáš s tým, že koncom minulého roka žilo v Trenčianskom kraji 412.620 osôb v produktívnom veku (15 - 64 rokov).

Priemerný vek obyvateľov Trenčianskeho kraja predstavoval v minulom roku 42 rokov. Medziročne vzrástol o 0,3 percenta a bol najvyšší spomedzi slovenských krajov. Populácia starne vo všetkých deviatich okresoch Trenčianskeho kraja.
"Najpriaznivejšie vekové zloženie bolo v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Bánovce nad Bebravou. V uvedených okresoch bol priemerný vek obyvateľa najnižší - 41 rokov, naopak, najvyšší bol v okresoch Partizánske 43 rokov a Myjava 44 rokov.
Vo všetkých okresoch prevládali závislé osoby vo veku 65 a viac rokov nad osobami vo veku do 14 rokov, najvyšší rozdiel bol v okrese Myjava - deväť osôb v neprospech detí, najnižší bol v okrese Púchov jedna osoba v neprospech detí," doplnil Arpáš.