TRENČÍN. Minulý týždeň začala prvá etapa reštaurovania dominanty Mierového námestia – Morového stĺpa. Reštaurátori demontovali jeho balustrádové zábradlie a dva schodové stupne, suma za rekonštrukciu sa vyšplhala na takmer 30-tisíc eur.
Podľa pamiatkarky bol stĺp narušený, najviac poškodené boli práve spodné časti tejto kultúrnej pamiatky.
Stĺp dal postaviť gróf Mikuláš Ilešházi
O reštaurovanie stĺpa so súsoším sv. Trojice, takzvaného Morového stĺpa sa postará reštaurátor Martin Mikuláš. Ako vysvetlil, spodná časť stĺpa bola už viackrát v minulosti opravovaná, avšak nevhodnými spôsobmi.
„Použili sa cementové plomby a do chýbajúcich častí sa dopĺňali rôzne druhy kameňa. V prvej etape sa demontuje celá spodná časť a to aj z dôvodu, že sa rekonštruuje námestie. Schody, ktoré sú pod pôvodnými, sa vymenia za kamenné,“ informoval reštaurátor. Spolu s kolegami demontované zábradlie a schody označili a odviezli do ateliéru, kde sa reštaurátorských prác zúčastní pätica ľudí.

Viac ako tristo rokov stará kultúrna pamiatka je podľa pamiatkarky Márie Vdovičíkovej v narušenom stave.
„Najviac poškodené sú schodiskové stupne, balustrádová ohrádka a podstavec, ktoré sú mechanicky poškodené pôsobením ľudského faktora a vzlínajúcou vlhkosťou a zasolením,“ poznamenala.
Kameň je podľa nej zvetraný, čím sa postupne stráca profilácia ozdobných prvkov Morového stĺpa, problémom je aj jeho znečistenie machmi, sinicami a lišajníkmi.
Odborné reštaurovanie stĺpa podľa Vdovičíkovej prebehlo v 50. rokoch 20. storočia a neskôr v rokoch 1977 a 1978.
„Morový stĺp dal v rokoch 1711 – 12 postaviť gróf Mikuláš Ilešházi na pamiatku obetí morovej epidémie, ktorá v Trenčíne vypukla v roku 1710.
Stĺp so súsoším slávnostne posvätili na jar 1713. Na hlavici stĺpa je osadené súsošie Naj-svätejšej Trojice – Boh Otec drží v náručí svojho Syna – ukrižovaného Ježiša Krista a nad ním sa vznáša holubica Ducha Svätého. K Najsvätejšej Trojici sa viažu aj latinské nápisy na podstavci stĺpa, ktoré sú oslavou Najsvätejšej Trojice a poďakovaním za ukončenie morovej epidémie,“ priblížila jeho históriu Mária Vdovičíková.

Prvá z dvoch etáp
Reštaurovanie dvoch schodových stupňov a zábradlia je prvou z dvoch etáp kompletného zreštaurovania Morového stĺpa. Mesto Trenčín na ňu získalo dotáciu z rozpočtu rezortu kultúry vo výške 15-tisíc eur, ďalších 15-tisíc eur zaplatí zo svojho rozpočtu.
„Prvá etapa bude ukončená do konca roka 2017. Následne budeme žiadať o dotáciu aj na 2. etapu,“ poznamenala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Či sa o reštaurovanie zvyšných časti stĺpa postará terajší reštaurátor, nie je známe, o víťazovi rozhodne verejná súťaž.
Myšlienky na reštaurovanie stĺpa v druhej etape zatiaľ Martin Mikuláš nemá, sústreďuje sa na niekoľkomesačný projekt obnovy schodov a zábradlia. „Práce bude pomerne dosť.
V reštaurátorskom ateliéri prebehne čistenie a odstraňovanie sekundárnych tmelov. Dôvodom, prečo ho prevážame, je fakt, že v ateliéri bude kameň vákuovo konzervovaný a pod tlakom bude do kameňa napúšťaný spevňujúci konsolidant. Pôvodný kameň je dnes veľmi zvetraný, nie je súdržný a dôležité je ho pri reštaurovaní kvalitne spevniť,“ priblížil postup prác reštaurátor.
Dátum, kedy sa dostanú schodové stupne a balustrádové zábradlie späť na svoje miesto, nie je známy. Podľa Mikuláša môže k tomu prísť až po tom, ako bude pod schodmi pripravené podloženie, stihnúť to však chcú do prvých mrazov.