BECKOV. Čestné občianstvo za dlhodobé sprístupňovanie dejín obce a jej propagáciu v regióne udelili počas Dní obce Beckov manželom Pavlovi a Daniele Dvořákovým.
Po archeologičke Márii Kodoňovej a športovcovi Dušanovi Čikelovi sa čestného občianstva obce dočkala aj dvojica historikov, ktorá má k Beckovu a Beckovskému hradu vybudovaný vrúcny vzťah.

Ako informovala Dana Badžgoňová z Obecného úradu Beckov, pohnútky pre udelenie čestného občianstva historikom boli viaceré.
„V prvom rade obaja historici sú známi tým, že k našej obci získali nielen pracovný, ale aj rýdzo osobný vzťah, konkrétne k bývalej kronikárke a sprievodkyni na Beckovskom hrade Margite Bubeníkovej (1936). Takmer rovesníčka Pavla Dvořáka pri prvom vydaní Rytiera a jeho kráľa v roku 2003 okamžite pochopila, aké vzácne dielo pre Beckov vyšlo, pretože ako sprievodkyňa na hrade zápasila s nedostatkom informácií o dejinách hradu a obce, lebo to, čo bolo dovtedy spracované, aj historikmi, nebolo dostatočne podložené archívnymi dokumentmi a často obsahovalo nepresnosti, ak nie chyby,“ vysvetlila Dana Badžgoňová.
Pavel Dvořák hrad navštevoval pomerne často, spolu so štábom v ňom natáčal televízne dokumenty, zúčastnil sa i na jeho otvorení po dvojročnej rekonštrukcii v máji 2012. Podľa Badžgoňovej sa historici podpísali najmä pod šírenie pravdivých informácií o obci, jej osobnostiach a histórii, predovšetkým o Stiborovi zo Stiboríc.

„Daniela Dvořáková je spoluautorkou monografie BECKOV 1, publikovala aj v Beckovských novinách. Môžeme preto vyhlásiť, že obaja prispeli k propagácii obce Beckov svojimi dielami minimálne na Slovensku a v Maďarsku, takže cena je pre nich len malým poďakovaním za ich významnú odbornú historickú prácu,“ podotkla.
Návrhy na ocenenie schválilo obecné zastupiteľstvo obce, na mimoriadnom zasadnutí z 11. augusta schválili i udelenie Ceny obce jej obyvateľke Anne Klčovskej za aktívnu účasť v boji proti fašizmu počas 2. svetovej vojny.