„Agroturizmus je u nás stále na začiatku,“ tvrdí Štefan Škultéty

Agroturizmus je krásna, no zároveň citlivá téma. Zaujímalo nás, aký vzťah k vidieku a agroturistike má primátor mesta Trenčianske Teplice a kandidát na župana TSK Štefan Škultéty.

Štefan Škultéty je nezávislým kandidátom na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja.Štefan Škultéty je nezávislým kandidátom na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja. (Zdroj: Martin Jurikovič)

Prvá augustová nedeľa na ranči Santána patrila koňom. Vo westernových disciplínach si tu zmerali sily jazdci z rôznych kútov Trenčianskeho kraja. Podujatie podporilo aj mesto Trenčianske Teplice. Na otázky odpovedá primátor mesta Trenčianske Teplice a kandidát na župana TSK Štefan Škultéty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vnímate situáciu v agroturizme na Slovensku v porovnaní so svetom?

- Porovnávame neporovnateľné. U nás je agroturistika stále na začiatku. Je dielom nadšencov a o jej rozvoj sa vo väčšine prípadov zaslúžili miestni farmári na úkor svojho času. To je aj prípad ranču Santána, ktorý na čele s majiteľom už tradične organizuje westernovú súťaž.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto roku je to už po siedmykrát. Často sa stretávam s ľuďmi na vidieku, ktorí majú malé farmičky a usilujú o rozvoj agroturistiky. Títo ľudia ťažko pracujú, bez akejkoľvek podpory štátu či kraja. V konečnom dôsledku hovoria, že bez podpory sa obídu, len nech nie je toľko byrokracie pri tom, čo robia.

Paradoxne, aj keď majú veľké problémy s administratívou, nájdu si čas a robia takéto podujatia, aké je napríklad tu v Trenčianskych Miticiach.

Aký prínos majú tieto akcie pre verejnosť?

- Nielen miestni obyvatelia, ale aj hostia zďaleka, navštívili farmu a strávili tu peknú sobotu. Takéto podujatia sú atraktívne najmä pre rodiny s deťmi, pre ktoré tu majú pripravený bohatý program. Deti taktiež vidia, ako sa starať o zvieratá a vypestujú si ku nim vzťah.

SkryťVypnúť reklamu

Z môjho pohľadu je to veľký bonus. Voči takejto vzorke farmárov mám rešpekt, pretože denne ťažko pracujú a odmenou im je len to, že ľudia si od nich občas kúpia produkt. Aj napriek tomu sršia optimizmom a rozdávajú sa.

Pokiaľ by bola byrokracia menšia, cestovný ruch by u nás prekvital ako u našich susedov v Rakúsku či Taliansku. Máte aj vy takýto názor?

- Iste áno. Je tu však jeden problém. V Rakúsku či Taliansku vidíme v reštauráciách regionálne produkty z lokálnej farmy, čo u nás nie je z hľadiska legislatívy možné. Tu musíte spĺňať xy hygienických noriem a rešpektovať zákony, ktoré toto znemožňujú.

Zabezpečiť môžete len predaj z dvora v obmedzenom množstve, ale na potreby reštaurácie sa to už nevzťahuje. To už farmárom umožniť nevieme.

Keď to funguje v Rakúsku, prečo to nefunguje u nás? Prečo majú oni prepracovaný turizmus inými schémami? Nehrajme sa na lepších. Veď farmár tiež ide s kožou na trh a nedovolí si dať do obehu nekvalitný produkt. A reštaurácia si dobre premyslí, že od koho zoberie tovar na základe odskúšania.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, stravovacie zariadenia podliehajú taktiež prísnej kontrole, takže ochrana spotrebiteľa je zabezpečená. Viaceré kauzy s dovozovým tovarom dokazujú, že domáce potraviny sú najkvalitnejšie. Viď nedávna kauza s vajíčkami. Niet sa čoho obávať, treba do toho ísť. Kraj by mal na to tlačiť v zmysle podpory regiónu a rozvoja malej ekonomiky.

Čo by pomohlo zlepšiť situáciu?

- Podnikatelia v agroturizme potrebujú podporu, lebo ľudia ich vyhľadávajú. Pri súčasnom stresovom živote čoraz častejšie unikajú do prírody, kde práve agroturizmus poskytuje odlišný typ oddychu v porovnaní s wellnesom, kúpeľmi či hotelmi.

Je to návrat k prírode najmä pre rodiny s deťmi, ktoré vidia model z minulosti. Príjemné sa spája s užitočným. Preto treba dať zarobiť farmárovi, ktorý sa snaží o prehĺbenie tejto vetvy.

Osobne ja i moja 8-ročná dcérka sme veľkými fanúšikmi koní. V tomto sektore nie je vytvorené prostredie pre začínajúcich podnikateľov. Ťažko presvedčiť podnikateľa, aby zažiadal o dotáciu z eurofondov, keď je s tým spojené toľko byrokracie a časové sklzy.

Mladý človek predsa nemôže čakať rok a pol, či uspeje alebo neuspeje. Nastúpiť by mal kraj, aby podal pomocnú ruku. Starostovia alebo primátori sú malí hráči na to, aby zamiešali karty.

Máte na mysli konkrétny prípad?

- Áno. Spomeniem projekt mladých farmárov. Výzva bola vyhlásená v marci minulého roka a mladí farmári mohli získať na podporu podnikania 50-tisíc eur. Taktiež sme mali mladého farmára, ktorému sme prenajali pôdu s jasným biznis plánom, aby mohol zažiadať o eurofondy.

Za viac ako rok ministerstvo nebolo schopné výzvu vyhodnotiť. Keďže náš mladý farmár nemohol plány realizovať, rozhodol sa ísť inou cestou.

Nikto nebude predsa čakať rok, či uspeje. Potom vzniká maximálne znechutenie a dáva to priestor extrémistom a rôznym živlom, ktorí na to poukazujú. Nečinnosťou sa vie rozdúchať veľa vášní.

V rozvoji cestovného ruchu dosahujete v Trenčianskych Tepliciach skvelé výsledky, 420-tisíc prenocovaní ročne sa ťažko prekonáva. Ako by ste vedeli implementovať túto skúsenosť v rámci kraja?

- Je pravda, že Trenčianske Teplice išli za posledných 10 rokov raketovo hore. Liek je v podstate jednoduchý, tvrdá práca plus treba pozerať vzory v zahraničí, komunikovať s podnikateľmi, ktorí v tomto sektore podnikajú, učiť sa od nich a v rámci možností im vychádzať v ústrety.

Najnovšie sa ide rekonštruovať Kursalón - jedna budova, ktorá sa nachádza v kúpeľnom parku, čo je národná kultúrna pamiatka. Znamená to, že ak podporíme revitalizáciu týchto hlavných nosných produktov, začne sa dariť aj malým a stredným podnikateľom.

Alebo spomeniem Teplickú kartu, ktorú si môže zakúpiť každý za symbolických 5 eur, čím získava zľavy do kúpeľov, na kúpalisko Zelená žaba plus ďalšie benefity. Takýto produkt treba preniesť aj na krajskú úroveň. Podstatné je myšlienku zrealizovať, nie o tom len hovoriť.

Dokázali ste, že mnohé veci sa dajú zrealizovať aj v rámci eurofondov. Viď oddychovú zónu na vrchu Klepáč. Najnovšie otvoríte raritu v Trenčianskom kraji - dom na strome. O čo vlastne ide?

- Dom na strome alebo treehouse je skutočným unikátom v našom regióne. Ide o zážitkové ubytovanie pre rodiny s deťmi alebo zamilované páry, ktoré chcú spať priamo v lese, ale zároveň si chcú zachovať istý stupeň komfortu.

Treehouse je útulne a vkusne zariadený a aj touto cestou by som chcel pozvať všetkých milovníkov prírody k jeho otestovaniu.

S agroturizmom úzko súvisia aj cyklotrasy. Čo si myslíte o cyklotrasách v Trenčianskom kraji?

- Keby sa viac konalo, ako hovorilo, bolo by fajn. Kraj musí byť koordinátorom, lebo cyklotrasy prechádzajú cez jednotlivé katastre. Musí byť spojnicou medzi starostami a primátormi. Jeho úlohou je tlačiť na štát, aby uľahčil niektoré procesy.

Keď to ide v Rakúsku alebo v susedných Čechách, musí to ísť aj u nás. Veľa sa rozprávalo o veľkých projektoch, ale reálne nevidieť ani kilometer cyklotrasy. Údajne je schválený projekt za 7 miliónov eur, pričom časť prostriedkov poputuje i na vybudovanie cyklotrás. Snáď sa týmto situácia preklopí k lepšiemu.

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Viac informácii nájdete v pravidlách zverejňovania politickej inzercie spoločnosti Petitpress, a.s.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu