TRENČÍN. Na cestách Trenčianskeho kraja zomrelo od začiatku tohto roka už devätnásť ľudí. Ide o rovnaký počet obetí, ako za celý uplynulý rok.
Podľa polície je najčastejšou príčinou nehôd porušenie základných povinností vodiča a neprimeraná rýchlosť.
Štatistiky sú alarmujúce. Za prvých sedem mesiacov tohto roka sa na území Trenčianskeho kraja stalo celkom 725 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 19 ľudí.

41 ľudí sa ťažko zranilo a 315 sa zranilo ľahko. Alkohol zistili policajti pri takmer stovke nehôd.
Rýchlosť, otáčanie aj jazda cez križovatku
„Najčastejšou príčinou dopravných nehôd za prvých sedem mesiacov tohto roka boli porušenia základných povinností vodiča, neprimeraná rýchlosť jazdy, nesprávne otáčanie a cúvanie a nesprávna jazda cez križovatku,“ povedala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.
Podľa nej sa v porovnaní s minulým rokom nepriaznivo vyvíja v Trenčianskom kraji aj nehodovosť s účasťou chodcov.
„Došlo k 57 dopravným nehodám s účasťou chodca, čo je nárast o 11 dopravných nehôd, kde pri týchto nehodách boli dve osoby usmrtené, deväť ťažko zranených a až 47 osôb sa zranilo ľahko.“

Na cestách je viac cyklistov aj motorkárov
Na cestách podľa polície rastie počet cyklistov a motorkárov, s ním rastie aj riziko vážnych nehôd.
„Žiadame vodičov, aby si ich na cestách viac všímali. Rozmery bicykla alebo motocykla dávajú ich vodičov do nevýhody, pretože sú v premávke ľahko prehliadnuteľní,“ skonštatovala Antalová.
V prípade nehody nemá cyklista či motorkár k dispozícii takmer žiadnu pasívnu bezpečnosť, a preto často prichádza k ťažkým zraneniam alebo smrti.

Šoféri vinia zlý stav ciest
Oslovení šoféri z Trenčína hovoria, že dôvodov, pre ktoré sú štatistiky výrazne horšie ako po minulé roky, je viac.
Najväčší podiel na rastúcom počte smrteľných úrazov má podľa nich zlý stav ciest.
„Ľudia sa stále viac a viac ponáhľajú. V okolí Trenčína je veľa ciest v katastrofálnom stave, najhoršia je asi z Bánoviec do Trenčína a ďalej na Drietomu,“ povedala Lucia Fabiánová, čo má podľa nej aj vplyv na nehodovosť.
„Šoféri často dávajú pozor, aby sa vyhli jamám a nevšímajú si, čo sa deje okolo nich,“ myslí si.
V porovnaní so zahraničím je okrem ciest podľa Ľubomíra Žabku problém aj v šoféroch.
„Pracujem v zahraničí, v šoférovaní je veľký rozdiel. Vo Francúzsku sú šoféri ohľaduplní, jazdí sa tam perfektne, rovnako aj v Anglicku, tam som pochopil, čo znamená porekadlo, že s pokojom Angličana.
Slovenskí vodiči sú arogantní, problémom sú aj rozbité cesty, auto na zlej ceste nedrží stopu ako na kvalitnej,“ skonštatoval.
Podľa Petra Mazánika sa na našich cestách jazdí neopatrne.
„Veľa ciest sa v Trenčíne opravuje, menia sa značky. Za najrizikovejšiu považujem cestu Trenčín – Bánovce. Je to úzke, rozbité,“ povedal.
Chýba tolerancia
Dopravný analytik Viliam Brtáň tvrdí, že vodiči by mali byť tolerantnejší, nedostatky vidí aj vo vzdelávaní budúcich šoférov v autoškolách.
„Premávka na Slovensku sa neustále zhusťuje. Autá sú čoraz dostupnejšie, cestná infraštruktúra však stále nie je dobudovaná. Vodiči však nie sú tolerantní, ochotní pohybovať sa v pomalej kolóne, stále hľadajú rôzne „myšičky“ alebo priestor aby predbehli ostatných,“ povedal Brtáň.
Štatistiku s alarmujúcimi výsledkami si podľa neho väčšina motoristov nevšimne.
„Vodiči sú skôr citliví, ak nehodu vidia naživo. Pomohla by väčšia osveta, aby sa ukazovalo, aký je nebezpečný šmyk, aké nedodržiavať rýchlosť, zvýšiť prevenciu. Stále máme diery aj v autoškolách, kde budúci vodič nezažije, čo je to dostať šmyk,“ dodal dopravný analytik.
Najviac obetí si tento rok vyžiadali cesty Banskobystrického a Trnavského samosprávneho kraja, kde pri dopravných nehodách zomrelo zhodne po 22 ľudí. Najmenej obetí – deväť – majú tento rok cesty Bratislavského samosprávneho kraja.