TRENČÍN. Dlhé roky utajovanú Správu z právneho auditu mesta Trenčín si už môže prečítať každý.
Aktivisti z Centra environmentálnych aktivít totiž dokument z roku 2011 zverejnili na svojej internetovej stránke.
Za 142-stranový materiál mesto v roku 2011 zaplatilo takmer desaťtisíc eur a odmietalo ho zverejniť viac ako šesť rokov napriek rozhodnutiam krajského a najvyššieho súdu, ktoré mu to prikazovali.

Pre nesprístupnenie správy právneho auditu hrozila mestu Trenčín súdom nariadená exekúcia.
Správu právneho auditu doručili koncom júla do kancelárie Centra environmentálnych aktivít (CEA) prostredníctvom Exekútorského úradu.
Podľa CEA majú na audit Trenčania ústavné právo
Podľa riaditeľa CEA Richarda Medala sa po prvýkrát úspešne použil nútený výkon súdneho rozhodnutia pri vymáhaní práva na informácie.
„Zverejnením auditu na internete sme urobili len to, čo mal primátor urobiť už pred šiestimi rokmi a na čo majú Trenčania ústavné právo,“ uviedol Medal.
„Dnes sa môže každý oboznámiť s jeho obsahom a vytvoriť si vlastný názor nielen na zistenia týkajúce sa bývalého vedenia mesta, ale aj na zákonnosť a transparentnosť postupov toho súčasného.“

Primátor Trenčína Richard Rybníček nezverejnenie právneho auditu – na rozdiel od ekonomického a personálneho – roky zdôvodňoval tým, že dokument obsahoval návody, ako postupovať v právnych sporoch, ktoré ohrozovali mesto.
Aktivisti v audite nenašli zásadné informácie
Podľa aktivistov CEA sa však tieto dôvody ukázali ako zavádzajúce.
„Je to paradoxné, ale celá kauza stavia do negatívneho svetla súčasné vedenie mesta viac než to predchádzajúce,“ skonštatoval ďalší člen CEA Norbert Brázda.
„Audit, na rozdiel od toho, čo tvrdil primátor, neobsahuje žiadne zásadné informácie, ktorých zverejnenie by mohlo – teraz, alebo v minulosti –, ohroziť záujmy mesta,“ uviedol s tým, že zo zverejnených detailov vyplýva, že primátor Trenčína nepostupoval v súlade s niektorými odporúčaniami auditu.

„Nedá sa preto vylúčiť, že jedným z motívov utajovania mohla byť aj snaha skryť tieto skutočnosti pred zrakom verejnosti,“ dodal Brázda.
Rybníček považuje audit za uzavretú záležitosť
Sprístupnenie právneho auditu Centru environmentálnych aktivít zdôvodnil primátor Trenčína Richard Rybníček tým, že mesto mohlo prípadnou exekúciou prísť o možnosť čerpania peňazí z eurofondov.
Dokument podľa neho neposkytol na zverejnenie, sprístupnil ho len pre Centrum environmentálnych aktivít, pričom právny audit zostal podľa primátora majetkom právnej kancelárie, ktorá ho vypracovala.
„Je to pre mňa uzavretá záležitosť, nezaujíma ma to. Tým, že sme zrušili exekúciu, nie je pre mesto problém čerpať eurofondy, čo mi potvrdili aj v Bratislave, to je dôležité,“ povedal trenčiansky primátor.
Audit je pre primátora odborná téma
Kritiku aktivistov Rybníček odmieta, audit je podľa neho odborným dokumentom.
„Je mi úplne jedno, čo si o tomto audite myslia nejakí aktivisti, posudzujú právny dokument, oni nie sú právnici. Idú sa vyjadrovať k dokumentu, ktorý je odbornou a právnou témou,“ reagoval Rybníček s tým, že úroveň ich občianskeho vyjadrenia je bez štipky odbornosti.
„To, že som odovzdal dokument, aby som zrušil exekúciu vykladajú tak, že som naplnil rozhodnutie súdov a zákon 211, čo je absolútny nezmysel. Ja som audit odovzdal preto, aby som zrušil exekúciu. Ja som zákonu o slobodnom prístupe k informáciám vôbec nevyhovel, ale audit som odovzdal exekútorke, aby som zrušil exekúciu. Za každým krokom si stojím,“ dodal Rybníček.
Právny audit z roku 2011 primátor považuje za odporúčania, podľa ktorých postupoval v čase, keď mestu hrozila nútená správa.
„V roku 2011, keď sme nemali ani cent na účte, bola absolútne kritická situácia, museli sme sa brániť aktivitám všetkých, ktorým sme dlhovali a ktorí na nás naleteli a chceli splácať všetky služby, ktoré vykonali a my sme na ne nemali peniaze. Musel som postupovať na základe auditov, dnes už každý zabudol, že mesto bolo pred bankrotom,“ uzavrel Rybníček.
Odborník hovorí o dobrej správe
Podľa odborníka na komunálne právo Vladimíra Pirošíka je sprístupnenie právneho auditu dobrou správou.
„Trenčianski aktivisti vyslali dobrý signál pre celé Slovensko, že vytrvalosť sa opláca,“ komentoval získanie právneho auditu mesta Trenčín Pirošík.
Spôsob, akým sa k informáciám dostali, je podľa neho netradičný.
„Je to inovatívne a jedinečné, podľa mňa sa to takto stalo po prvýkrát na Slovensku. Zdá sa však, že tento spôsob bol veľmi efektívny,“ skonštatoval Pirošík s tým, že môže byť príkladom aj pre ďalších aktívnych občanov, ktorí majú problém dostať sa k informáciám.