TRENČÍN. Sériou workshopov po okresných mestách odštartovalo mapovanie potrieb kreatívnych ľudí v Trenčianskom kraji. Tých má v budúcnosti združovať Centrum pre podporu kreatívneho a kultúrneho priemyslu so sídlom v Trenčíne.
Jeho úlohou bude podporiť talentovaných ľudí, ich uplatniteľnosť na trhu, poskytnúť im priestor na tvorbu a tým zastaviť ich odliv z kraja. Pokiaľ pripravovaný projekt uspeje, do Trenčína počas šiestich rokov poputuje 20 miliónov eur.
Podporu dostanú aj umelci
Projekt centra vzniká v konzorciu Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, mesta Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja.
„Sme vo fáze, keď pripravujeme štúdiu uskutočniteľnosti, mapujeme potreby kreatívcov tým, že sa s nimi stretávame, vypočujeme si, čo potrebujú na svoj rozvoj a na to, aby zostali v regióne,“ vysvetlil projektový manažér univerzity Tomáš Hanulík.
Kreatívne centrum ponúkne zázemie, technické a technologické vybavenie najmä ľuďom pohybujúcim sa v oblastiach podnikania, akými sú architektúra, fotografia, umelecké remeslá, dizajn, reklama či tvorba počítačových hier.

Sídliť môžu v budove Kary, Ozety i Meriny
To, či projekt uspeje a získa mnohomiliónovú finančnú podporu, závisí od viacerých faktorov, jedným z nich je budova, v ktorej má Centrum pre podporu kreatívneho a kultúrneho priemyslu sídliť.
Podľa hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja Veroniky Rezákovej bude centrum spolufinancované z Integrovaného regionálneho operačného programu, príprava prebieha už dva roky.
Úlohou župy je nájsť vhodný, už existujúci priestor, keďže financie na výstavbu novej budovy čerpať nie je možné.
„Nehnuteľnosť sa musí nachádzať na území krajského mesta a byť vo vlastníctve alebo v správe subjektu verejnej správy. Nehnuteľnosť musí mať využiteľnú podlahovú plochu najmenej 2 000 metrov štvorcových a byť dostupná verejnou aj individuálnou dopravou,“ poznamenala Rezáková s tým, že jej prevádzková doba bude nepretržitá.
Priestory pojmú okrem výrobného a kancelárskeho priestoru aj neformálny priestor, ako je kaviareň, bistro a multifunkčná sála.
Budov, ktoré zatiaľ spĺňajú požiadavky, je v Trenčíne vzhľadom na bývalé výrobné kapacity hneď niekoľko. Jednou z možností sú haly v priestoroch Meriny, ako aj priestory bývalých priemyselných podnikov Kara a Ozeta.
O obstaranie budovy sa postará práve župa, s niekoľkými vlastníkmi nehnuteľností rokovala. „Aktuálne sa spracováva štúdia realizovateľnosti projektu. Na jej základe budú podniknuté ďalšie kroky, táto časť štúdie bude spracovaná na začiatku septembra,“ doplnila Rezáková.
Rekonštrukcia budovy počíta aj s jej výrazným znížením energetickej náročnosti, pravdepodobne na triedu A1 – veľmi úsporná.
Novú budovu nepostavia
„Chceme ísť cestou revitalizácie brownfieldu, využiť existujúce priestory, najlepšie priemyselné. Nevymýšľame tým nič nové, len preberáme koncepciu, ktorá sa vo svete osvedčila. Staré priemyselné haly, ktoré neslúžia na pôvodný zámer výroby, ale sú v centre mesta, sa snažíme revitalizovať, rekonštruovať s priznaním pôvodu budovy a vytvoriť veľký open space, zasadačky, ateliéry, výrobné priestory,“ povedal Hanulík a dodal, že v centre vybudujú aj prototypovú dielňu so sústruhmi i CNC rezačkami.
„Výsledkom podpory je tvorba pracovných miest a nových živností,“ doplnila hovorkyňa Trenčianskej župy.
Náklady kreatívcov budú mizivé
Súčasťou môže byť každý, kto pôsobí v kultúrnom či kreatívnom priemysle a hľadá podporu pri sebarealizácii. Prihlásiť sa môžu aj firmy a jednotlivci s víziou, ako im môže centrum pomôcť splniť svoje ciele. V prípade, že niekoľko ľudí prejaví záujem o profesionálnu fotografickú výbavu, centrum ju zabezpečí, podobne to môže byť aj so zeleným plátnom pre tvorbu reklám a filmov.
Zázemie pre kreatívcov ale nebude úplne zdarma, podľa Hanulíka zaplatia symbolickú spoluúčasť za využitie kancelárskych alebo výrobných priestorov.
Projektový manažér miestnej univerzity v prípade realizácie centra vidí možnosť sebarealizovania desiatok ľudí. „Sú to prostriedky (20 mil. eur, pozn. r.), ktoré doteraz nikdy neboli v tejto sfére investované,“ poznamenal Tomáš Hanulík.
Hovorkyňa Trenčianskej župy vidí pozitívum najmä v podpore tvorby pracovných miest, zakladania živností a malých podnikov.
„Ide aj o podporu ich udržania prostredníctvom servisu, ktorý bude centrum poskytovať najmä v oblasti marketingových zručností, podnikateľskej či finančnej gramotnosti. Okrem toho budú dostupné technológie, priestory, informačné a komunikačné technológie, ktorú sú nad finančné možnosti začínajúceho podnikateľa,“ podotkla Veronika Rezáková.
O nič neprídu ani umelci, tí môžu požiadať o príspevok na svetové výstavy, rekvalifikácie, či o stáž v profesionálnej firme, ktorá za nich získa finančnú kompenzáciu.