TRENČÍN. V Galérii M. A. Bazovského sa až do konca augusta ocitnete v inom priestore. Diana Cencer Garafová vám v troch ojedinelých priestorových prácach dokáže od 3. augusta zmeniť názor na pohľad bežným okom.
Jej umelecká hra s priestorom, zrkadlovým odrazom, geometricky presným rozložením objektov v miestnostiach ponúka dokonalú ilúziu spojitosti, ktorá je vlastne realitou.
V priestore rozmiestnené a doslova porozhadzované zdanlivo nesúvisiace objekty vám v zrkadle vytvoria jednoliaty celok.
Rozbitý obraz je šifrou jej diela
V dvoch miestnostiach rozohráva Diana Cencer Garafová s návštevníkmi výstavy optickú hru v novovzniknutom priestore. Nainštalovať objekty priamo v galérií, aby výsledný efekt „sedel“ presne na jeden milimeter, jej trvalo takmer celý týždeň.

Zdanlivo rozlámaná šachovnica, šachové figúrky, halúzka so zelenými listami, hodinky či fľaštička sú od seba vzdialené desiatky centimetrov.
V zrkadle sa spoja do jediného celku. Stačí nájsť iba miesto, odkiaľ sa do zrkadla pozerať.
„Ťažiskom výstavy je práca To nepoprieš, ani keby si to skúšala oboma rukami. Práca je zostavená z maliarskych fragmentov sofistikovane rozmiestnených v priestore. Rozbitý obraz je šifrou. Na divákovi ostáva odhaliť zákon jej usporiadania. Teda nájsť pozíciu pohľadu, v ktorej sa všetky časti spoja do jedného obrazového celku,“ prezradila Lucia Miklošková, kurátorka výstavy.
Diana poníma obraz ako konštrukciu podriadenú matematicko-geometrickým zákonom lineárnej perspektívy.

Je to prostriedok, ktorý jej dovoľuje prenášať rozpriestranený svet do roviny obrazu za- chovávajúc ilúziu objemu.
Nový svet na hranici fyziky a maľby
Inšpiráciou pre Dianu Cencer Garafovú bola svetoznáma knižka matematika a logika Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov.
„Autor v knižke vstúpil do iného priestoru, v ktorom platia nové pravidlá. Bavia ma fyzikálne vedy a sama som chcela vyskúšať, či sa niečo podobné dá vytvoriť. Sme fyzické telá, ktoré z fyzikálneho sveta nevedia vystúpiť. Zisťovala som, či dokážeme naše uväznenie vo fyzikálnom svete narušiť a či dokážeme z neho vystúpiť,“ usmiala sa autorka.

Rozmiestniť zdanlivo nesúvisiace objekty po miestnosti, aby sa napokon v zrkadlovom obraze spojili do jediného celku, bolo veľmi náročné.
„Prvú inštaláciu som robila priamo v priestore. Svietila som si, hľadala tvary, ako si ich rozsekať. V súčasnosti je pre mňa pomôckou aj počítač, pomáha mi s orientáciou v novom priestore,“ prezradila Diana.
Fyzika však svet výtvarníka nepustí. V počítači je všetko dokonale vertikálne a horizontálne.
„Keď to potom zavesím v reálnom priestore, tak sa to tak presne nedá, ako predpokladal počítač. Nový svet tak vzniká na hranici fyziky a maľby,“ usmiala sa výtvarníčka.
Očarila ju kombinácia matematiky a umenia
Zo sveta uhlov a pohľadov do inej dimenzie návštevník expozície plynulo prejde do ďalšej výstavnej miestnosti Bazovského galérie. Tá mu ponúka pohľad na zmenšený svet, z ktorého práve odišiel.
Miestnosť plnú ilúzií zmenšila Diana Cencer Garafová v mierke 1:10 a návštevníkovi netradičnej expozície ponúka pohľad Gulivera.

Pri pozornom pohľade vás zároveň pohltí maľba na stene ponúkajúca zrkadlový odraz priestoru, v ktorom stojíte.
„Najťažšia bola prvá inštalácia so zrkadlom. Sú to ťažké predmety, ktoré bolo treba presne zavesiť a nainštalovať do priestoru. Ale aj zmenšený model výstavného priestoru dal poriadne zabrať,“ usmiala sa mladá výtvarníčka z Krakovian pri Piešťanoch.
Jej rozhodnutie medzi štúdiom matematiky, ktorá ju vždy fascinovala, a výtvarným umením, nebolo jednoduché.
„Spravila som prijímačky na Školu umeleckého priemyslu a začala sa uberať týmto smerom. Priestor a perspektíva ma očarujú. Dlhodobo s nimi pracujem a veľa nových vecí mám už rozpracovaných,“ dodala.
Diana sa túla po Krajine zázrakov
Ak navštívite výstavu Ako sa mám dostať dnu? ocitnete sa aspoň na chvíľku vo svete Alice v krajine zázrakov.
„Svet, do ktorého Alica vstúpila, existuje paralelne s tým, z ktorého vystúpila. Rozdiel medzi nimi tkvie len v zákonoch, aké v nich vládnu a usporadúvajú ich,“ podotkla kurátorka Lucia Miklošková.
Aj autorka pozrela medzi prvými do priestorov, ktoré pritiahli malú Alicu.
Diana Cencer Garafová objavila nový svet a postupne sa v ňom výtvarne udomácnila. Ponúkol je priestor ako únik z opozeranej reality.
„Ani jeden z dvoch svetov nie je skutočnejší ako neskutočnejší.Dianine diela sa k textu knihy voľne vzťahujú prostredníctvom rôznych ilúzií, napríklad predmetov ako zrkadlo, šachovnica či hodinky. Väzba k textom Lewisa Carrolla v jej dielach ale ostáva nenápadná a prítomná ako indícia pre ich čítanie,“ dodala Miklošková.
Vďaka dielam mladej autorky dvojdimenzionálny priestor nadobúda charakter trojdimenzionálneho a skutočnosť sa naraz ukazuje byť bohatšia.
Skvelým spôsobom sa jej podarilo spochybniť samozrejmosť bežného vnímania a zároveň prekročiť fyzikálne limity a kreovať paralelné svety.