TRENČÍN. Originálnou letnou stážou desiatka vysokoškolákov využila svoj potenciál pri prestavbe dvoch elektrických autíčok pre deti zo zdravotným znevýhodnením.
Pod vedením mentorov technologického centra Adient v Trenčíne modifikovali autíčka pre bezpečné používanie deťmi, ktorým zdravotné postihnutie neumožňuje využiť ich tak ako bežné deti.
Autíčka, ktoré venovali dvom rodinám, majú špeciálne upravené sedačky s fixáciou tela a hlavy, päťbodový bezpečnostný pás a možnosť núdzového zastavenia rodičmi.

Zapojili sa študenti štyroch univerzít
Podľa riaditeľa technologického centra Franka Toennigesa projekt zahrňujúci návrh, prípravu a realizáciu špeciálnych sedadiel predpripravil študentov na budúcu profesiu.
„Študenti mali možnosť uplatniť svoje teoretické vedomosti, nadobudnúť poznatky z prostredia technologického centra a pracovať na veľmi užitočnom zadaní. Potreby detí so zdravotným postihnutím sú individuálne a študenti sa s ním museli poriadne popasovať,“ povedal riaditeľ trenčianskeho technologického centra. Šesťtýždňovú prax absolvovali študenti z univerzít v Košiciach, Bratislavy, Brna a Trenčína. Dva päťčlenné tímy museli sériovo vyrábané elektrické auto zmeniť od základov.
„Študenti mali za úlohu vymyslieť sedačku, v ktorej je dieťa pevne upevnené a riadenie musí byť vyvedené do oblasti volantu, rovnako museli zabezpečiť, aby rodič dokázal autíčko kedykoľvek spomaliť alebo ho úplne zastaviť,“ vysvetlila HR manažérka spoločnosti Adient Stanislava Valientová s tým, že autíčka museli byť pre deti najmä bezpečné a zaujímavé.
Na jednom z dvoch autíčok pracoval tretiak Fakulty strojného inžinierstva VUT Brno Dominik Galo. Vysokoškolák vysvetlil, že vozidlo vybavili zvukovými i svetelnými efektmi, ktorými je možné pozornosť detí ľahšie upútať.
Jednou z najzložitejších úloh stáže bolo vyviesť plynový pedál do oblasti volantu, keďže zdravotne znevýhodnené deti by pedál na podlahe ovládať nedokázali.
„Na volante je switch (prepínač, pozn. r.), vodič po ňom dokáže rukou buchnúť, a tým je schopný sám auto posunúť vpred. Dá sa regulovať, akú vzdialenosť prejde na jedno zmačknutie,“ ozrejmil Dominik Galo.

Práca mentorov a študentov poteší choré deti
Jednou z dvoch rodín, ktoré si v Trenčíne prevzali elektrické autíčko, bola rodina Javorčeková z Bratislavy.
Ich štvorročnému synovi Maximiliánovi diagnostikovali detskú mozgovú obrnu, jeho mama vidí v autíčku možnosť, ako syna ľahšie adaptovať do spoločnosti.
„On môže byť ten, ktorý určuje, kam pôjde, čo bude vidieť a nebude to len o tom, že rodičia určia smer, ale postupne učením a naberaním odvahy sa bude presadzovať a začleňovať do spoločnosti,“ myslí si o novej možnosti pohybu matka Denisa Javorčeková.
Za možnosť získať pre syna modifikované autíčko vďačia bratislavskému Centru včasnej intervencie, s ktorým Adient spolupracuje druhý rok.
Jeho fyzioterapeutka Viera Fedorová priblížila, že podobný darček by prijalo viacero rodín s chorými deťmi, ktoré na drahé úpravy ani na samotné autíčko nemajú financie.

„Úlohou Centra včasnej intervencie je to, že vytypujeme rodinu a dieťa, ktoré by bolo vhodné, aby sa im takéto autíčko vyrobilo a mohlo ho používať. Tento rok sme vytypovali dve rodiny, z ktorej jedna má dvojičky chlapcov. Veľmi oceňujem kreativitu tímu, ktorý vyrábal autíčko pre dvojičky, lebo vymysleli pre nich prívesný vozík, aby si to chlapci mohli užiť ako tím,“ skonštatovala Fedorová.