TRENČIANSKE TEPLICE. Chcete si oddýchnuť a zároveň vytvoriť vlastnú spomienku na svoje obľúbené mesto či krajinu svojich snov? Stačí pár farbičiek alebo fixky a vlastnú vymaľovávanku obrovských rozmerov môžete podľa svojich farebných predstáv tvoriť aj niekoľko týždňov.
Záleží len na vašej kreativite, výkonnosti, trpezlivosti a výdrži.
Maľované mapy sa tešia čoraz väčšej popularite. Ilustrátorka Tero Abaffy má s ich prípravou a tvorbou veľké skúsenosti. Vytvorila množstvo máp, ktoré konečný užívateľ už iba vyfarbuje a dotvára podľa vlastnej fantázie.
Dominanty štátov na obrovských mapách
Eiffelovka v Paríži, lyže v Alpách, gondolier v Benátkach, pivo v Prahe, Tatry na Slovensku, býk v Madride, orlica v albánskej Tirane, ale aj maják na chorvátskej pláži, mešita v Turecku či slnečník v Bulharsku, maďarská saláma v Budapešti a tulipány s drevákmi v Holandsku.

Aj to sú dominanty krajín, ktoré si po vyfarbení zapamätá aj malé dieťa.
„Reálne deti od troch rokov vedia s pomocou rodičov rozoznávať miesta, na ktorých už boli. A horná hranica je, samozrejme, neobmedzená, pri vyfarbovaní sa vie zabaviť naozaj celá rodinka. Postavičky a objekty dokážu prilákať k maľovaniu už aj najmenšie deti,“ usmiala sa ilustrátorka Tero Abaffy.
V Trenčianskych Tepliciach veľkoplošné mapy s jej predlohami, rozložené na voľnom priestranstve, obliehalo okamžite množstvo detí i dospelých. K bežnej mape na vymaľovanie sa naraz zmestia štyria ľudia.

Na výstavách a veľkých podujatiach sa dajú vyfarbovať mapy ďaleko väčšieho formátu. Môže sa pri ich maľovaní naraz zabaviť aj viac ako desať ľudí.
„Slováci chcú najradšej vyfarbovať naše krásne mestá. Cudzinci zasa krajinu, z ktorej pochádzajú,“ uviedla autorka.
Vyfarbuje celá rodina
V kúpeľnom parku v Trenčianskych Tepliciach strávili pri maľovaní veľkoplošných máp Európy i vesmíru záujemcovia o tento príjemný druh relaxu aj niekoľko hodín.
Bratislava, Berlín, Praha, Viedeň, Mníchov, ale aj obrovská mapa celej Európy či nekonečného vesmíru.

To sú iba niektoré mapy, ktoré pre kreatívne mysliacich ľudí vytvorila ilustrátorka Tero Abaffy.
Na mape hlavného mesta našej krajiny nechýba hrad, rozhlasová pyramída, kostolíky, električky, zimný štadión, most SNP, známe fontány i Slavín a množstvo ľúbezných postavičiek...
„K tvorbe takýchto máp na vymaľovávanie nás inšpirovali najmä naše deti, ktorým sme chceli dopriať zábavu aj mimo digitálneho sveta. Deti sa tak hravým spôsobom učia o vlastnom meste alebo európskych krajinách. A rodičia si s deťmi môžu vyfarbené mesto prejsť aj „naživo“.
Jednoducho s nimi strávia čas, ktorý je v dnešnej dobe čoraz vzácnejší,“ uviedla spolurealizátorka projektu maľovaných máp Viki Velická.
Hlavná ilustrátorka Tereza sa príprave kreatívnych máp na vymaľovávanie venuje vyše roka, kreslenie a ilustrovanie ju však opantalo už v ranom detstve.
Maľovaná mapa Bratislavy bola prvá
Maľovanú mapu môžete dotvárať hodiny, dni i celé mesiace. „Každý podľa svojho tempa a štýlu vymaľovávania. Na mapách je veľa detailov, s ktorými sa dá vyhrať. Alebo môžete maľovať len niektoré ilustrácie a ostatné časti nechať biele. Tým sa vytvorí zasa iná atmosféru každej mapy,“ pokračovala ilustrátorka Tero Abaffy.
Jej ruky vytvorili do najmenšieho symbolického detailu ako prvú maľovanú mapu Bratislavy. Preto bol aj jej vznik najťažší.
„Ešte sme mali iba predstavu, ako na to, ktorá síce fungovala, ale museli sme sa viac hrať s tým, čo na mape vyobraziť a akým štýlom kresliť. Museli sme brať ohľad na veľa aspektov, od veľkosti budov až po ich rozmiestnenie na mape,“ vysvetlila Viki Velická.
Autorky projektu potvrdili, že „slovenskí vymaľovávači“ si najviac obľúbili mapy Bratislavy, Európy a vesmíru. Fantázia v ich hlavách pracuje naplno, a preto už onedlho uzrú svetlo sveta aj vymaľovávanky Hamburgu, Future City a chýbať nebude ani špeciálna vianočná mapa.
Každé mesto má svoj ikonický symbol
Aj stovežatá Praha v podaní ilustrátorky Tero Abaffy má svoje lákadlá a symboly.
Chýbať nemôže Orloj, Karlov most, ale ani rozprávkové postavičky Golem, Krtek a Chobotnice z druhého patra.
„Snažíme sa zachytiť všetky charakteristické ikony daných miest, študujeme bedekre, googlime. Tereza potom študuje architektúru samotných pamiatok a budov, aby ich mohla vierohodne prekresliť,“ usmiala sa Velická. Pokiaľ ide o mesto, je hlavnou úlohou ho vystihnúť, pri mape vesmíru to už je viac o zapojení vlastnej fantázie.
„Najprv si spoločne prejdeme mesto, čo kto pozná, aké prvky, pocity, vnemy sú dôležité. Z tohto si vytýčime tie najsilnejšie dominanty a spíšeme. Tereza ďalej načrtne skicu zjednodušenej mapy daného mesta, pätnásťkrát ju prekreslí a budovy posúva tak, aby v rámci mesta sedeli a mali orientačne správne svoje miesto,“ dodala Velická.
Ilustrátorka potom vypĺňa ulice, parky a miesta postavami žijúcimi v kreslenom meste. Mesto postupne ožíva, začína sa smiať a hrať.