BOŠÁCA. Obľúbenej Bošáckej slivovice bude tento rok veľmi málo. Miestni pestovatelia sliviek hlásia extrémne straty, jarné mrazy a škodcovia spôsobili, že tohoročná úroda z celej doliny sa bude počítať namiesto na tony iba na kilá.
„Tento rok bude úroda určite veľmi zlá, nakoľko vôbec, ale vôbec nie sú slivky. Minulý rok bolo aspoň trochu, urobili sme lekvár, tento rok nebude ani ten. Zostalo niekoľko durandzií, tie tradičné odrody vôbec nie sú,“ hovorí starosta Bošáce Daniel Juráček.
Mrazy a škodcovia
Pod tento nelichotivý stav sa podľa neho podpísali najmä silné jarné mrazy, ale aj rôzne choroby a škodcovia.

„Dá sa povedať, že úroda tento rok nebude, ak, tak len veľmi mizivá, bude sa môcť počítať na kilá a nie na tony, ako po minulé roky,“ skonštatoval s tým, že chýbať nebude len slivovica. „Nie je to len o alkohole, ľudia na to spoliehajú, aj zavárajú, robia lekvár, sušia slivky. Tento rok však nič nebude,“ dodal Juráček.
Nedostatok sliviek pocítia takmer všetci ovocinári. Tatiana Helíková hovorí, že na stromoch majú dokopy len niekoľko desiatok sliviek.
„Bolo zlé počasie, najskôr boli mrazy, mysleli sme si, že všetko zmrzne ako minulý rok, následne bolo chladno aj počas kvitnutia stromov a chýbal im opeľovač. Nakoniec je úroda úplne mizivá, u niekoho dokonca vôbec žiadna,“ povedala.
Projekt výsadby pokračuje
Aj napriek tohtoročnej neúrode obec pokračuje v podpore vysádzania ovocných stromov.
Slivky, jablone, hrušky a čerešne dostali miestni obyvatelia už minulý rok zadarmo v rámci projektu Renesancia tradičného ovocinárstva v bošáckom chotári.

„Máme schválený projekt vo výške päť tisíc eur na nákup tristo stromov, dvesto bude na obecných pozemkoch a sto stromov je pre občanov, ktorí sa prihlásia,“ povedal Juráček.
Okrem tradičných druhov chcú opäť vysádzať aj oskoruše, po skúsenostiach z minulého roka, kedy im niekoľko desiatok stromov ukradli zlodeji, ich plánujú viac strážiť.
„Skôr než nepriazeň počasia je pre nás viac demotivujúce práve ničenie práce a krádeže, to trochu berie chuť do ďalšej práce,“ dodal starosta Bošáce.
Bošácke slivky chutia inak
Slivky z Bošáce sú podľa odborníkov typické jedinečnou chuťou. Tú im dodáva najmä typ pôdy a mikroklíma, ktorá v doline vládne.
„Slivky z Bošáce mali odpradávna mimoriadnu kvalitu, presadili sa nielen u nás, ale aj v zahraničí. Nebola to umelá reklama, vybudovali si v národe svoje meno aj bez reklamy,“ povedal majiteľ Bošáckej pálenice Miroslav Kaššovic.

Pravá Bošácka slivovica môže podľa neho byť len z bošáckych sliviek. O robotu sa však napriek neúrode sliviek v Bošáci nebojí.
„Máme širokú klientelu, chodia sem ľudia aj zďaleka. Ak by sme pálili len pre tento región, asi by sme sa neuživili. Nie sú tu organizované sady, úrody sú často ponechané napospas počasiu a prírode. Nestalo sa, že by sme ešte nepálili pravú Bošácku slivovicu, niekedy sú slabšie ročníky, niekedy silnejšie,“ skonštatoval Kaššovic.
Ministerstvo pripravuje rizikový fond
Aké sú celkové tohtoročné straty pestovateľov na úrode sliviek, ešte nie je vyčíslené. Podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v prípade sliviek a ostatných druhov ovocia nahlasujú ovocinári svoje úrody až k 31. 12. 2017 a následne sa informácie spracovávajú.
„Ministerstvo si uvedomuje vážnosť situácie s opakujúcimi sa výkyvmi počasia v sektore, ktoré nútia riešiť situáciu systémovými opatreniami,“ informoval štátny radca Michal Feik.
Jedným z nich by podľa neho malo byť vytvorenie rizikového fondu, ktorý sa momentálne pripravuje. Fond by mal pomôcť poľnohospodárom v najkritickejších situáciách.