TRENČÍN. Od 30. júla zahynuli vo vodách Váhu na úseku niekoľkých kilometrov tisíce rýb, čo stojí za úhynom, zatiaľ nie je jasné.
Podľa inšpektorátu životného prostredia veterinári odobrali vzorky rýb na laboratórnu analýzu, inšpekcia preveruje možné zdroj znečistenia. Rybári evidujú z 98 percent úhyn mreny severnej, jej nahradenie môže trvať aj vyše desať rokov.
Člen rybárskej stráže má podozrenie, že za úhyn môže vypustenie splaškových vôd do Váhu v čase rekonštrukcie čističky odpadových vôd v Nemšovej. I keď trestné oznámenie na neznámeho páchateľa polícia zatiaľ neeviduje, rybárska stráž ju v prípade neaktivity Slovenského rybárskeho zväzu nevylučuje.

Nahradiť mreny môže trvať až 15 rokov
Podľa riaditeľky Inšpektorátu životného prostredia v Žiline Mariany Martinkovej sa inšpektori úhynom rýb zaoberajú, nejedná sa ale o mimoriadne zhoršenie vôd.
„Veterinárom boli odobraté vzorky rýb na analýzu, ale výsledky ešte nie sú k dispozícii. Inšpekcia preveruje možné zdroje znečistenia,“ informovala Martinková.
Predseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Trenčíne Jozef Lauš vysvetlil, že úhyn rýb evidujú rybári od nedele 30. júla, a to na úseku od toku Súčanky po Zamarovce. Ryby našli zachytené na rastlinách a v krovinách, prvú várku zozbieraných rýb odviezli do kafilérie vo štvrtok.
„Uhynutých rýb bude okolo tony. Je to tragické v tom, že sa jedná o jeden druh, ktorý na tomto úseku vypadne,“ poznamenal Lauš. Člen rybárskej stráže Anton Beták priblížil, že uhynuté mreny severné žili vo Váhu od 15 do 25 rokov a dosahovali veľkosť až do 80 centimetrov. Ich nahradenie môže trvať až 15 rokov.

Čistička povolenie má
Podľa Betáka sa na Váhu jedná o druhú najväčšiu otravu, posledná pred desiatimi rokmi zabila niekoľko ton rýb.
„Otrave by sa dalo predísť, ak by kompetentné orgány, ktoré vydávali povolenie na vypúšťanie splaškových vôd pri rekonštrukcií čističky v Nemšovej, rozmýšľali. Rozmýšľali, že k niečomu takému môže dôjsť pri takýchto teplách, kde je kyslík vo vode minimálne rozpustný, ešte na dôvažok tam pustíme splaškové vody, ktoré môžu obsahovať všeličo,“ myslí si Anton Beták.
I keď čistička odpadových vôd v Nemšovej prechádza rekonštrukciou a povolenie na vypúšťanie vôd do Váhu má, je podľa člena rybárskej stráže na mieste koordinácia so Slovenským vodohospodárskym povodím Trenčín na zvýšenie prietoku Kočkovského kanálu, čo by prinieslo zriedenie vôd, a tým pádom menšie ohrozenie vodných živočíchov.

Za úhyn pravdepodobne môže splašková voda
Ako sa pre RTVS vyjadril stavebný dozor vody pod odstavenou čističkou v Nemšovej, vodu pravidelne monitorujú a podľa meraní vody znečistené neboli. Anton Beták má na vec iný názor, nadmerným množstvom amoniaku v tele uhynutých rýb si je istý, výsledky laboratórnych testov podľa neho potvrdia, že za úhyn môžu splaškové vody.
„Vezmime si, koľko kúpajúcich sa vo Váhu od posledného júlového víkendu kúpalo. Nemôžeme sa k tomu postaviť tak, že niečo vypúšťame do vody a nikde nebolo napísané pozor, v Nemšovej rekonštruujeme, budeme vypúšťať vodu. Ľudia by si to uvedomili a do rieky by asi nevkročili,“ povedal Beták, ktorý nevylučuje spolu s ďalšími členmi rybárskej stráže podanie trestného oznámenia, pokiaľ tak neurobí Slovenský rybársky zväz.
„Vážne to spolu s kolegami zvažujem, lebo nie je normálne robiť stále dookola takéto veci proti prírode a myslieť si, že rieka je všemocná a môžeme dať do nej všetko,“ dodal Anton Beták. Podanie trestného oznámenia polícia do štvrtku 3. augusta nezaevidovala, potvrdila to krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.