TRENČÍN. V priestoroch Fakultnej nemocnice Trenčín vo štvrtok otvorili zrekonštruované ambulancie Gynekologicko-pôrodníckej kliniky. Pacientkam majú zvýšiť komfort pri vyšetreniach, zamestnancom pracovné podmienky. Zmenou je presunutie ambulantného traktu s tromi novozriadenými ambulanciami do spoločných priestorov kliniky na prízemí.
Novinkou je v strede umiestnená recepcia, jej úlohou je zlepšiť koordináciu práce a urýchliť prvotný kontakt pacientok so zamestnancami nemocnice.
Štvormesačná rekonštrukcia stála vyše 40-tisíc eur, podľa hovorkyne nemocnice Petry Nevláčilovej časť prác urobila nemocnica vo vlastnej réžii.

Vybavenie by malo byť rýchlejšie
Prostriedky z ministerstva zdravotníctva putovali na kliniku, ktorej pôrodnicu pred dvomi týždňami vyhlásili po štvrtýkrát za najlepšiu na Slovensku. Peniaze do Fakultnej nemocnice v Trenčíne poputujú aj v budúcom roku, ministerstvo tu preinvestuje tri až štyri milióny eur.
Za najvýraznejšiu novinku zrekonštruovanej kliniky považuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker recepciu.
„Pacienti budú mať k dispozícii prvý kontakt, a tak môže byť oveľa rýchlejšie identifikovaná ich potreba. Vynovené prostredie pomáha zlepšiť atmosféru zamestnancom, ktorí tu pracujú,“ povedal pri otvorení Drucker.
Podľa primára Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Petra Kaščáka je ideálne, keď prostredie, v ktorom sa spoločne pohybujú pacientky, rodičky a operantky, zodpovedá modernej dobe a kvalite kliniky. Sestrička na recepcii podľa primára zabezpečí všetky administratívne činnosti, pacientky bude prijímať, evidovať, vybaví aj väčšinu telefonátov, ktoré na kliniku prichádzajú.
„Chceme, aby všetky telefonáty a objednávania smerovali na recepciu. Verím, že prvý dojem z ambulantného traktu bude dobrý. Nie je to len o tom, že sa priestory vymaľovali a skrášlili, ale aj tom, že všetky ambulancie sú pri sebe. Je to prínos nielen estetický, ale zvyšuje aj kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ myslí si Peter Kaščák.
Rekonštrukciu priestorov uvítala prvorodička Dominika Dohňanová z Hornej Súče, pôvodné priestory boli podľa nej staré. „Teraz je to určite lepšie. Je to aj väčší priestor, lebo sa mi zdá, že predtým to bolo len tak do polovice, ale stále je čo zlepšovať,“ myslí si mladá mamička. Klinika modernizáciou získala nové vyšetrovacie stoly, lehátka a pre ošetrujúcich lekárov aj pracovné stoly.

Modernizácia nemocníc za desiatky milónov
Do modernizácie nemocníc putujú v tomto roku desiatky miliónov eur, podobne tomu bude aj v roku 2018.
„Potrieb a požiadaviek je po celom Slovensku veľa, okrem toho sú tu peniaze z Európskych štrukturálnych fondov, z Integrovaného regionálneho operačného programu, napríklad na modernizáciu akútnych oddelení. Žiaľ, je tu jedna podmienka Európskej komisie – takýto prijímateľ nesmie byť podnikom v ťažkostiach, nesmie tvoriť dlhy a mať záporné hospodárenie,“ podotkol minister.
Podľa neho práve táto podmienka rozdelila počet poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do dvoch skupín, preto zadlžené nemocnice plánujú oddlžiť.
„Zo štátneho rozpočtu budeme podporovať modernizáciu nemocníc, okrem toho je potrebné nakupovať novú zdravotnícku techniku, obnoviť postele,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva.
Vyčlenených 70 miliónov eur v roku 2017 smerovalo najmä do Bratislavy, keďže jej zariadenia sú vylúčené z čerpania operačného programu. Obnovy sa dočkala Rooseveltova nemocnica, Detská fakultná nemocnica v Bratislave, nakúpila sa aj zdravotnícka technika, zriadili sa nové centrálne a urgentné príjmy. 70 miliónov eur má do obnovy nemocníc smerovať aj v budúcom roku.