TRENČÍN. Cyklotrasu, ktorá spojí Trenčín s českým Brumovom, začnú stavať na jeseň tohto roka.
Chodník pre cyklistov povedie z Trenčianskeho hradu, popod pútnické miesto Skalka nad Váhom až do Nemšovej, kde sa napojí na už vybudovanú cyklotrasu do Horného Srnia. Odtiaľ bude pokračovať do Čiech.
Stavebné povolenie na konci augusta
Úsek cyklotrasy medzi Trenčínom a Nemšovou má aktuálne vydané dve stavebné povolenia.

„Išli sme formou verejnej vyhlášky, momentálne visia v dotknutých obciach a mestách. Ak neprídu žiadne námietky a pripomienky, stavebný úrad v Nemšovej správoplatní tieto stavebné povolenia, čo by mohlo byť približne na konci augusta. Potom je to už len na investorovi, akým spôsobom a kedy začne s výstavbou,“ povedala šéfka stavebného úradu v Nemšovej Soňa Prílesanová.
Pre veľký počet účastníkov konania, ktorých je viac ako štyritisíc, prebieha formou verejnej vyhlášky. Množstvo účastníkov konania prekvapilo aj Prílesanovú.
„Je to špecifický prípad, s podobným prípadom som sa ešte nestretla. Cyklotrasa prechádza viacerými katastrálnymi územiami – Trenčianska Teplá, Nemšová, Luborča, Kľúčové, Újazd, Skalská Nová Ves, Skala, Opatová, Zamarovce a Orechové,“ informovala Prílesanová.
Súčasťou trasy budú dve nové lávky
Cyklotrasa začne v Trenčíne lávkou na starom železničnom moste cez Váh, pôjde po ochrannej hrádzi rieky cez Zamarovce popod Malú Skalu a pred kláštorom svätého Beňadika prejde cyklolávkou cez potok Súčanka. Tu by malo časom vzniknúť aj odpočívadlo pre cyklistov.

Popri potoku bude pokračovať popod diaľnicu do Skalky nad Váhom, odtiaľ pôjde po ochrannej hrádzi Váhu do Nemšovej, kde prechádza druhou cyklolávkou na druhú stranu rieky Vláry a pokračuje po jej hrádzi.
Pred mostom v Nemšovej prechádza popod cestný most a opäť pokračuje po hrádzi a napojí sa za intravilánom miestnej časti Luborča na cyklotrasu Nemšová – Horné Srnie.
Pomôže turistom aj domáci
Podľa hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja Veroniky Rezákovej už prebieha proces verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby.
„Celková dĺžka úseku predstavuje viac ako 11 kilometrov, súčasťou cyklotrasy je aj vybudovanie dvoch lávok. Schválené financie na tento projekt sú pre Trenčiansky samosprávny kraj v objeme viac ako 3,3 milióna eur,“ povedala Rezáková.
Cieľom projektu je spojenie dvoch historických dominánt prihraničných regiónov. „Okrem toho, že vybudovanie cyklotrasy predstavuje turistický i kultúrny prínos, ďalším praktickým pozitívom je možnosť ekologického a bezpečného dochádzania za prácou pre obyvateľov obcí, ktorých sa plánovaná výstavba cyklotrasy dotýka,“ skonštatovala hovorkyňa Trenčianskej župy.
S výstavbou cyklotrasy podľa nej zároveň súvisí aj zvýšenie turistickej aktivity regiónu, posilnenie bezpečnosti cyklistov.
Česká strana sa k Slovensku pomaly približuje
Na českej strane bude mať cyklotrasa približne deväť kilometrov.
Starosta Brumova-Bylnice Zdenek Blanař hovorí, že mesto aktuálne uspelo pri žiadosti o peniaze v programe cezhraničnej spolupráce.
„Získali sme dotáciu na trasu z Bylnice do Svatého Štepána, čím by sme sa priblížili k slovenskej hranici. Teraz robíme všetko pre to, aby sme administratívne vyriešili záležitosti ohľadom stavebného povolenia. Horizont prepojenia cyklotrasy Bečva – Vlára – Váh sa približuje,“ uviedol Blanař. Bližšie termíny však starosta Brumova-Bylnice špecifikovať nechcel. „Je to zložitá záležitosť, náročná na peniaze aj prácu. Čaká nás trojnásobné premostenie Vláry, čakáme na dotačné príležitosti. Plánovacie obdobie Európskej únie je do roku 2021, verím, že dovtedy bude Trenčín a Brumov prepojený,“ dodal Blanař.