TRENČÍN. Obyvatelia Trenčianskeho kraja mohli počas prvých dvoch prázdninových týždňov rozhodnúť o tom, ktorý projekt podporí župa v rámci participatívneho rozpočtu.
Novinku, na župnej úrovni aj v rámci Slovenska, schválili krajskí poslanci koncom marca.
Ľudia mali možnosť navrhnúť a následne hlasovať za projekty, na ktoré prispeje župa. Prvý ročník partici-patívneho – komunitného rozpočtu oficiálne spustili v apríli.

„V priebehu dvoch mesiacov prišlo na župu celkovo 35 jedinečných nápadov na to, akými podujatiami, aktivitami a projektmi zlepšiť podmienky širokej skupiny ľudí a život v kraji. Počas júna prebiehali procesy verejného zvažovania, do hlasovania napokon postúpilo 29 projektov,“ informovala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Veronika Rezáková.
Trenčiansky rínok bude v septembri
O tom, ktoré projekty župa podporí, rozhodlo takmer 2200 hlasujúcich, najviac – takmer pätinu všetkých hlasov získal projekt mestského „rínku“ Trenčín na korze, ktorý by sa mal konať v polovici septembra na Ulici 1. mája.
„Trenčín na korze je moderný jednodňový mestský trh, ktorého cieľom je priblížiť obyvateľom mesta verejný priestor a lokálnym predajcom a hand-made výrobcom ponúknuť možnosť predávať svoje výrobky. Jeho súčasťou bude aj kultúrne podujatie so zaujímavým programom pre každú vekovú kategóriu. Taktiež je miestom, ktoré spája rôzne komunity mesta, zaujímavé projekty, generácie, prítomnosť s históriou a nakoniec aj samotných obyvateľov mesta a okolia – susedov,“ povedala o projekte jedna z organizátoriek akcie Zuzana Ščepková.

Okrem trhu plánujú v rámci sprievodného programu dať priestor rôznym divadielkam, herniam pre deti, workshopom, koncertom, prednáškam a diskusiám.
„Naším cieľom nie je len prilákať ľudí na nákup. Chceme, aby tam príjemne strávili nejaký čas, posedeli si, stretli sa so známymi, porozprávali sa a možno objavili niečo nové. Naším plánom je dotiahnuť aj miestnych predajcov s chutným a zaujímavým občerstvením, ako slow food, palacinky, v Trenčíne pražená káva, ovocné limonády alebo domáce koláčiky,“ uviedla Ščepková.
Pri projekte dlho rozmýšľali nad miestom akcie, podľa jej slov vedeli, čo chcú, nájsť vhodné miesto však nebolo ľahké.
„Chceli sme niečo netradičné, keďže väčšina akcií sa deje na námestí a to už všetci dôverne poznajú. Mali sme túžbu oživiť iný verejný priestor, priniesť tam atmosféru a ukázať ľuďom, aké krásne ulice sa tu skrývajú,“ povedala.
Po rôznych úvahách organizátorov očarila Ulica 1. mája.
„Táto ulica od roku 1929 výrazne nezmenila svoju podobu, sú na nej krásne historické budovy a zároveň je to pešia zóna. Veľa ľudí, hlavne žiakov, po nej denne chodí do školy, učitelia do práce. Chceli by sme, aby sa tam na chvíľu zastavili a uvedomili si jej čaro. Zároveň je blízko k centru mesta a má vynikajúcu dostupnosť autobusmi či autami z rôznych častí Trenčína,“ dodala Ščepková.
Hokej aj zdravie
Druhý najobľúbenejší nápad v hlasovaní bola myšlienka hokejovej mládeže v Novom Meste nad Váhom Deti na hokej. „Tretí bol športovo orientovaný nápad so zreteľom na tých najmenších – S deťmi pre radosť a zdravie (okres Partizánske), ktorého cieľom je vybudovanie detského ihriska v areáli základnej školy,“ povedala Rezáková.
Celkový finančný objem určený na tento účel na rok 2017 predstavuje sumu 99-tisíc eur, pričom požiadavky jednotlivých predkladateľov projektov dovedna nepresiahli sumu 57 300 eur.