CHOCHOLNÁ-VELČICE. V piatok 28. júla sa uskutoční v poradí 21. ročník meteorickej expedície v sedle Kykula. V prípade priaznivého počasia môžu návštevníci poodhaliť tajomstvá nočnej oblohy i s pomocou prenosného ďalekohľadu univerzitnej hvezdárne. Sledovať budú hviezdokopy a galaxie, voľným okom meteory.

Rozhodujúce je svetelné znečistenie
Podľa pracovníka univerzitnej hvezdárne Jozefa Drgu sa pri výbere vhodnej lokality bralo do úvahy najmä svetelné znečistenie nočnej oblohy.
Z dvojice lokalít blízko Trenčína vyhrala tmavá obloha v katastri obce Chocholná-Velčice pred lúkami pod Černachovom pri Soblahove. Svetelné znečistenie Trenčína je tu minimálne.
„Plánujeme pozorovať oblohu astronomickým ďalekohľadom. Máme nový ďalekohľad s automatickým navádzaním, bude možné pozorovať objekty, ktoré sme doteraz pozorovať nemohli, lebo boli relatívne menej jasné,“ vysvetlil ďalší z pracovníkov univerzitnej hvezdárne Stanislav Šimkovič.
Nadšenci astronómie v prípade dobrých meteorologických podmienok zaznamenajú preletujúce meteory, z ktorých spracujú štatistiku pre vedecký výskum.
Júlovým pozorovaním nekončia
Amatérske pozorovania úkazov nočnej oblohy začali v Trenčíne pred 20 rokmi, fanúšikovia astronómie venujú pozorovaniu voľný čas, svojimi zisteniami prispievajú i do uznávaných vedeckých časopisov.
„Naša skupina sa špecializuje hlavne na perseidy a iné meteorické roje. Pozorovania bývajú dva až štyrikrát do roka a aspoň jeden z nich sa vždy podarí,“ poznamenal Drga.

Na Kykuli privítajú organizátori expedície každého záujemcu bez ohľadu na to, či chce oblohu pozorovať astronomickým ďalekohľadom hvezdárne alebo vlastným. Júlové pozorovanie meteorických rojov delta Akvaridy, Alfa Kaprikornidy a Perzeidy neuzatvára letnú pozorovaciu sezónu, tá pokračuje každú stredu v astronomickej pozorovateľni na streche Gymnázia Ľudovíta Štúra.
„Aktuálne je vynikajúco pozorovateľná planéta Saturn, končí viditeľnosť Jupitera a k dispozícii sú stále objekty letnej oblohy.
Okolo septembra až októbra budeme môcť pozorovať galaxiu v Andromede, rovnako bude možnosť sledovať meteorický roj, ktorý je pozostatkom známej Hallyeho kométy,“ vyzdvihol Jozef Drga.
Nočnú oblohu v Trenčíne uzavrú koncom októbra, počas zimy však budú pozorovateľné otvorené hviezdokopy, planetárne hmloviny a ďalšie objekty.