TRENČÍN. Bytovku na Armádnej ulici v Trenčíne začali stavať pred siedmimi rokmi.
Dodnes však nie je dokončená, spoločnosť, ktorá ju stavala je v konkurze, stavba pomaly chátra.
Prázdny osemposchodový skelet začal lákať deti, ktoré sa cez deravý plot chodia do bytovky hrávať.
Deti vylezú až na strechu
Podľa viacerých miestnych obyvateľov je len otázkou času, kedy sa tam stane úraz.
„Viackrát som bol svedkom, že tam behajú malé deti. Boli už aj na samom vrchu, motajú sa tam, hádžu odtiaľ kamene. Dostanú sa tam ľahko, v plote sú diery,“ hovorí Róbert Hronský, ktorý býva v susednej dokončenej bytovke.
Podobné zistenia potvrdilo aj viacero ďalších obyvateľov.
„Je to nebezpečné, malo by sa s tým niečo robiť. Trčia tam všelijaké železá, je tam veľa horľavých materiálov, padá odtiaľ omietka, tým deťom sa tam môže niečo stať,“ povedal Hronský.
Poslanec za mestskú časť Sever Ladislav Matejka na tento problém upozornil aj na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
„Ľudia, ktorí bývajú v okolí mi telefonovali, že sa tam chodia hrávať deti, vraj už tam aj zasahovala polícia. Na tej streche stačí, ak sa niekto trochu pošmykne, z ôsmeho poschodia keď spadne, chceme predísť tragédii. Začali sa prázdniny, deti majú teraz veľa času, ide o to, aby sa tam nestalo nešťastie,“ skonštatoval Matejka.

Podľa neho by malo napriek tomu, že je to súkromný pozemok, konať aj mesto.
„Nejaké páky na to má, stavebný úrad má v kompetencii poslať tam stavebný dohľad, je v jeho kompetencii konať. O stavbu sa musíte starať, minimálne zabezpečiť oplotenie a skontrolovať, či to súkromník zabezpečil,“ dodal.
Firma je v konkurze, mesto vyzvalo vlastníkov
Firma Byvyserv, ktorá bytovku v roku 2010 začala stavať, skončila v konkurze.
Jej trenčianske sídlo je prázdne, telefóny nik nedvíha.
Mesto podľa Eriky Ságovej urobilo na stavbe dohľad, pričom preverilo všetky vstupy do areálu aj do budovy. Zistili, že objekt je síce oplotený, no oplotenie je poškodené a je aj vylomený zámok na garáži, takže sa tam naozaj môže hocikto dostať.

„Koncom júna sme odoslali výzvu 30 vlastníkom bytov uvedeným na liste vlastníctva, vlastníkovi objektu – spoločnosti Byvyserv, ktorý bol pôvodne stavebníkom – teraz je v konkurze, ako aj správcovi konkurznej podstaty na bezodkladné zabezpečenie budovy a celého areálu proti vniknutiu cudzích osôb,“ informovala hovorkyňa Trenčína.
Nápravu majú vykonať do 14 dní odo dňa doručenia výzvy. Po uplynutí lehoty stavebný úrad podľa Ságovej skontroluje, či prišlo k náprave nedostatkov.
Ak vlastníci bytového domu nesplnia požiadavky, mesto podľa nej pristúpi k sankcii a stavenisko bude musieť zabezpečiť vo vlastnej réžii.
Podobných prípadov je na Slovensku veľa
Podľa šéfa Slovenskej asociácie stavebných dozorov Ivana Pauera je zodpovedných v podobných prípadoch viac.
„Prvý vinník je vlastník, ktorý zanedbal svoje povinnosti, druhá otázka je, prečo stavebný úrad nekonal a netrval na dodržaní podmienok pre stavebné povolenie. Zrejme tam bolo niečo zanedbané,“ myslí si Pauer.
Dôležité v podobných prípadoch podľa neho je, do akej miery je akčný a dôsledný stavebný úrad.
„Či si tieto veci odsleduje a vynucuje si plnenie. Stavebný úrad má páky, môže nariadiť zabezpečovacie práce inej firme, ktorá má na to oprávnenie, ale na náklady vlastníka, potom ale vznikne začarovaný kruh, kto to zaplatí. Ak je firma v likvidácii, asi má likvidátora, a prostriedky, ktoré ešte má, by sa mali investovať do zabezpečenia stavby vo verejnom záujme,“ dodal Pauer.