NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Jaskyňu nad kameňolomom v lokalite Kamenná vyčistia a uzavrú.
Našli v nej vzácne druhy živočíchov, podľa jaskyniarov však môže byť jaskyňa nebezpečná.
Jaskyňu objavili v roku 1950, vchod do nej je v závrte, pri jednej záchrannej akcii ju však zasypalo.
Neskôr v 70. – 80. rokoch ju jaskyniari znovu objavili a osadili do závrtu veľkú oceľovú skruž s uzáverom, ktorý však vandali zničili a do jaskyne sa dnes dá voľne dostať.
Do jaskyne hádžu odpadky
S myšlienkou uzavrieť vstup do jaskyne prišiel predseda oblastnej skupiny Čachtice Slovenskej speleologickej spoločnosti Lukáš Kubičina.

Pod ich správu spadá starostlivosť o krasové územia v okolí Čachtíc, Nového Mesta nad Váhom, Považského Inovca ale aj Bošáce.
„Jaskyňa Malá Kamenná dlhé roky chátra, už viac rokov sú snahy jaskyniarov o jej záchranu,“ hovorí Kubičina.
Základom je podľa neho jaskyňu uzamknúť a ochrániť tak najmä pred množstvom odpadkov, ktoré tam turisti hádžu.
„Mnoho ľudí sa pýta, prečo to chceme uzavrieť, keďže v jaskyni nie je kvapľová výzdoba. Je to práve kvôli odpadkom, ktoré tam hádžu a keď tam ideme, je tam veľa skla, plechoviek od piva, fliaš,“ povedal s tým, že vstup do jaskyne je veľmi nebezpečný.
Unikátny chvostoskok
„Na dne jaskyne je puklina, ktorá bola v minulosti zaplnená vodou, tá zmizla a zostala tam vysoká koncentrácia oxidu uhličitého, čo je pre človeka veľmi nebezpečné. Ak tam náhodou vojde nejaké dieťa, môže tam zahynúť, nikto ho roky nenájde. Vstup do jaskyne preto neodporúčame,“ dodal Kubičina.

Napriek nebezpečenstvu pre ľudí v jaskyni žije množstvo druhov unikátnej jaskynnej fauny.
V minulom roku sa v nej podarilo jaskyniarom objaviť vzácny druh chvostoskoka, ktorý bol prvýkrát nájdený na Slovensku.
Zaujímavosťou tohto živočícha je, že dokáže žiť aj v koži človeka.
Pozemok patrí Lesom
Zámer záchrany jaskyne zverejnilo na úradnej tabuli Nové Mesto nad Váhom.
Pozemok, kde sa jaskyňa nachádza, spravujú Lesy Slovenskej republiky, aj podľa prednostu mestského úradu v Novom Meste nad Váhom Dušana Današa je vstup do jaskyne znečistený odpadkami.
„Jaskyňa nie je sprístupnená verejnosti, program záchrany spracovali jaskyniari, ktorí požiadali okresný úrad aby začal v tejto veci konať,“ informoval Današ.
Nechajú len otvor pre netopiere
Okresný úrad v Trenčíne navrhol prostredníctvom Štátnej ochrany prírody Správy slovenských jaskýň vyčistenie priestorov jaskyne od odpadu a uzavretie vchodu do jaskyne pevným uzáverom, v ktorom by bol vhodný letový otvor pre netopiere.
„Aktuálne čakáme na pripomienky dotknutých vlastníkov okolitých pozemkov a orgánov štátnej správy,“ skonštatovala Jaroslava Balušíková z odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trenčíne.
V rámci Trenčianskeho kraja rieši okresný úrad projekty na záchranu Mojtínskej priepastnej jaskyne v okrese Púchov a jaskyne Rumpálový závrt, ktorá sa nachádza v okrese Bánovce nad Bebravou.
V Čachtickom krase je približne 20 jaskýň, najväčšia je Čachtická, ktorá má okolo štyroch kilometrov, čo je zároveň najdlhšia jaskyňa západného Slovenska. Jaskyňa Malá Kamenná sa nachádza v blízkosti Čachtickej, podľa Kubičinu ju čaká ešte prieskum.
Prievan, ktorý v nej je, naznačuje, že je podstatne dlhšia.