BECKOV. Letnú turistickú sezónu na hrade Beckov sprevádza v porovnaní s minulými rokmi mnoho noviniek. Okrem víkendových kultúrnych podujatí venovaných rodinám s deťmi prebiehajú na hrade konzervačné a rekonštrukčné práce.
Do obnovy hradu zapojili ľudí bez práce, brigádu ponúkli aj študentom cestovného ruchu, tí počas leta prevedú hradnými priestormi turistov.
Rekonštrukcia sa dotkne aj hradnej kaplnky
Ako informoval výkonný riaditeľ záujmového združenia Hrad Beckov Peter Pastier, toho roku chcú na hrad priniesť viac noviniek ako v minulosti.
„Na tento rok sme si pripravili práce na západnej – obrannej bašte, kde v súčasnosti prebieha historicko-archi-tektonický výskum. Na jeseň by sa mali začať práce, konkrétne ide o konzerváciu a rekonštrukciu okenných výplní a konzerváciu korunných múrov,“ vysvetlil.

Rekonštrukcia sa má týkať aj hradnej kaplnky, ktorá je architektonickým skvostom. Pred stáročiami ju dal vybudovať Stibor zo Stiboríc ako súčasť prepychového palácového komplexu, rekonštrukcia počíta s prácami na okenných výplniach a priečelí kaplnky.
Úkony, ktoré nevyžadujú špeciálne zručnosti, zabezpečujú na hrade ľudia bez práce.
„Zhruba od mája na šesť mesiacov využívame ôsmich nezamestnaných pracovníkov, ktorí každý deň pracujú na konzervácii a rekonštrukcii hradu. Využívame ich aj na údržbu, kosia napríklad trávnaté plochy,“ skonštatoval riaditeľ.
S obnovou hradu začali v 70. rokoch
Z Beckovského hradu je zrúcanina od jeho vyhorenia v roku 1729, s obnovou hradu na 60 metrov vysokom brale začali 250 rokov po požiari.
„V 70. rokov 20. storočia sa realizoval archeologický výskum a prvé väčšie práce ukončili v roku 1979. Menšie, najmä údržbové práce na hrade realizovala aj obec, ktorá je jeho vlastníkom. Zhruba v rokoch 2008 až 2009 sa začalo s rozsiahlejšou rekonštrukciou cez regionálny operačný program,“ priblížil históriu prác Peter Pastier.
HRAD BECKOV
Prvá písomná zmienka o hrade pod názvom Castrum Blundix („Hrad Bludište“) sa nachádza v listine nitrianskeho župana Tomáša z roku 1208.
Kamenný hrad bol pravdepodobne postavený v polovici 13. storočia. Mal slúžiť na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. Jeho veľmi dobrú obranyschopnosť preukázala i skutočnosť, že nebol dobytý ani Tatármi počas ich vpádu do Uhorska v roku 1241.
Hrad bol pôvodne majetkom uhorských kráľov. V roku 1296 sa dostal do rúk Matúša Čáka III. (tzv. Trenčianskeho), ktorý zdokonalil jeho opevnenia a prebudoval ho na svoju rezidenciu. Počas jeho panstva sa Beckov stal významným centrom obchodu a remesiel.
Najvýznamnejšie obdobie z hľadiska rozvoja hradu sa začalo rokom 1388, keď uhorský kráľ Žigmund Luxemburský za verné služby daroval hrad šľachticovi poľského pôvodu Stiborovi zo Stiboríc. Stibor, ktorý bol jedným z naj-vplyvnejších kráľových poradcov a vlastnil na Slovensku asi 20 hradov, Beckovský hrad prebudoval na honosné rodinné sídlo v gotickom štýle. Boli postavené nové reprezentatívne hradné objekty, vrátane kaplnky s bohatou architektonickou a maliarskou výzdobou.
Niekoľkoročná rekonštrukcia vynovila priestor dolného nádvoria, vznikli muzeálne objekty, ktoré dnes využívajú ako expozičné priestory, zázemie pre zamestnancov, ale i ako sociálne zariadenia.
„Postavilo sa aj pódium zo zabezpečením pre programy, realizovali sa aj odvodňovacie práce a vynovil sa takisto priestor pokladne a prvej vyhliadkovej veže,“ poznamenal Pastier. Práce ukončili v roku 2012, odkedy hrad sprístupnili turistom.
Stredoškoláci si na hrade nájdu uplatnenie
Najväčšou novinkou sezóny je spolupráca Beckovského hradu so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom. Študenti stolárstva pre hrad vyrobia podľa zadania predmety z dreva, iní v rámci praxe prevedú turistov hradnými priestormi.

„Na jeseň chceme vynoviť niektoré expozície, stolári pre nás vyrobia interaktívne stanoviská. Spolupráca s touto školou sa ale zameriava aj na využitie mladých sprievodcov, ktorých si vychováva,“ podotkol Peter Pastier s tým, že stredoškoláci si počas prázdnin na hrade môžu vďaka brigádnickej praxe i niečo privyrobiť.
„Počas školského roka budú u nás praxovať v dvoch turnusoch – prvý na jeseň a druhý na jar,“ dodal výkonný riaditeľ.
Študenti navrhli projekt na podporu cestovného ruchu
Pilotný projekt s novomestskou školou nie je jediný, ktorý bude na hrade prebiehať. Priestor dostal aj projekt rozvoja cestovného ruchu z pier stredoškolákov. „Tento projekt sa nám podarilo uviesť do života. Spája hrady, ktoré vlastnil Stibor zo Stiboríc, teda hrady Branč, Beckov, Čachtice a Uhrovec,“ uviedol Pastier.
Úlohou rodín s deťmi bude všetky zmienené hrady navštíviť, na každom z hradov získajú za návštevu rytierske cnosti. „Za zisk týchto rytierskych cností deti na hradoch získajú pečiatku, keď sa so všetkými pečiatkami na konci zastavia na Beckovskom hrade, budú pasovaní za rytierov Dračieho rádu, ktorého jedným zo zakladateľov bol práve Stibor zo Stiboríc,“ dodal výkonný riaditeľ záujmového združenia Hrad Beckov.