NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Až do konca augusta čakajú na vás v Podjavorinskom múzeu vysnívané bábky vášho detstva.
Unikátne originálne exponáty, ktoré ste roky vídali na javisku v bábkových divadlách a na televíznych obrazovkách, máte teraz doslova na dotyk.
Stretnite sa s Dlhým, Širokým a Bystrozrakým, ponorte sa pod hladinu s Malou morskou vílou, zarandite si so Šťastným princom, pocíťte arómu Aladinovej zázračnej lampy, začvirikajte si s vrabčiakom Čimom alebo žmurknite na Janka Piporu či odvážneho Nebojsa.
A pobozkajte princeznú Kukulienku.
Nezabudnite vziať so sebou na výstavu v centre mesta i svoje malé deti. Čaro rozprávkového sveta nádherných bábok si podmaní všetkých návštevníkov výstavy.
Bábky, ktoré si pamätáte už od detstva
Vo výstavnej sieni na vás nečakajú iba najznámejšie rozprávkové postavy v podobe bábok. Stretnete sa tu aj s bábkami exotického vtáctva a netradičnými príbytkami z rozprávky Krása nevídaná, ktorú odpremiérovalo Bábkové divadlo v Bratislave v roku 2009.
Uvidíte skvele spracované bábky orientálnych postáv z hry Hľadač šťastia z roku 1984, či ľudovými motívmi nasiaknuté a spracované bábky z rozprávky Nebojsa, ktorou sa predstavilo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.
Rozprávka Malá morská víla vám okrem ústrednej postavy predstaví aj bábky v podobe morských príšer, podmorských ľudí a viacerých netradičných rýb. V bábkohre Janko Pipora si prídu na svoje aj milovníci pútavo výtvarne spracovaných chrobáčikov.
Princezná Kukulienka z Bábkového divadla v Košiciach sa obáva zasa strašidelnej ježibaby s bradavicou na nose.
Hneď pri vstupe do expozície vás osobne privíta kráľ Lear z Bábkového divadla v Žiline. Ten vznikol v rukách Z. Kvasnicovej v roku 1986. Nechýbajú ani odevy bábkohercov či kulisy spestrujúce scénu javiska.
Známe z televíznej obrazovky a divadiel
Uvidíte bábky, ktoré nám môže závidieť celý svet. Ich tvorcami sú skvelí výtvarníci Jana Pogorielová-Dušová, Eva Farkašová, Peter Čisárik, Barbora Jakubková, Roman Anderle, či Ivan Antoš a Z. Kvasnicová.
„Najstaršie vystavené bábky majú už vyše päťdesiat rokov. Boli vytvorené pre hru Aladinova zázračná lampa v roku 1965. Rozsiahle zastúpenie majú na výstave bábky z 80. rokov. Vidieť možno aj bábky z najnovšieho obdobia, ktoré mali premiéru v roku 2009,“ uviedla vedúca Podjavorinského múzea Andrea Lazarčíková.
Tvorcovia bábok zo začiatku používali pri ich vzniku predovšetkým drevo, v 80. rokoch začali prevládať textílie.
„Vystavený vrabčiak Čimo účinkoval v obľúbených televíznych večerníčkoch Čin-Čin, odvážny Nebojsa si v televízii zahral tiež. Všetky bábky majú domovskú adresu na scénach, kde v minulosti účinkovali. Pochádzajú z bábkových divadiel v Banskej Bystrici, Bratislave, v Košiciach, Žiline a v Nitre,“ pokračovala Lazarčíková.
Vystavené bábky žili svoj život v stálych kamenných divadlách, ktoré postupne vytlačili kočovných bábkohercov. Dnes sú vzácnymi muzeálnymi exponátmi.
Päť bábkových divadiel na Slovensku
Najvzácnejšími exponátmi sú bábky z rozprávkovej hry Ježipero. Vytvoril ich výtvarník Peter Čisárik a po prvýkrát sa na divadelných doskách objavili v roku 1988 v Bábkovom divadle v Košiciach.
„Je to doslova umelecký výrobok. Ich tvorca použil pri vzniku skutočné perie. Desiatky rokov staré bábky treba aj „ošetrovať“. Preto sa im venujú profesionálni konzervátori z múzeí,“ vysvetlila Lazarčíková. Súčasné profesionálne bábkové divadlo a jeho nositelia si ctia tradície marionetového divadla. To je pre ne anabázou a živým prameňom inšpirácie.
Stále bábkové divadelné scény na Slovensku postupne vznikali v Žiline (1950), Nitre (1951), Bratislave (1957), Košiciach (1959) a v Banskej Bystrici (1960). Ich bábkohry mohli priaznivci tohto divadelného žánru sledovať nielen v zahraničí, ale v mnohých štátoch celého sveta.
„Bábkové divadlo je naďalej neoddeliteľnou, významnou a plnohodnotnou súčasťou slovenskej kultúry určenej okrem detí stále viac i pre dospelého diváka,“ dodala Andrea Lazarčíková z Podjavorinského múzea.