NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ôsmačka zo Základnej školy na Ulici kpt. Nálepku Laura Lukácsová predviedla niekoľkominútovú masáž srdca a dýchanie z úst do úst ako skúsená profesionálka.
Prekonala svoj prvotný strach a obavy a rozhodla sa rýchlo zasiahnuť.
Nepretržitým oživovaním kamarátky ju opäť priviedla k životu. Odborne podanú prvú pomoc poskytovala až do chvíle, keď do Parku Dominika Štubňu-Zámostského dorazila sanitka so záchranármi.
Za záchranu ľudského života jej bola v uplynulých dňoch udelená Cena za humánny čin.
Kamarátka ležala na lavičke
Skupina kamarátok sa bola vyrozprávať a prejsť podvečer v Parku Dominika Štubňu – Zámostského, ktorý sa rozprestiera na ploche bývalého židovského cintorína.

„Boli sme tri a pred siedmou večer sme sa rozišli a kráčali domov. Potom mi zavolala ďalšia kamarátka a pýtala sa na našu spoločnú priateľku, že sa s ňou nedá skontaktovať. Tak sme ju najprv hľadali po parku, potom išli pozrieť do mesta i na sídlisko Hájovky, či ju nestretneme,“ popísala situáciu Laura.
Po desiatkach minútach jej zazvonil telefón. Z rozhovoru sa dozvedela, že jej kamaráti napokon hľadané dievča našli ležať na jednej z lavičiek v parku.
„Čo najrýchlejšie som tam dobehla. Kamarátka bola uložená na lavičke, veľmi zle sa cítila. Sťažovala sa, že ju niekto porezal nožíkom. Záchranku však dovtedy nikto neprivolal. Bola som nervózna a nakričala na chalanov, že nevolali lekársku pomoc,“ pokračovala odvážna ôsmačka.

Vtedy ešte netušili, že zranenia si ich kamarátka spôsobila sklom úmyselne sama. A navyše, v tom čase nebol v parku žiaden dospelý, ktorý by dospievajúcim deťom v zložitej situácii pomohol.
Prvú pomoc poskytovala prvýkrát
Dievča krátko po Laurinom príchode napokon odpadlo.
„Okamžite sme volali záchranku. Presne nám hovorili, čo máme robiť. Tep mala nepravidelný, slablo jej dýchanie,“ zaspomínala si na kritickú chvíľu Laura.

Jej kamarátka napokon definitívne skolabovala. Nenahmatali jej pulz, prestala dýchať. Vtedy Laura ani na chvíľku nezaváhala. Rozhodla sa kamarátke nachádzajúcej sa na hranici života a smrti poskytnúť prvú pomoc.
Na rad prišla masáž srdca a dýchanie z úst do úst.
„Snažila som sa zachovať chladnú hlavu, toto by som v strese nikdy nezvládla. A tak som kamarátku oživovala až do chvíle, keď sa opäť prebrala k vedomiu a začala dýchať a neskôr aj komunikovať,“ pokračovala.

Onedlho na miesto dorazili záchranári, ktorí výkon Laury hneď na mieste pochválili. Prvýkrát v živote podávala prvú pomoc a jej snaha pomôcť 11-ročnej kamarátke bola úspešná.
„Najskôr som mala v hlave zmätok, potom som si povedala: zvládneš to. Jedinou pochybnosťou bola myšlienka, aby som niečo neurobila zle a neuškodila kamarátke. Ale keby som sa nebola rýchlo rozhodla, mohlo to skončiť tragicky. Preto som to riskla,“ povedala ďalej Novomešťanka Laura Lukácsová.
Prvú pomoc sa naučila v detskom tábore
Úspešná resuscitácia v podaní 13-ročnej žiačky základnej školy je nevídaný a ojedinelý čin.
„Bola som v tábore, kde nás učili rôzne aktivity zdravotné sestry. Najskôr to bolo obväzovanie. Potom nám na figuríne ukazovali dýchanie z úst do úst i masáž srdca. Vtedy som sa to naučila a celý postup zapamätala. Pomohla aj telefonická navigácia z dispečingu,“ vysvetlila.
Podľa jej slov oživenie človeka bol neopísateľný pocit. Hoci nácvik na figuríne je niečo úplne iné ako prvá pomoc v reálnom živote, Laura to zvládla.
Jej kamarátka počas podávania prvej pomoci ležala na zemi.
„Sama som sa čudovala, ale fakt to išlo. Ani poriadne neviem, koľko minút to trvalo. Vtedy som čas vôbec nevnímala. Ostatní tam plakali, tak som sa musela rozbehnúť ja,“ zaspomínala si ďalej na vypätú chvíľu.
Z telefonického dispečingu jej inštrukciami pomáhali aj po prebratí kamarátky a boli v neustálom kontakte.
„Našťastie, záchranka i policajti dorazili do parku veľmi rýchlo. Kamarátku previezli do nemocnice do Trenčína, kde bola hospitalizovaná,“ dodala Laura Lukácsová.