TRENČÍN. Počas letných mesiacov zažívajú kultúrne a historické pamiatky najväčší prílev turistov a inak to nie je ani na Trenčianskom hrade.
Hodiny strávené spoznávaním minulosti si vyžadujú pitný režim, kávu, čaj či minerálku si ale návštevníci aktuálne v hradných priestoroch nemôžu zakúpiť.
Dôvodom je absencia bufetu či automatov. Verejnú obchodnú súťaž na prenájom priestorov občerstvenia ukončili týždeň pred začiatkom júla, do súťaže sa ale nik neprihlásil.

S minerálkou na hrad
Turisti sú na doplnkové služby spojené s prehliadkou hradov a zámkov zvyknutí, potvrdil to aj český manželský pár, ktorý sa po prehliadke hradu ponáhľal dolu do mesta.
„Ideme niekam do obchodu alebo kaviarne, sme smädní, na hrad sme si vodu nevzali. Rátali sme, že na takom veľkom a peknom hrade, ako je ten váš, bude kaviareň alebo aspoň bufet,“ priznali Jana a Daniel Milovickí z Jihlavy.
Prekvapení boli aj Etela a Andreas, na Trenčiansky hrad zavítali po prvýkrát.
„Chýbal mi predaj suvenírov. Z každej dovolenky alebo výletu si donesiem na chladničku magnetku, z tejto zjavne nie. Bol tam obchodík, ale nebol otvorený,“ povedala Etela. Andreasovi chýbalo občerstvenie: „Sme smädní, predtým ako sme sem išli, sme nevedeli, že sa tu nedá občerstviť, na hrade to proste chýba,“ priznal turista z východného Slovenska.

Bývalý nájomca dlhuje tisíce
Absenciu bufetu i predajne suvenírov mala vyriešiť práve verejná obchodná súťaž, do súťaže na prenájom priestorov občerstvenia sa ale neprihlásil nik.
Podľa Petra Martiniska, riaditeľa Trenčianskeho múzea, v ktorého správe Trenčiansky hrad je, nemôže múzeum predávať občerstvenie samo, služby zabezpečujú externí dodávatelia na základe nájomnej zmluvy.
Verejná obchodná súťaž trvala od 8. do 23. júna, dôvod, prečo ju vyhlásili tesne pred letom, odôvodnil Martinisko prípravou rôznych podkladov.
„Boli sme limitovaní priebežnými zmenami v projektoch, ktoré na hrade chystáme. Druhým momentom je skutočnosť, že vzhľadom na nekorektný postup nájomcu z minulého roku sme chceli pripraviť podrobnejšie podmienky pre nájom. Uznávame, že tento postup z našej strany nie je veľkorysý, avšak máme naň objektívne dôvody,“ vysvetlil Martinisko s tým, že dlh bývalého nájomcu voči múzeu narástol na viac ako 5 000 eur a aktuálne sa ním zaoberá exekútor.

Kam s novými nájomcami?
Administratívna budova Trenčianskeho hradu, ktorú domáci nenazvú inak ako „skleník“, donedávna fungovala ako bufet i predajňa suvenírov, v roku 2017 z nej ale mala zmiznúť oceľovo-sklená časť, začiatok prác však posunuli.
Podľa vedúcej odboru komunikácie a medzinárodných vzťahov Trenčianskeho samosprávneho kraja Veroniky Rezákovej rekonštrukcii, respektíve pamiatkovej obnove budovy predchádzal pamiatkový výskum, ku ktorému sa vyjadroval Pamiatkový úrad SR i Krajský pamiatkový úrad Trenčín.
„V dôsledku pripomienok Krajského pamiatkového úradu Trenčín a následnej potreby prepracovať jednotlivé stavebné časti projektovej dokumentácie Trenčiansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ Trenčianskeho múzea nemohol pristúpiť k realizácii rekonštrukcie. Zapracovanie pripomienok Krajského pamiatkového úradu Trenčín bolo časovo náročné. Zo strany župy bola podaná žiadosť na začatie stavebného konania,“ vysvetlila Rezáková.
Ako informoval Peter Martinisko, namiesto administratívnej budovy ponúkli záujemcom o prevádzkovanie občerstvenia i predajní suvenírov plochu pre vlastný, voľne stojaci stánok v priestore medzi kasárňou a Matejovou vežou. Či a kedy bude vyhlásené druhé kolo verejnej obchodnej súťaže, zatiaľ nie je známe.