TRENČÍN. Rudolf Tvaroška sa narodil 5. júla 1928 v Chtelnici. Po štúdiu na gymnáziu v Trnave a vojenskej reálke v Martine pokračoval na Vojenskej akadémii v Hraniciach na Morave. Vo februári 1957 absolvoval Delostreleckú fakultu Vojenskej technickej akadémie v Brne s titulom strojný inžinier. Pôsobil vo výrobnom závode TOS Trenčín. Cez veliteľstvo Východného vojenského okruhu v Trenčíne a závod v Dubnici nad Váhom sa dostal do Prahy, kde bol v roku 1974 povýšený na generálmajora. Ustanovili ho za náčelníka výzbrojnej služby ministerstva národnej obrany. Vojenskú techniku predvádzal v Indii, Iraku, Pakistane, Turecku či Egypte.
Po dcérinej emigrácii Tvarošku preložili na post náčelníka Správy armádneho vrcholového športu. Na prahu dôchodku bol zvolený za poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR. Od apríla 1993 do decembra 1999 pôsobil ako technický poradca troch ministrov obrany Slovenskej republiky. S jeho menom bola tiež dlho spätá funkcia zakladateľa a čestného predsedu Klubu vojenských veteránov Zväzu vojakov v Trenčíne.

Hoci futbal v armáde spočiatku nepatril k ťažiskovým športom, Tvaroška si ho neobyčajne zamiloval. Aj vďaka nemu Trenčín rozkvitol do žiarivých farieb v takzvanej zlatej ére. Loptový fenomén pod hradom Matúša Čáka začal podporovať na podnet vtedajšieho predsedu TTS Jozefa Poláka v roku 1958. Po zlúčení Odevy a TTS tvoril od leta 1960 neodmysliteľnú súčasť legendárneho funkcionárskeho triumvirátu Raftl – Tvaroška – Blanár. Z pozície predsedu futbalového oddielu priviedol Jednotu Trenčín k druhému miestu v najvyššej československej súťaži v sezóne 1962/63, ako aj k zisku polovičného titulu na jeseň 1967. Ako zvykol hovoriť, rozhodujúcim kritériom, ktoré držalo silný tím pokope, nebola výška prémií, ale rodinné zázemie. „U nás mali hráči za víťazstvo 180 korún. Hendikep vo finančnom ohodnotení sme sa snažili kompenzovať starostlivosťou. Zabezpečili sme im zamestnanie, štúdium či bývanie. Cestovali sme po svete, v Trenčíne sa všetci šťastne poženili. S manželkami dostali do vena dobré svokry a taká babka v domácnosti je tiež veľký kapitál,“ doplnil s úsmevom.
Riadiace schopnosti a kontakty doma i v zahraničí zúročil v hlavnom meste vtedajšej spoločnej republiky, kde stál v rokoch 1970 – 1973 na čele Československého futbalového zväzu. Nové predsedníctvo po neúspechu reprezentácie na majstrovstvách sveta v Mexiku prehodnotilo aféru Adidas – Puma a všetkým potrestaným hráčom následne uvoľnilo činnosť v najcennejšom drese.
Rudolf Tvaroška zomrel 30. júna 2017 v Trenčíne. Súčasťou poslednej rozlúčky so zosnulým bol vojenský pohreb s poctami. Česť jeho pamiatke!