TRENČÍN. Mesto Trenčín sa definitívne vzdalo zámeru vybudovať krízové centrum v Hornom Orechovom. V budovách, kde v minulosti fungoval detský domov pre maloletých utečencov, mali nájsť útočisko ľudia v núdzi či týrané matky s deťmi. Podobné zariadenie v Trenčíne dlhodobo chýba.
Keď mestskí poslanci v novembri 2015 schválili prevod budov po Detskom domove v Hornom Orechovom do vlastníctva mesta, vznik krízového centra mal byť reálny do dvoch rokov.

Štyri budovy a viac ako sedemtisíc metrov štvorcových pozemkov však stále patria štátu, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tvrdí, že suma, za ktorú chcelo mesto nehnuteľnosti odkúpiť, je nízka.
Zámer zrušili
Primátor Trenčína preto na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva navrhol zrušiť zámer odkúpiť priestory v Hornom Orechovom.

„Toto bola dávno dohodnutá vec, schválená, rozhodnutá, oni nám to potvrdili. Určila sa suma, všetko bolo schválené, čakali sme len na prevod. Po roku a pol čakania nám oznámili, že stratili záujem, že od toho odstupujú, že nám to za tú sumu nedajú,“ skonštatoval Rybníček.
Ďalšie rokovania ohľadom prevodu budov v Hornom Orechovom vylúčil.
„Nemám energiu ísť zase vyjednávať so štátom to isté, baviť sa o tom, či chcú 30 alebo 150-tisíc. Už ma nebaví rozohrávať takéto veci na rôznych frontoch,“ povedal primátor s tým, že priority mesta sú momentálne inde. „Chceme dostať do majetku mesta starý železničný most, 60 percent Parku M. R. Štefánika od Železníc SR, budem sa sústrediť na tieto veci a toto som hodil za hlavu,“ uzavrel trenčiansky primátor.
Ponuka mesta je pre štát neakceptovateľná
Hovorca ministerstva práce Michal Stuška ešte v zime vysvetľoval, že mestom ponúkanú sumu necelých 33-tisíc eur napokon nemohli akceptovať.
„Ponuka od mesta Trenčín nebola a ani nie je akceptovateľná. Ide o dvanásťnásobne nižšiu ponúkanú sumu, ako je nami zistená trhová cena,“ informoval v januári Stuška.
Peniaze z predaja nehnuteľností podľa Stušku ministerstvo potrebuje.
„Keďže sami potrebujeme dostatok peňazí, nemôžeme prijímať také ponuky, ktoré sú rádovo dvanásťnásobne nižšie v porovnaní s komerčnými cenami,“ povedal Stuška.
V prípade, ak mesto navýši ponuku, ministerstvo neodmieta nové rokovanie.
„Ak to finančné možnosti mesta dovolia, budeme radi rokovať a diskutovať, rovnako budeme mesto informovať, ak by sa nám nedarilo získať predajom tejto nehnuteľnosti viac peňazí. Nemáme najmenší záujem, aby táto budova zostala prázdna a nevyužitá,“ dodal Stuška.
Opäť sa pokúsia získať budovu Dukly
Šéfka sociálnej komisie mestských poslancov Eva Struhárová hovorí, že mesto stále hľadá nové možnosti pre služby krízovej intervencie.
„Možnosť v Hornom Orechovom definitívne padla, tejto myšlienky sme sa vzdali, hľadáme nové, kde by sme tieto služby mohli robiť,“ povedala Struhárová.

Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka by sa mesto chcelo vrátiť k myšlienke vybudovať krízové centrum v budove po bývalom športovom centre Dukla na Štefánikovej ulici.
„Mám stále záujem o Duklu, bola by ideálnym miestom pre rozšírenie Nešporovej. Je to zmysluplný priestor, v centre mesta,“ uviedol primátor.
Budovy aj s pozemkami získalo vlani od vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica do správy ministerstvo obrany.
Majetok ministerstva ešte nie je prebytočný
Hovorkyňa rezortu Danka Capáková hovorí, že tento majetok nebol zatiaľ vyhlásený za prebytočný, preto by bolo predčasné hovoriť v súvislosti s nimi o ďalšom postupe.
„Ministerstvo vie o záujme mesta Trenčín. V roku 2016 v žiadosti o prevod účelovej komunikácie v katastri mestskej časti Kubrá zo správy rezortu obrany do vlastníctva mesta Trenčín zároveň mesto požiadalo aj o darovanie predmetného majetku. Rezort na túto žiadosť reagoval v zmysle, že o prebytočnosti majetku zatiaľ nebolo rozhodnuté. V prípade rozhodnutia o prebytočnosti predmetného majetku budeme postupovať podľa zákona,“ povedala hovorkyňa.
Mesto ešte v zime uvažovalo o zriadení priestoru pre núdznych aj v objekte bývalej cirkevnej školy v centre mesta. Škola však nedávno predĺžila nájom o ďalší školský rok.