TRENČÍN. Poslanci Trenčianskeho kraja zvýšili pre ďalšie volebné obdobie počet krajských poslancov.
V novembrových voľbách si budú voliči z okresu Trenčín a Prievidza vyberať o jedného poslanca viac, zastupiteľstvo tak bude mať namiesto súčasných 45 po novom 47 členov.
Proti zvyšovaniu počtu poslancov vznikla petícia, poslanci je však nevyhoveli.
Župa v dôvodovej správe argumentuje, že za zvýšením počtu poslancov je snaha o to, aby obyvateľov kraja zastupoval reprezentatívny počet ich volených zástupcov.
Dôvodom je počet obyvateľov oboch okresov, vychádzajúci z údajov Štatistického úradu.
Počet obyvateľov nezodpovedá počtu poslancov
„V najväčších okresoch Prievidza a Trenčín zostával po vydelení minimálneho počtu obyvateľov na jedného poslanca veľký zvyšok. Na počet obyvateľov, ktoré tieto okresy majú, chýbali poslanci. Pre obyvateľov to bola diskriminácia, takto sa to zrovnoprávnilo o zvyškom ostatných siedmych okresov Trenčianskeho kraja,“ zdôvodnil zvýšenie počtu poslancov trenčiansky župan Jaroslav Baška.
O tom, či to pre župu bude znamenať aj viac nákladov, rozhodnú podľa neho budúci poslanci.
„Odmeny si schvaľujú poslanci. Z porovnaní, ktoré máme dnes, patria odmeny poslancov Trenčianskeho kraja medzi najnižšie na Slovensku. Je to otázka nového poslaneckého zboru, aké odmeny si schvália, verím, že si tiež schvália podobné odmeny,“ dodal Baška.
Smer si podľa Smatanu nepomôže
Poslanec Juraj Smatana hovorí, že každý zásah do volebných pravidiel niekoľko mesiacov pred voľbami je podozrivý, niekedy sa dá aj drobnou zmenou pravidiel ovplyvniť volebný výsledok.
„V tomto prípade sa mi nepodarilo nájsť žiadnu negativitu. Existujúci poslanci zo zvýšenia počtu budúceho zastupiteľstva nič nemajú, 400 eurová mesačná odmena sa im tým, že pribudnú dvaja poslanci, nezvýši ani o cent. Je možné, že nové zastupiteľstvo si odmeny zníži, tak aby celkový balík na poslancov zostal zachovaný,“ myslí si Smatana.
Navyše, podľa neho si zvýšením počtu poslancov nepomôže ani vládnuci Smer.
„Okresy Trenčín a Prievidza nepatria medzi ich silné, skôr sú to ich slabšie. Som náchylný veriť, že tie predkladané motivácie boli jediné. Zloženie poslaneckého zboru bude presnejšie odrážať zloženie obyvateľov kraja,“ dodal Smatana.
Proti zvýšeniu spísali petíciu
S návrhom zvýšenia počtu poslancov nesúhlasila iniciatíva Jasná voľba, ktorá združuje nezávislých kandidátov do volieb krajského parlamentu. Proti návrhu zorganizovali petíciu.
„Fakty sú také, že sa počet obyvateľov kraja znížil od roku 2012 o 4343 obyvateľov a poklesol aj počet voličov v obvode Prievidza o 1843 a obvode Trenčín o 116 obyvateľov. Aký je logický dôvod na zvýšenie počtu poslancov, keď zastupovaných obyvateľov ubúda?“ argumentuje člen petičného výboru Michal Ďureje.
Podľa neho bola volebná účasť v ostatných voľbách v Trenčianskom kraji veľmi nízka (dosiahla 17,37 percenta, pozn. red), preto čisto matematické odvodzovanie od počtu obyvateľov s odkazom na zastupiteľnosť nie je správne.
„Ak aj došlo k štatisticky minimálnym rozdielom v počtoch obyvateľov, záujmy nášho okresu podľa nášho názoru rovnako dobre zastúpi desať poslancov. Práve zachovanie súčasného počtu poslancov je nášho názoru dobrým priestorom na úsporu finančných prostriedkov,“ tvrdí Ďureje.
Obyvateľov kraja ubúda, počet poslancov rastie
Voliči svojich poslancov podľa neho dobre nepoznajú.
„Mnohí obyvatelia okresu nevedia, kto ich v kraji zastupuje a kto je poslancom za ich volebný obvod. Obzvlášť ak v súčasnosti osem poslancov za jednu politickú stranu hlasuje rovnako. Aj preto nevidíme zmysel v zvyšovaní počtu poslancov.“
Skutočným zmyslom návrhu je podľa iniciatívy Jasná voľba snaha vytvoriť pre lojálnych členov niektorých strán ďalšie miesta na ich uplatnenie.
Rozhodnutiu poslancov, ktorí požiadavkám petície nevyhoveli, Ďureje nerozumie.
„Počet poslancov sa v samospráve spravidla mení pri zmene počtu obyvateľov. Práve počet obyvateľov by mal byť smerodajný pre navýšenie volených poslancov. Od roku 2012 sa znížil o 4343 obyvateľov, aký je potom logický dôvod zvýšenia počtu poslancov, keď zastupovaných obyvateľov ubúda? Žiadny. Aj preto sa s rozhodnutím poslancov nedá stotožniť,“ dodal Ďureje.
Župné voľby sa budú konať 4. novembra, po novom už nebudeme voliť predsedov krajov v dvoch kolách, ale iba v jednom.