TRENČIANSKE STANKOVCE. Najväčším ťahákom uplynulého 5. ročníka Tankových dní Laugaricio bola replika nemeckého stredne ťažkého tanku Panther, ktorý je mnohými historikmi označovaný za najlepší tank 2. svetovej vojny.
O oživenie spomienky na prvý nemecký tank so skoseným pancierom sa postarali poľskí nadšenci.
Tí s Pantherom okrem domácich podujatí navštívili aj Belgicko. Viac o tanku porozprával Szymon Gongolewicz, ktorý spolu s poľským klubom vojenskej histórie prišiel premiérovo aj do Stankoviec.
Nemcov inšpirovali Sovieti
Nemci začali s výrobou stredne ťažkého tanku Panther po tom, ako ich tanky po prieniku do Sovietskeho zväzu narazili na rýchle a dobre pancierované tanky T-34/76. Tie svojím skoseným pancierom predbehli dobu a inšpirovali nemeckú stranu k výrobe elegantnejšieho a ľahšieho tanku, ktorý na východnom fronte udrží krok s čoraz lepšie vycvičenými tankovými posádkami.

Približne rok po začatí operácie Barbarossa na východný front dorazili tanky Panther, ktoré v mnohých prípadoch prevzali iniciatívu. Tanky sa preukázali ako kvalitné, s útočným i obranným potenciálom.
Od roku 1942 do roku 1945 vyrobila nemecká strana približne 6 000 kusov, z ktorých sa dodnes zachovalo asi šesť tankov, tie ale žiadny majiteľ alebo múzeum nezapožičia.
„Originály týchto tankov sú väčšinou majetkom múzeí a tie ich nepožičajú na podujatie ako sú Tankové dni Laugaricio alebo akékoľvek iné. Ide tu o historické originály, ktorých hodnota je nevyčísliteľná. Jednoducho, peniaze v týchto prípadoch nezohrávajú rolu,“ vysvetlil Szymon Gongolewicz, ktorý spolu s poľskými kolegami navštevuje podujatia nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí.
Ich replika tanku Panther potešila oko návštevníkov v Poľsku, Belgicku a po víkende aj v Trenčianskych Stankovciach.
„Náš Panther je replikou postavenou na podvozku ruského tanku T-55, väčšina vecí na ňom sú repliky, napríklad aj samotný kanón,“ vysvetlil nadšenec.
Jednou z mála originálnych častí, ktoré na tanku vidieť, je prichytená sekera na ľavej strane panciera, imitáciou je ale antimagnetická pasta zimmerit.
„Namiesto zimmeritu sme na pancier naniesli hmotu vyrobenú z cementu. Pôsobí to ako nerovnosť, ako keby mal tank jazvy a hrbole, počas vojny ale pasta chránila tank tým, že zabraňovala nepriateľom uchytiť naň magnetickú mínu, ktorá by ho mohla úplne vyradiť,“ vysvetlil Szymon Gongolewicz.

Tisíce tankov zošrotovali
Ťažká technika, ktorá má dnes nevyčísliteľnú hodnotu, padla po vojne za obeť potrebám hospodárstva.
Tisícky tankov skončili v šrote, kov a oceľ boli nedostatkovou komoditou.
„Špeciálne nemeckých tankov sa dodnes zachovalo minimum. Originálny Panther majú v nemeckom múzeu v Munsteri, ďalšieho aktuálne reštaurujú v Belgicku. Replík je podobne ako originálov do šesť kusov, dva sú v Poľsku a všetky sú postavené na rovnakom podvozku ako náš, teda na T-55,“ povedal Szymon Gongolewicz s tým, že Panther považuje za najlepší tank 2. svetovej vojny.
Pripisuje to najmä nižšej váhe, skosenému pancieru a výkonnému 75-milimetrovému kanónu, ktorý dokázal na východnom fronte ničiť sovietske T-34 a na západnom fronte americké tanky Sherman.
„Medzi tankistami bol obľúbený, oproti iným nemeckým tankom sa kazil podstatne menej. Reštaurovanie nášho Panthera trvalo niekoľko rokov, len samotné zháňanie a výroba súčiastok asi dva. Keď ho ľudia vidia, chvália našu prácu a my si to vážime,“ podotkol Gongolewicz.
PZKPFW. V PANTHER
Váha: 44, 8 ton
Dĺžka: 9 090 mm s kanónom (8 660 mm bez kanóna)Šírka: 3 270 mm
Výška: 2 995 mm
Posádka: vodič, veliteľ, strelec, nabíjač, radista
Hlavná zbraň: 75 mm kanón Kw.K.42 L/70
Sekundárne zbrane: 2x guľomet MG 34 kalibru 7,92 mm
Maximálna rýchlosť: 46 km/h až 55 km/h
Pohon: benzínový dvanásťvalec 520 kW (700 k)
ZDROJ: PANZERNET.NET