TRENČÍN. Pacienti a návštevníci Fakultnej nemocnice v Trenčíne naďalej za parkovanie v areáli nemocnice platia. Ešte v máji pritom ministerstvo zdravotníctva tvrdilo, že poplatky od pacientov a návštevy za prvé štyri hodiny vyberať od začiatku júla nebude. K zrušeniu spoplatnenia parkovania malo prísť od júla vo väčšine nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.
Ministerstvo zmenu plánov zdôvodňuje komplikovaným technickým riešením pred hlavným vchodom do areálu trenčianskej nemocnice.

Vjazd a výjazd do areálu nemocnice zabezpečuje rampa a elektronický systém na výber parkovného prostredníctvom parkovacieho automatu.
Účinnosť odložili o dva mesiace
Podľa ministerstva dochádza už pri súčasnej organizácii hlavne v ranných a poobedňajších hodinách k situáciám, kedy sa na hlavnej ulici pred vjazdom do areálu nemocnice tvoria kolóny áut.

"Tie mnohokrát znemožňujú plynulému prejazdu sanitkám do nemocnice. Nemocnica musí zabezpečiť priepustnosť komunikácií pre sanitky, až potom môže pristúpiť k zavedeniu bezplatného parkovania pre pacientov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Účinnosť zavedenia bezplatného parkovania v areáli nemocnice preto odložili o dva mesiace.

Fakultná nemocnica v Trenčíne chce preto zmeniť dopravné značenie pred vjazdom do areálu. „Aktuálne pripravujeme alternatívy úprav dopravného značenia a pozemných komunikácií v areáli, ako aj možnosti materiálno - technického a personálneho zabezpečenia,“ skonštatovala hovorkyňa trenčianskej nemocnice Petra Nevláčilová.
Okrem trenčianskej nemocnice odložili z dôvodu technicko-prevádzkových riešení o dva mesiace účinnosť zavedenia bezplatného parkovania aj vo Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline a tiež Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb.
Zrušenie parkovného sa môže dotknúť rozpočtu
Parkovisko v nemocnici vybudovali v roku 2010. Stálo viac ako 460 tisíc eur. Je otvorené nonstop od pondelka do nedele. Prvých dvadsať minút, potrebných na naloženie či vyloženie pacienta, je aktuálne bez poplatku, za každú začatú hodinu potom zaplatíte jedno euro.
Celodenné parkovanie, teda päť hodín a viac, stojí desať eur. Bezplatné parkovanie majú v nemocnici zabezpečené iba návštevníci s parkovacím preukazom pre fyzické osoby so zdravotným postihnutím. Celkovo je v nemocnici 260 parkovacích miest.
Zmeny, ktoré nariadil minister, sa dotknú aj rozpočtu nemocnice v Trenčíne. Tá len za minulý rok vybrala na parkovnom viac ako štvrť milióna eur, úpravu parkovacej politiky z dielne ministerstva však bude napriek výpadku peňazí podľa hovorkyne Petry Nevláčilovej v plnej miere rešpektovať.
Parkovacie služby si nemocnica prevádzkuje vo vlastnej réžii.
„Dnes nedokážeme presne definovať prípadný výpadok na výnosoch, keďže pôjde výhradne o pacientov, prípadne ich doprovod, preto by bolo predčasné sa k tejto téme akokoľvek vyjadrovať,“ skonštatovala v máji Nevláčilová.
Mesto pred časom spoplatnilo parkovanie aj v širšom okolí nemocnice. Vedenie nemocnice sa však zneužívania parkovania zadarmo v svojom areáli neobáva.
„Bezplatné parkovanie bude určené výhradne pacientom, prípadne ich doprovodu, ostatní užívatelia parkovísk budú za tieto služby riadne platiť v zmysle platného cenníka, neobávame sa toho,“ dodala hovorkyňa Fakultnej nemocnice.