TRENČIANSKE STANKOVCE. Na Tankových dňoch Laugaricio 2017 sa počas víkendu zišli stovky nadšencov z klubov vojenskej histórie z krajín strednej a východnej Európy, ktorí predstavili na podujatí viac ako dvesto kusov bojovej techniky.
Jubilejný piaty ročník obľúbeného podujatia prilákal do Stankoviec vyše 15-tisíc návštevníkov. Organizátori pripravili bohatý program, jeho vrcholom bola hlavná bojová ukážka. V nej proti sebe bojovala nemecká a sovietska strana za podpory tankov i samohybných diel.
„Historická ukážka pripomenula boje na západnom Slovensku po úspešnom prelomení nemeckej obrany pri Starom Tekove. Tu sa začala Bratislavsko-brnianska operácia, ktorá pokračovala západným Slovenskom smerom na Brno,“ vysvetlil moderátor podujatia Miroslav Minár.
Zúčastnila sa aj slovenská armáda
Defilé vojenskej techniky predstavilo divákom ruskú, nemeckú a americkú bojovú techniku použitú počas bojov v druhej svetovej vojne na oboch frontoch, priestor na podujatí už tradične dostala aj slovenská armáda, nechýbali vojaci so svojou technikou.

„Samohybnou kanónovou húfnicou Zuzana, bojovými vozidlami pechoty, tankom T72. Dynamické ukážky predstavili zásah vojenskej polície pri prenasledovaní páchateľov či činnosť tímu EOD, ktorý má na starosti likvidáciu nevybuchnutej alebo nájdenej munície,“ podotkol Minár.
Tiger je snom, ktorý je nemožné splniť
Podľa hlavného organizátora podujatia Mariána Simeona je zvyšovanie latky Tankových dní Laugaricio náročné.
Sústrediť na jednom mieste stovky kusov techniky, ktorá by sa každým rokom aspoň sčasti obmieňala a prinášala návštevníkom novinky, je prácou na dlhé mesiace.
„Každý rok sa snažíme o nejakú novú premiéru v zmysle, že niečo pribudne, niečo ubudne a niečo zopakujeme. Toto celé je ale ťažšie a ťažšie. Kilometrový okruh, v ktorom sa snažíme zohnať techniku, sa veľmi zväčšuje, momentálne pracujeme v okruhu 1 400 kilometrov.
V tomto okruhu objavujeme novinky, rozprávame sa, pozývame ľudí a hľadáme riešenia, je to práca na desať mesiacov v roku,“ vysvetlil Simeon a podotkol, že tento okruh je na hranici finančnej znesiteľnosti.
Hlavného organizátora potešila pri jubilejnom ročníku bezporuchovosť zúčastnenej techniky, nesplneným snom aj po piatich rokoch zostáva nemecký ťažký tank Tiger.
„Tento rok sme mali repliky Panthera, Mardera 38T, Panzera II či malého stíhača tankov Hetzer, treba však povedať, že z nemeckej techniky je nemožné doviesť sem originálne kusy, ktoré existujú vo svete len v jednom či dvoch exemplároch, je to prípad aj Tigra. Ten je pre fanúšikov nemeckej techniky niečo ako Rolls-Royce pre milovníkov áut. Návštevníci a rovnako aj my sa musíme uspokojiť s replikami, vďaka aj za ne,“ dodal Marián Simeon.
Historická technika je celoživotná vášeň
Viac ako 15-tisíc návštevníkov organizátorov utvrdilo v tom, že koncept tankových dní nabral v minulosti správny smer, cestu do Stankoviec si čoraz častejšie nachádzajú ľudia zo zahraničia.
Na Slovensko spolu s Klubom vojenskej histórie Belgie zavítal aj Karel Krška. „To, že chodíme po takýchto akciách, nosíme, čo nosíme, je skôr životný štýl ako záľuba, ktorá ide niekedy aj do peňazí,“ pousmial sa český účastník.
Do Trenčianskych Stankoviec sa prišli pozrieť aj maďarskí fanúšikovia techniky, na Slovensko cestovali až z oblasti Miskolca.
„Namiesto Chorvátska, kam všetci cez leto chodia, sme sa rozhodli ísť na sever a užiť si históriu. Tankové dni sú super, páčia sa nám aj repliky, zopár ich máme aj u nás. Rád sem prídem aj nabudúce, cítiť, že to robia ľudia, ktorí históriou a tankami žijú,“ vyzdvihol podujatie Alex Kovacs.