UHROVSKÉ PODHRADIE. Kopce Strážovských vrchov neďaleko obce Uhrovské Podhradie skrývajú zrúcaniny hradu Uhrovec.
Neskororománsky hrad vybudovali v 13. storočí, národná kultúrna pamiatka patrí po architektonickej stránke k najhodnotnejším slovenským hradom. O záchranu a obnovu hradu sa už roky snaží Občianske združenie Hrad Uhrovec, podľa jeho predsedu je hrad výnimočný svojimi dodnes čitateľnými románskymi, gotickými a renesančnými prestavbami.
Hrad vyhorel v meruôsmych rokoch, keď začala jeho postupná degradácia. O jej spomalenie sa snažila dobrovoľníci na čele s predsedom občianskeho združenia Martinom Vargom.
Hrad viac ako storočie chátral, akými záchrannými prácami za posledné roky prešiel?
– Vykonaných bolo mnoho zásahov, išlo najmä o konzervačnú metódu obnovy. Tieto zákroky pre oko laika viditeľné na prvý pohľad nie sú, ale podarilo sa nám stabilizovať hrad tak, aby neohrozoval návštevníkov. Práce pokračujú aj v tomto a budúcom roku a veríme, že neskôr sa budeme môcť zamerať aj na hradné interiéry a samotnú prezentáciu hradu navonok.
Aké práce vás čakajú počas leta?
– Budeme sa pripravovať na rekonštrukciu hospodárskej budovy. Tú by sme chceli zrekonštruovať do podoby, ktorá nám umožní využiť ju ako priestory múzea a potreby občianskeho združenia tak, aby mohli dobrovoľníci na hrade dôstojne prežívať aj v nepriaznivých podmienkach. Čakajú nás aj práce na románskej kaplnke, ktorá je nateraz zastabilizovaná.
Máte dostatok dobrovoľníkov?
– Naše občianske združenie má výhodu v tom, že jeho vedenie je odborné – členovia sú odborníci v oblastiach architektúry, archeológie, stavebného výskumu a metodiky prác. Takže máme odbornú platformu, ktorá pod sebou zdržuje dobrovoľníkov.
V princípe sme dobrovoľníci s odborným backgroundom. Dobrovoľníkov asi nikdy nie je dosť, na hrade a v jeho okolí dokážeme naplánovať práce tak, aby každý človek vedel pomôcť svojím spôsobom. Hrad si vyžaduje širokú obnovu od vysekávania kríkov po murovanie. Ľudom umožňujeme zúčastniť sa a pomôcť bez ohľadu na úroveň ich odbornosti.

Vedia vám pomôcť ľudia aj inak ako fyzickou výpomocou?
– Našou prvoradou úlohou je to, aby ľudia pri návšteve hradu pocítili silu histórie priamo v hradných múroch, aby chápali aj historický kontext tohto miesta.
Keď ich to chytí, môže ich to presvedčiť na či už fyzickú, materiálnu alebo finančnú výpomoc tak, aby sme mohli rozvíjať metodicko-odbornú, stavebnú prácu a výskum. Teší nás však každý príchodzí návštevník, príchod turistov je našou morálnou vzpruhou.
Stúpa návštevnosť hradu?
– Podľa kastelána každým rokom, prichádzajú ľudia z celého sveta. Pomáha tomu aj celoročný prístup do okolia hradu a dolného nádvoria.
Horné nádvorie je síce uzatvárateľné, ale v podstate je celoročne prístupné.
Prácam predchádzal archeologický výskum, našlo sa niečo vzácne?
– Všetko, čo robíme, je pod dohľadom archeológov a pamiatkarov. Našli sme desiatky nálezov od kachlí, mincí až po najvzácnejší nález – vreckové slnečné hodiny. Na Slovensku ide o veľký unikát.
Je záchrana hradu finančne náročná?
– Aktívne oslovujeme viacero grantových systémov, principiálne sa ale nesnažíme získať veľké množstvo peňazí v jednej dávke. Je to kvôli tomu, lebo veríme myšlienke, že pomalšie práce vedia kvalitnejšie prispieť k dlhodobejšej udržateľnosti pamiatky. Keby sme získali obrovské množstvo peňazí naraz, uškodilo by to pamiatke.
Hrad Uhrovec je známy aj tým, že si ho Matúš Čák zvolil za prvý hrad, ktorému panoval. Vnímajú to návštevníci pamiatky?
– Myslím, že ľudia to veľmi nevnímajú. Máme ale informácie, že nešlo o čestné získanie hradu a že ho vymenil pod nátlakom s pôvodným majiteľom. Na hrad Matúš Čák veľa nepriniesol, skôr ovládal okolie hradu a rozširoval pole svojej pôsobnosti.
