TRENČÍN. Výstavou Jána Mathého si Galéria Miloša Alexandra Bazovského pripomína nedožité 95. výročie narodenia košického sochára, významného predstaviteľa európskej moderny na Slovensku.
Jeho manželka Eva Mathéová umožnila galérii vystaviť najlepšie diela z jeho niekoľkých desiatok tvorivých rokov naplnených sochárskymi i kresliarskymi aktivitami.
Napriek tomu, že akademický sochár Ján Mathé nás v roku 2012 navždy opustil, jeho sochárske dielo oživí spomienky na neho v každom návštevníkovi výstavy a v každom priaznivcovi kvalitného výtvarného umenia. Mimoriadne tvorivý, ale aj ľudsky dojímavý príbeh umelca výstava mapuje v troch etapách.
Diela z rôznorodého materiálu
Diela z epoxidu, bronzu, mramoru, travertínu, dreva i kameňa predstavuje galéria v troch rozsiahlych miestnostiach.
Nechýbajú medzi nimi ani najvýznamnejšie Mathého diela Kolíska života či Plody života, ktoré sa stali najvýpovednejším spracovaním témy. „Mathého najvýznamnejšie diela vznikli v druhom období jeho tvorby od 70. až po koniec 90. rokov.
V tomto období sochár prichádzal s novými a novými variáciami i monumentálnymi realizáciami v urbanistickom košickom priestore,“ uviedla Ela Porubänová, kurátorka výstavy.

Popri najvýznamnejších spomenutých dielach prezentuje galéria aj ďalšie objekty z kameňa, dreva a bronzu. „Je medzi nimi aj drevená Pokora, travertínová Osamelosť či sochy Meditácií z travertínu i mramoru. Autor, ktorého osud obdaril výnimočnou ľudskosťou ducha, do nich zakódoval mnoho filozofických indícií, symbolov a znakov svojho vnútorného intímneho rozjímania, najmä však originálneho umeleckého videnia,“ pokračovala Porubänová.
Prvýkrát vystavoval ako 62-ročný
Akademický sochár Ján Mathé (1922 – 2012) bol jedným z najvýznamnejších slovenských sochárov, ktorý celý svoj tvorivý život prežil v Košiciach.
„V rokoch 1945 – 1950 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe na medailérsko--sochárskom oddelení u Otakara Španiela. Po návrate do Košíc sa stal jedným z prvých predstaviteľov moderného sochárstva v Košiciach. Od roku 1958 sa popri komornej tvorbe začal venovať aj monumentálnym realizáciám,“ ďalej uviedla kurátorka výstavy.
Ján Mathé samostatne vystavoval v mnohých slovenských galériách doma i v zahraničí. „Je paradoxom, že umelec, ktorý veľmi sústredene a kompaktne tvoril svoje dielo dlhé desaťročia, mal prvú samostatnú výstavu až ako 62-ročný v Umeleckej besede Slovenska v Bratislave v roku 1984,“ podotkla Porubänová.
V Trenčíne sa s tvorbou košického sochára stretávame už po niekoľkýkrát. Niektoré z jeho diel boli verejnosti predstavené počas celoslovenských prehliadok komornej sochárskej tvorby v rokoch 1989, 1995, 1998 a 2008.

Okrem sôch vystavujú aj kresby
Pútavými dielami zaujal Ján Mathé už v prvom období svojej tvorby. Galéria z raného sochárskeho obdobia umelca ponúka pohľad na bronzovú sochu Milencov i artefakty z epoxidu – Češúca sa či Stojaca rodina.
„Námety, ktoré Ján Mathé stvárňoval, sú ovplyvnené humanisticko-kresťanským hľadaním dobra v človeku i v bytí ako takom. Svoj umelecký názor, v ktorom vyznával celoživotnú myšlienku, že poslaním umenia je vyjadrovať, nie zobrazovať, si uchoval počas celého tvorivého procesu,“ vysvetlila Ela Porubänová.
Výstava približuje sochára aj ako krehkú a zároveň vnútorne silnú ľudskú bytosť, ktorá v sebe nesie pokoru k životu. Súčasťou sochárovej výstavy sú aj jeho vzácne kresby.
„Práve kresby, ktoré sú prípravou na diela realizované i nerealizované, sa stali niekoľkonásobnými variantmi, ako najlepšie uchopiť a spracovať zvolený sochársky materiál. Sú východiskovým bodom k lepšiemu vnímaniu a porozumeniu myšlienky autorových sôch,“ dodala kurátorka.