TRENČÍN. V priestoroch sobášnej siene Mestského úradu v Trenčíne si z rúk primátora prevzalo ocenenie 33 talentovaných detí za reprezentáciu mesta.
Titul Detská osobnosť mesta Trenčín za rok 2017 udelili v kategóriách predmetové olympiády, umelecké súťaže, základné umelecké školy a športové súťaže. Samospráva mesta udelila titul už po trinásty raz.
„Školou, ktorej sa za uplynulý školský rok najlepšie darilo v predmetových olympiádach a umeleckých súťažiach, je Základná škola Dlhé hony a najlepšia v športových súťažiach je ZŠ Laca Novomeského,“ informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

V zahraničí sa nestratia
Talent na cudzie jazyky dokazujú v súťažiach deviatačky Maximiliána Muchová a Karolína Bystrická. Maximiliána získala v celoslovenskom kole olympiády v nemeckom jazyku tretie miesto.
„Narodila som sa v Nemecku, kde som navštevovala škôlku, žili sme tam asi päť rokov. Od prvého ročníka základnej školy sme ale späť na Slovensku,“ povedala študentka, ktorá chce v budúcnosti študovať umenie. Nemecký jazyk považuje za momentálne atraktívnejší pre zamestnávateľov ako anglický.
ĎALŠÍ OCENENÍ
Jozef Tóth – 2. miesto v krajskom kole matematickej olympiády, Zuzana Blahušiaková – 3. miesto v krajskom kole fyzikálnej olympiády, Natália Přibylová – 3. miesto v krajskom kole olympiády zo slovenského jazyka, 1. miesto v prednese prózy v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín, Petra Zichová – 1. miesto v krajskej súťaži Slávik Slovenska, Tatiana Stašáková – postup do celoslovenského kola recitátorskej súťaže Hviezdoslavov Kubín, Jakub Chromiak – 2. miesto v krajskom kole prednesu poézie Hviezdoslavov Kubín, Izabela Mišáková – 1. miesto na súťaži Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec, Simona Jandová – na medzinárodnej súťaži Júliusa von Beliczay v Komárne získala zlaté pásmo, Sára Adamková – na celoštátnych súťažiach Schneiderova Trnava sa umiestnila v hre na klavír v striebornom pásme, v súťaži Piano v modernom rytme sa dostala do pásma zlatého, Tamara Balajová – preteká v disciplínach skok do diaľky, beh od 60 do 600 metrov a v štafetových behoch na národnej aj medzinárodnej úrovni, Jozef Mitocha, Matúš Čarnogurský – 2. miesto v krajskom kole bedmintonu žiakov, Zuzana Mikušincová, Tamara Kvasnicová, Sara Ferancová, Romana Doričková, Kristína Sapáčková – 1. miesto v okresnom i regionálnom kole a v krajskom kole obsadili 2. miesto – gymnastický štvoroj, Samuel Bagin – kapitán tímu, s ktorým sa stali majstrami Slovenska v kategórii mladší žiaci, Adam Straka – kapitán – s klubom získal 1. miesto v krajskom kole Futbal Cupu, Michal Kukučka – kapitán – s klubom získal 2. miesto v krajskom kole súťaže – futbal starší žiaci, Šimon Král a Samuel Štofik – 2. miesto v celoslovenskej súťaži – v kategórií kadetov v ľadovom hokeji, Matúš Martiška – kapitán volejbalistov, Ráchel Bučeková, Ema Jenčová, Alexandra Kmentová – 2. miesto v špeciálnej programovacej súťaži, Adam Kováč – 2. miesto v krajskom kole astronomickej súťaže, Agáta Bačová – dvojnásobná majsterka Slovenska a víťazka Slovenského pohára za mladšie žiačky v krasokorčuľovaní. Na medzinárodných pretekoch sa umiestňuje na prvých miestach.
„Podľa mňa je zaujímavejší, možno aj kvôli tomu, že na Slovensku je veľa nemeckých firiem, ktoré okrem angličtiny, ktorá je samozrejmosťou, požadujú aj nemčinu, je to špeciálny jazyk s budúcnosťou,“ myslí si 15-ročná žiačka.
Skvelú znalosť anglického jazyka dokazuje na súťažiacich Karolína Bystrická, tá na celoslovenskom kole olympiády z anglického jazyka obhájila prvé miesto.
Deviatačka na Základnej škole Dlhé Hony sa narodila v Bratislave, niekoľko rokov žila v Írsku a Anglicku.
„Do Írska sme sa presťahovali, keď som mala asi štyri roky, chodila som tam do škôlky a dobre sa naučila jazyk,“ povedala Katarína, ktorá na súťažiach súťaží v kategórii C.
„Je to kategória pre tých, ktorí majú napríklad jedného rodiča Angličana. Súťaže pozostávajú zo slovnej zásoby, gramatiky, komunikačných schopností a počúvania s porozumením,“ vysvetlila Karolína. Deviatačka od septembra nastupuje na gymnázium, po skončení štúdia chce kariérne nasledovať svojich rodičov, ktorí sú doktormi.
Pre rýchlejšie naučenie sa jazyka odporúča často komunikovať s anglicky hovoriacim človekom, pomôcť môže aj sledovanie cudzojazyčných filmov.
„Odporúčam najmä hovoriť s niekým dobrým v angličtine. Pri pravidelnom kontakte sa možno základom podučiť aj za dva mesiace. V škole to bude trvať večnosť, takto je možné celý proces urýchliť,“ myslí si Karolína, ktorá spolu s rodičmi žije v Trenčíne.