TRENČIANSKE TEPLICE. Už 25 - ročná tradícia filmových festivalov v Trenčianskych Tepliciach pokračuje plynulo ďalej. Napriek tomu, že festivalový otec, Art Film Fest, zdupkal pred dvoma rokmi do Košíc, na mocné filmové korene nadviazal v uplynulom roku v tradičnom termíne Filmový festival Trenčianske Teplice a v tohtoročnej premiére Park Film Fest.
Počas víkendu na ňom ocenili tvorcov najlepších filmov i slávne osobnosti.
V sekcii Jej pohľad dominovala Piata loď
V hlavnej súťažnej sekcii Jej pohľad sa predstavilo päť filmov z filmovej dielne ženských autoriek z Grécka, Slovenska, Izraelu, USA a Francúzska. Hlavná cena Golden eye v sekcii Jej pohľad zostala vďaka režisérke a rodáčke z Trenčína Ivete Grófovej na Slovensku.
Skvelý celovečerný film Piata loď zarezonoval na Park Film Feste aj u medzinárodnej trojčlennej poroty vedenej herečkou Zuzanou Mauréry.
„Je to pre mňa obrovská česť, že som túto cenu získala. Konkurencia v sekcii Jej pohľad bola naozaj obrovská a už len to, že som v tejto sekcii mohla predstaviť môj film, bolo pre mňa veľkou cťou,“ vyznala sa autorka filmu Iveta Grófová.
Piata loď, ktorá žala úspechy aj na prestížnom filmovom festivale Berlinale v Nemecku, je skutočným príbehom dvoch detí.
Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky.
Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať. Film bol nakrútený podľa motívov úspešnej knihy Moniky Kompaníkovej.

Zlatá žaba pre študentku z Maďarska
Ani trojčlenná porota súťažnej sekcie Veľké nádeje nemala jednoduchú úlohu. V sekcii venovanej mladým talentom predstavili tvorcovia európske študentské filmy presiaknuté novátorstvom, odvahou a neopozeranosťou.
Vybrať víťaza spomedzi štrnástich filmových snímok nebolo jednoduché. O cenu Zlatá žaba bojovali aj filmy z Albánska, Estónska, Islandu, Lotyšska, Litvy, Talianska, Nemecka či Srbska. Šéfka poroty, reportérka a filmová kritička z Paríža Pamela Pianezza, vyslovila počas galavečera meno víťaznej maďarskej režisérky a scenáristky Hajni Kis.
Tá si Zlatú žabu odniesla za film Beautiful figure.
„Film je o upratovačke na strednej škole, ktorá sa zaľúbi do jednej zo žiačok. 15 - minútová citlivá dráma sa odohráva v školskom prostredí,“ predstavila víťazný film jeho autorka Hajni Kis.
Slovensko v tejto sekcii zastupoval krátky film Barbory Sliepkovej O sestre. 16 - minútová dokumentárna esej o dospievajúcom dievčati vykreslila svet očami mladého, inteligentného človeka, ktorý sa nedobrovoľne rozhodol izolovať sa.
Film O sestre je o vzdialenosti medzi ľuďmi a o tom, aké to je mať z nich strach. Veľké sympatie získal u divákov i poroty.

Druhá tabuľka pre Žbirkov sveter
Miroslav Žbirka je desaťročia značkou najvyššej kvality. Slovenský interpret si ako prvý spevák v histórii festivalu vlastnoručne pripevnil v sobotu 24. júna tabuľku so svojim menom na Most slávy. V kúpeľnom parku sa tak navždy zaradil medzi hviezdy z celého sveta.
Žbirka sa nezabudnuteľným spôsobom blysol i na hereckom poli. Televízny muzikál z roku 1981 Neberte nám princeznú sa stal ikonou slovenskej tvorby. „Už som pochopil, prečo sú na Moste slávy prichystané dve prázdne tabuľky. Jedna je pre mňa a druhá pre legendárny sveter z muzikálu,“ zasmial sa pred množstvom divákov.
Meky Žbirka vystúpil v minulosti aj na pódiu Kursalónu.
„Bol som tu s mojimi hitmi. Že tu niekedy dostanem cenu aj za herecký výkon, tak to by ma v živote nenapadlo. Keď som videl mená ocenených hercov, tak pripevniť medzi nich tabuľku s mojim menom bol zvláštny pocit,“ vyznal sa.
Druhou nositeľkou ceny Umelcova misia je slovenská herečka Táňa Pauhofová, ktorá excelentne stvárnila rolu herečky Lídy Baarovej v rovnomennom českom filme.
„Veľmi ďakujem festivalu, že bol nesmierne láskavý a zveril mi túto cenu a dôveru. Ďakujem všetkým, čo mi prajú. To je pre mňa najväčší dar,“ vyznala sa počas galavečera vo videopozdrave Pauhofová, v ktorom zároveň potvrdila svoj príchod do Trenčianskych Teplíc 25. júna.
Piussi i Trojan získali cenu Za kamerou
Jednou z nových cien vo festivalovom filmovom kotli je cena Za kamerou. V roku 2017 sa z tejto ceny teší aj slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi. Autorke filmov Muži revolúcie, Kríza slovenských elít, Od Fica do Fica, Fenomén Šmejdi, Ťažká voľba, či Krehká identita hrozilo za film Nemoc tretej moci dokonca dvojročné väzenie.
„Po získaní tejto ceny už môžem aj zomrieť. Vždy som robila témy, ktorými som si ľudí voči sebe skôr pobúrila. Na Slovensku som mala vždy viac nepriateľov ako priateľov. Potom som sa presťahovala do Prahy a získala cenu pod záštitou Mareka Maďariča. Tak neviem, čo sa stalo,“ zasmiala sa Piussi.
Cenu Za kamerou získal aj český režisér a producent Ondřej Trojan, producentsky úzko spätý s kultovými filmami Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhat i U mně dobrý.
„Od prvého filmu, ktorý som urobil, považujem našu kinematografiu za československú. Prišiel som do Trenčianskych Teplíc a hneď aj v noci o tretej odchádzam, aby som stihol nedeľné natáčanie. Som dojatý a odchádzať sa mi bude krásne,“ tešil sa Trojan z ceny.