TRENČÍN. Na rozdiel od okolitých miest krajské mesto Trenčín titul osobnosť mesta neudeľuje. Aký má na to dôvod, hovorkyňa mesta Erika Ságová neuviedla.
„Oceňujeme však detské osobnosti mesta Trenčín a vrátili sme sa k oceňovaniu najlepších športovcov mesta,“ vysvetlila Ságová s tým, že novú detskú osobnosť vyhlásia už 20. júna.
Trenčín má však čestných občanov mesta, jedným z nich je Julius Szalavszký, župan Trenčanskej župy v dvoch obdobiach Rakúsko-Uhorska, prvý prezident Československej republiky Tomáš Garrigue Masaryk, prezident Československej republiky Edvard Beneš, bývalý úradujúci prezident 1. Československej republiky Dr. Milan Hodža.

V marci 1942 sa stal čestným občanom Trenčína rektor piaristov a trenčiansky historik Jozef Branecký, generálplukovník Filipp Fedosejevič Žmačenko, veliteľ 40. armády 2. ukrajinského frontu Červenej armády pri príležitosti 20. výročia dobytia mesta, a spisovateľ Vojtech Zamarovský.

Medzi čestných občanov mesta Trenčín patril do minulého roka aj Jozef Vissarionovič Dzugašvili – Stalin, tomu ale poslanci mestského zastupiteľstva tento titul odňali.
Prvých čestných občanov má aj Nová Dubnica
Mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva na začiatku júna malo slávnostný charakter. Okrem oceňovania pri príležitosti 60. výročia mesta poslanci po prvý raz schvaľovali aj udelenie čestného občianstva.
Štatút mesta umožňuje udelenie čestného občianstva tým, ktorí sa osobitne významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mesta, jeho obyvateľov alebo o mier a priateľstvo medzi národmi, alebo ktoré obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými činmi. Na návrh primátora o tom rozhoduje mestské zastupiteľstvo.
Túto možnosť využil primátor Peter Marušinec, ktorý na slávnostnom zastupiteľstve predložil poslancom návrhy na udelenie čestného občianstva pre tri osobnosti. Jeho návrhy poslanci schválili.
Prvým čestným občanom je Ján Zachara, slovenská športová legenda, olympijský víťaz v boxe a viacnásobný majster Československa. Titul čestného občana si počas osláv výročia mesta prevzal Peter Šinčík, katolícky kňaz, salezián Don Bosca, stavebný inžinier a kaplán v novodubnickej farnosti od jej vzniku v roku 1990 do roku 2002 a od roku 2014 až doteraz.
Nová Dubnica má aj zahraničného čestného občana. Udelenie tohto titulu mestské zastupiteľstvo schválilo aj pre Vladimíra Bobrova, prezidenta Obchodnej komory mesta Dubna v Ruskej federácii.
V Novom Meste nad Váhom ocenili päť osobností
V rámci tradičného podujatia Dni mesta pribudlo k nositeľom titulu osobnosť mesta 9. júna päť nových laureátov.
Čestná cena sa udeľuje popredným osobnostiam mesta, ktoré výraznou mierou prispeli k jeho rozvoju a zviditeľneniu v rôznych oblastiach života. V tomto roku cenu získalo päť osobností z oblasti medicíny, športu, divadla, školstva a hospodárstva.
Kazimír Kmeť, riadiaci pracovník (nar. 1946)
Ocenenie získal za dlhoročné úspešné riadenie významných hospodárskych podnikov v regióne. Po ukončení štúdia sa postupne uplatnil na rôznych, najmä riadiacich pozíciách, v týchto hospodárskych podnikoch regiónu: Vzduchotechnika, Chirana, VUMA, Emerson, Slovenský plynárenský priemysel. Od roku 2015 je výkonným riaditeľom v novomestskej firme TC Contact, s. r. o., zodpovedný za výrobu a dodávky jednoúčelových strojov pre štáty západnej Európy. Niekoľko rokov bol hosťujúci profesor na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a na Technickej univerzite v Košiciach.
Miloš Krúpa, lekár (nar. 1948)
Ocenený bol za dlhoročnú odbornú prácu v zdravotníctve a za osobitný prínos v otolaryngológii. Od roku 1975 pôsobí v Piešťanoch ako otolaryngológ, najskôr ako sekundárny lekár a v rokoch 1991 – 1994 ako primár krčného oddelenia. V roku 1995 odišiel pracovať do privátnej praxe. Okrem ambulantnej práce sa roky venoval jednodňovej otolaryngologickej chirurgii. Publikoval v našich i v zahraničných odborných časopisoch. Je autorom monografie z odboru otolaryngológie a spoluautorom troch knižných vedeckých publikácií. Pôsobí tiež ako odborný konzultant Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Zaoberá sa výskumom závažných autoimunitných chorôb.
Eduard Predinský, tréner a organizátor športu (nar. 1948)
Ocenenie získal za celoživotnú angažovanosť v športe a za organizátorskú a trénerskú prácu s deťmi a mládežou. V roku 1978 inicioval založenie školského športového strediska v atletike. V roku 1996 sa zaslúžil o zriadenie športovej triedy pre atletiku a o rok neskôr aj pre volejbal. Atletike sa venoval ako tréner, rozhodca i ako organizátor súťaží a tréningových sústredení doma i v zahraničí. Od roku 1988 organizoval Považský maratón s medzinárodnou účasťou a počas Slávností bratstva Čechov a Slovákov na Javorine Beh bratstva z Miškech Dedinky na Veľkú Javorinu. Od roku 1975 až do odchodu do dôchodku pôsobil ako pedagóg na Základnej škole na Odborárskej ulici.
Ivan Radošinský, divadelník (nar. 1964)
Titul osobnosť mesta získal za dlhoročnú tvorivú a organizátorskú činnosť v Divadielku galéria v Novom Meste nad Váhom. Do prvého kontaktu s novomestským ochotníckym divadlom prišiel v roku 1988 a odvtedy sa už takmer 30 rokov podieľa na jeho formovaní. V prvej etape ako herec divadelného súboru Javorina, kde stvárňoval žánrovo odlišné, komediálne i dramatické postavy. V roku 2006 začal pod jeho vedením pracovať súbor Divadielka galéria. Divadielko svoju činnosť vyvíja v oblasti bábkového divadla, činohry a poetickej scény. V každej z nich pracuje buď ako herec, režisér, dramaturg, scenárista, technik i ako výrobca bábok.
Eva Sélešiová, pedagogička (nar. 1947)
Ocenená bola za celoživotnú pedagogicko-výchovnú, riadiacu a organizačnú prácu v školstve, v ktorom pôsobila od roku 1969. Učiteľské povolanie vykonávala 45 rokov a celoživotným pracoviskom sa pre ňu stala Združená stredná škola obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom, kde od roku 1982 pôsobila ako zástupkyňa riaditeľa školy pre teoretické vyučovanie. Výraznou mierou sa podieľala i na vytvorení videokazety v niekoľkých jazykových verziách o histórii a súčasnosti Nového Mesta nad Váhom. Ako členka Poetickej scény Divadielka galéria sa podieľa na príprave a realizácii literárnych programov.