TRENČÍN. Voda z obľúbenej studničky na Partizánskej ulici v Trenčíne nie je pitná. Podľa rozboru, ktorý tento mesiac vykonali Trenčianske vodárne a kanalizácie, voda v čase odberu prekračovala viaceré limity, ktorými sa stanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu.
Voda nie je pitná
Studnička na Partizánskej sa nachádza na súkromnom pozemku. „Voda obsahovala koliformné baktérie, ktorých zdrojom môžu byť ľudské alebo zvieracie exkrementy alebo sú produktom rozkladajúcich sa rastlinných zvyškov. Niektoré kmene týchto baktérií sú patogénne, vytvárajú toxíny, ktoré môžu preniknúť do tkanív a ohroziť zdravie,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Po vypití vody, v ktorej sú koliformné baktérie, môžu nastať nevoľnosti, hnačky a zvracanie.
Voda podľa nej obsahovala aj enterokoky, ktoré sú indikátorom čerstvého fekálneho znečistenia, nakoľko mimo črevný trakt rýchlo hynú.
Sú pôvodcami infekcií močových ciest, zápalu srdcového svalu, brušných infekcií a môžu spôsobovať hnačky hlavne u malých detí.
"Zo záverečného hodnotenia vyplynulo, že vodu zo studničky nie je možné považovať za pitnú," dodala Ságová.
Obyvatelia sa o vodu obávali už pred mesiacom
Na možné problémy s kvalitou vody upozornili pred mesiacom obyvatelia neďalekého paneláku.

Na susednom pozemku vedľa studničky sa pred časom začala výstavba bytovky. Voda z prameňa načas prestala úplne tiecť, po pár dňoch sa jej tok obnovil, zostala zakalená a nepitná.
„Voda tiekla roky bez problémov, pravidelne sa pri nej zastavovali ľudia, osviežovali sa, brali si vodu do bandasiek. Podľa rozboru bola pitná a v poriadku. Po začatí výstavby alebo prestavby obytného domu prišlo k jej znečisteniu, je tam nápis, že sa nesmie používať. Jediný zdroj prírodnej pitnej zdravej vody priamo v meste je znehodnotený,“ povedali začiatkom júna obyvatelia neďalekej bytovky.
Investor tvrdil, že sa niet čoho obávať
Konateľ spoločnosti, ktorá stavia bytovku, vtedy reagoval, že obavy obyvateľov nie sú na mieste.
„Je na vedľajšom pozemku, nijakým spôsobom ju neobmedzujeme, počas výstavby sme nechali urobiť nový rozbor vody, aby sme potvrdili, že výstavba nijakým spôsobom neohrozí kvalitu prameňa,“ skonštatoval konateľ.
Hygienici prameň nekontrolujú
Z množstva minerálnych prameňov v Trenčianskom kraji kontrolujú hygienici pravidelne len štyri. Ten na Partizánskej medzi ne nepatrí.
„Nemáme k dispozícií informácie o kvalite vody, ide o nezabezpečené zdroje a pitie vody z týchto prameňov je spojené s rizikom ohrozenia zdravia. Každé laboratórium sa vie zaručiť iba za aktuálny rozbor, v tom okamihu, keď bola voda odobratá, bola dobrá. Je mnoho vonkajších faktorov, ktoré môžu vodu znehodnotiť,“ povedala pred časom riaditeľka trenčianskeho regionálneho úradu verejného zdravotníctva Ľudmila Bučková.
Kvalitu vody v prameňoch v prírode, čo je prípad aj „studničky“ na Partizánskej ulici v Trenčíne, nesledujú pravidelne, preto konzumácia vody z prírodných prameňov je vždy len na vlastné riziko,“ upozorňujú hygienici.
Priestor studničky minulý rok upravili aktivisti v spolupráci s mestom. Rozbor vody, ktorý vtedy urobilo súkromné laboratórium, ukázal, že kvalita bola veľmi vysoká.