BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Do problémových komunít sa po ročnej prestávke vrátia poriadkové služby. Miestne občianske poriadkové služby nadviažu na zrušený program rómskych občianskych hliadok.
Peniaze na projekt poskytne Európsky sociálny fond, celkové zdroje výzvy predstavujú viac ako 11 miliónov eur vrátane päťpercentnej spoluúčasti obce.

Zastrešujú ich ministerstvo vnútra a úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Projekty budú podľa ministerstva vnútra trvať 36 mesiacov.
V Bánovciach si hliadky pochvaľujú
V Bánovciach nad Bebravou rómska hliadka funguje nepretržite už niekoľko rokov, teraz chcú počet členov rozšíriť.
„Hliadky sa u nás osvedčili. Nešlo pritom len o komunitu Rómov, ale riešili aj veci, ktoré sa týkali celého mesta, problémy neprispôsobivých, ale aj mládeže, ktorá poškodzovala majetok mesta. Občianske hliadky úzko spolupracovali s mestskou, ale aj štátnou políciou, pozitívny ohlas mali pri organizovaní hromadných podujatí , suplovali aj súkromné bezpečnostné služby s veľmi pozitívnym výsledkom. Väčšinou robia vo večerných a nočných hodinách v rizikových lokalitách,“ informoval primátor Bánoviec nad Bebravou Marián Chovanec.
Počet rozšíria o dvoch členov
Na základe dobrých skúseností sa chce mesto preto uchádzať o peniaze na rozšírenie hliadok, plánujú rozšíriť ich počet o dvoch členov. Výhodu rómskych hliadok vidí primátor Chovanec v lepšom poznaní ľudí, s ktorými primárne pracujú.
„Pokiaľ je to človek z ich komunity, z ich prostredia, ktorého rešpektujú a ktorý o nich vie a pozná ich stránky, je im bližší ako štátny alebo mestský policajt. Je dôležité aj to ľudské slovo, ktoré zaváži viac ako tvrdý prístup,“ dodal primátor.
V ústrety starostom
Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza projekt vychádza v ústrety požiadavkám starostov.

„Výzvu sme nastavili tak, aby sa jednak odbúrali byrokratické požiadavky pri vykazovaní výdavkov, ale aj optimalizoval počet členov hliadky podľa počtu marginalizovaných rómskych komunít na danom území. Verím, že táto naozaj jednoduchá výzva bude nielen zaujímavá pre obce, ale pomôže aj pri minimalizácii výskytu rôznych negatívnych javov, ako je napríklad užívanie toluénu,“ uviedol pre agentúru SITA.
Pozitívne výsledky
Vladimír Horváth z Úradu splnomocnenca dopĺňa, že skúsenosti s rómskymi hliadkami sú veľmi pozitívne.

„Priznám sa, že pre nás bolo nepochopiteľné, prečo projekt nebol predĺžený. Pozitívne ohlasy boli zo všetkých strán, od starostov obcí, Rómov, členov hliadok, ostatných obyvateľov obcí a tiež od odbornej verejnosti. Hliadky nefungujú len ako alternatíva alebo výpomoc polícii, ale fungujú aj ako pomocníci v rámci každodenného života v komunite,“ uviedol Horváth.
Podľa neho je zároveň hlavnou výhodou a tiež potrebným predpokladom na to, aby niekto mohol byť členom hliadky, že ho komunita pozná a on pozná komunitu.
„Člen hliadky tvorí jeden z mostov medzi majoritou a minoritou, ktorá žije často v izolácii. Člen komunity má preto pochopiteľne väčšiu prirodzenú autoritu ako niekto neznámy. Zároveň to dáva komunite signál, že za poriadok v jej rámci sú zodpovední jej členovia,“ dodal Horváth.