TRENČÍN. Po nedávnom náleze starej dlažby zo 17. storočia spravili archeológovia v tesnej blízkosti Mierového námestia ďalší objav.
Desiatky centimetrov pod povrchom objavili stredovekú Hornú bránu, ktorá bola spolu s Dolnou bránou (dnes Mestská veža) súčasťou mestského opevnenia.
Podľa archeológa ide o zaujímavý nález, ktorého budúcnosť je ale zatiaľ nejasná.

Bránu strhli spolu s časťou mestského opevnenia
Hornú bránu objavili na príjazdovej ceste k Mierovému námestiu, v miestach medzi hotelom Elizabeth a budovou Trenčianskeho múzea.
Podľa archeológa Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) Róberta Májskeho v stredoveku bola brána neodmysliteľnou súčasťou mestského opevnenia.
„Našli sme základy brány, ktorá je v prameňoch nazývaná aj ako Vodná brána, pretože sa nachádzala v blízkosti bočného ramena rieky Váh,“ informoval Májsky. Podľa archeológa stredovekú bránu neskôr rozšírili o prístavbu, v 19. storočí ale mestské hradby, ktorých súčasťou brána bola strhávali.
„S tým, ako sa upravovalo mesto, tak sa strhávali aj poškodené mestské hradby. A v tejto súvislosti bola brána asanovaná,“ vysvetlil pracovník SAHI.

Brány boli vstupom do mesta
Pred stovkami rokov bola Vodná brána jednou zo vstupných brán do mesta, vznikla v mieste prepojenia obchodnej spojnice, ktorá prechádzala pozdĺž Váhu.
„Jeden zo vstupov na námestie a teda do mesta bol cez Dolnú bránu, ktorá bola rovnako ako Horná alebo Vodná brána súčasťou hradieb. Námestie tak prepájali práve tieto dve brány,“ ozrejmil Róbert Májsky.
Archeológovia s nálezom počítali
Nález časti stredovekého opevnenia archeológov veľmi neprekvapil, odôvodňujú to existenciou písomných a ikonografických prameňov, v ktorých sa mestské opevnenie spolu s Hornou bránou spomína. Akú je budúcnosť stredovekej brány nie je zatiaľ známe.
„Vzhľadom k tomu, že archeologický výskum ešte nie je ukončený je predčasné uvádzať plány čo s nálezom, ktoré budú determinované výsledkami pokračujúceho archeologického výskumu,“ informovala Daniela Nipčová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
Vytvoria 3D model brány
Podľa Májskeho bude výskum pokračovať odkrývaním pozostatkov. „Bude sa robiť aj 3D model, následne bude brána alebo jej zvyšky vykopaná po úroveň povrchu, asi tak 20 centimetrov od koruny a potom sa to ďalej zdokumentuje,“ skonštatoval archeológ.
Do akej miery sa brána zachovala je podľa neho zatiaľ nejasné, najmä kvôli množstvu zásahov pri budovaní a úprave starších inžinierskych sietí v jej blízkosti.
Práce na výstavbe mestského opevnenia začali podľa webovej stránky mesta Trenčín pravdepodobne po roku 1421, teda približne sto rokov po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho, keď bol Trenčín povýšený na slobodné kráľovské mesto s právom opevniť sa hradbami.
Obvod mestského opevnenia dokončili v prvej polovici 15. storočia.
