TRENČÍN. Jeden z najvýznamnejších slovenských medievistov a historikov Ján Lukačka navštívil minulý týždeň Trenčín. Na prednáške v priestoroch kasárne predstavil poslucháčom významnú osobnosť našich dejín – Matúša Čáka Trenčianskeho.
Uhorský šľachtický rod Čákovcov pochádzal z oblasti Ostrihomu a vlastnil celý rad panstiev na území dnešného Slovenska. Ako došlo k tomu, že sa Matúš spája najmä s Trenčínom?
– Tento rod pochádzal zo Zadunajska, kde mali hlavné majetky. Do vpádu Tatárov v roku 1241 nemali Čákovci na území dnešného Slovenska ale žiaden majetok, prvé získali až predkovia Matúša Čáka.
V 70. a 80. rokoch 13. storočia vypukla anarchia a tú nie cielene spôsobil kráľ Ladislav IV. Kumánsky, ktorý o vládnutie záujem nemal. A to využili významnejšie šľachtické rody a začali vládnuť. Bratia Matúš a Peter sa stali po sebe najvyššími úradníkmi, teda palatínmi a spravovali krajinu.

Ako sa dostali k ďalším majetkom?
– Niekedy si ich prideľovali sami, nemali nejaké zábrany. Zaujímavé je, že aj keď to v niektorých prípadoch oznámili kráľovi Ladislavovi IV., veľmi sa o to nestaral. Bratia Čákovci sa usadili v Topoľčanoch a dostali sa k rôznym majetkom.
História si pamätá najmä príchod Matúša Čáka Trenčianskeho na hrad Uhrovec v roku 1285, ktorý postavil trenčiansky župan Bás. Matúš Čák potreboval nejaké opevnené sídlo, majiteľ Bás musel odísť a Matúš po ňom prevzal hrad. To bol jeho prvý negatívny skok do majetkového prostredia, pričom na hrade zostal asi desať rokov.
Neskôr pochopil, že hrad Uhrovec nie je dobre situovaný a v roku 1296 prišiel na zdvorilostnú návštevu Trenčianskeho hradu.