TRENČÍN. Základná škola na ulici Laca Novomeského je po piatku opäť o niečo krajšia. Zásluhu na zveľadení prostredia má asi dvadsiatka ľudí, ktorí sa zapojili do najväčšieho slovenského podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto, ktorého organizátorom je Nadácia Pontis.
Dobrovoľníci na základnej škole na sídlisku Juh šmirgľovali a maľovali palety pre novú učebňu v prírode. Akcie sa zúčastnili aj bývali pedagógovia, ktorí vyčistili a odburinili priestor školského átria.
S výrobou pomáhali aj žiaci
Učebňa v prírode má podľa učiteľky techniky Gabriely Kosovej slúžiť žiakom prvého a druhého stupňa ako učebňa hudobnej a výtvarnej výchovy, prvouky a predmetu technika.
Projekt vybudovania učebne začal už vlani, tento rok na pozemok vystlaný štrkom uložili vyšmirgľované a namaľované lavičky vyrobené z paliet. V rámci predmetu technika, ktoré staršie ročníky poznajú ako pracovné vyučovanie pomáhali so šmirgľovaním aj samotní žiaci.
„Minulý rok brúsili palety a pripravovali ich na ďalšie spracovanie, ale vzhľadom na to, že ide o dosť náročnú prácu, oslovili sme dobrovoľníkov, aby nám asi so štyridsiatkou paliet pomohli,“ vysvetlila Kosová.
Dobrovoľník motivátorom?
Do školy sa po roku vrátili takmer všetci dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili úvodných prác v roku 2016.
„Dobrovoľníkov tu máme väčšinou tých istých. Ľudia vykopali základy, kúpili sme štrk a palety,“ povedala vychovávateľka školského klubu Tatiana Čáková, podľa ktorej na projekt potrebovali stovky eur. Tie získali najmä prostredníctvom grantov.
Jednou z dobrovoľníčok bola Lenka Lacová, ktorá pracuje vo firme zaoberajúcej sa tvorbou webových stránok. Prácou chcela motivovať svojich kolegov.
„Pred pár rokmi som pracovala v neziskovke. Týmto som chcela motivovať svojich kolegov, aby sa zapojili a pomohli škole. Dnes má každý z nás za úlohu ošmirgľovať paletu a natrieť ju,“ opísala dobrovoľníčka.

Prišli aj seniori
Originálnym spôsobom sa do piatkového projektu zapojili bývali pedagógovia. Ako vysvetlila predsedníčka Senior klubu pedagogických pracovníkov Margita Marečková, do školy prišli skrášliť priestor átria.
„Keďže sme v klube všetko bývalé učiteľky a v tunajšej škole sa stretávame na našich podujatiach, rozhodli sme sa, že prídeme aj tento rok trošku pomôcť. Škola je naša srdcová záležitosť,“ povedala bývalá pedagogička, ktorá na škole učila prírodopis, pracovné vyučovania a telocvik.
Spolu s ostatnými seniormi už druhý rok po sebe zbavili priestor školského átria buriny a vyčistili ho. „V átriu sa obyčajne na konci školského roka stretávajú žiaci s učiteľmi, chceme, aby to tu mali pekné, preto sme prišli,“ vysvetlila Margita Marečková.