LUBINA. V Miškech dedinke svišťali počas víkendu dobre nabrúsené kosy. V 2. ročníku čoraz obľúbenejšej koseckej súťaže na lúke v časti u Valenčíkov nezostalo stáť po ukončení súťaže ani jediné steblo trávy. Podujatie pod Javorinou sa uskutočnilo v rámci Slovenskej koseckej ligy ručnou kosou, ktorá má deväť kôl. V 1. kole sa stretli najlepší kosci na začiatku mája v Prašníku. Kosecká liga vyvrcholí 29. júla Cigeľskou kosou v obci Cigeľ a v auguste senobraním na Agrokomplexe v Nitre.
Kosí sa v Miškech dedinke i vo Vysokých Tatrách
Lubinská kosa sa včlenila do programu podujatí v rámci celého Slovenska. Zručných koscov majú priaznivci ľudových tradícií možnosť vidieť v tomto ročníku aj v Drahovciach, Nižnom Hrušove, Ľubovci, moravských Buchloviciach i v Malej Vrbke, v Krivanoch, Nolčove, Ostrom Grúni, Vychylovke, Žabokrekoch a po prvýkrát aj pod Tatrami v Tatranskej Lomnici. „Bratranec zo Zlína ma zaviedol na súťaž koscov do Buchlovíc, kde má súťaž mnohoročnú tradíciu. Keď som videl to obrovské nadšenie, radosť, ľudí všetkých generácií v krojoch a deti, ktoré spinkali v tráve ešte skoro ráno pred začiatkom podujatia, nadchlo ma to. Rozhodli sme sa niečo podobné zorganizovať aj na lubinských kopaniciach,“ uviedol spoluorganizátor akcie Milan Zemanovič. Premiéru zažila Lubinská kosa v roku 2016. V tomto ročníku pritiahla na lúku stovky divákov. „A koscov? Tých prišlo presne 42. Od západného až po východné Slovensko, ale aj z Moravy. Skvele nám prialo počasie a vyšiel aj sprievod koscov dedinou,“ pokračoval Zemanovič.
Mladí ľudia by na kosu zabudli
Legendou medzi koscami a jednou z hybných síl súťaží koscov na Slovensku je starosta obce Cigeľ Štefan Mjartan. Aj z Lubinskej kosy si odniesol medailu - tentokrát bronzovú v kategórii mužov nad 60 rokov. „Starý otec i otec chovali dobytok, ktorý bolo treba kŕmiť. Nadchlo ma kosenie a zatúžil som udržiavať tradície. Veď mladí ľudia na Slovensku by už ani nevedeli, čo je to kosa alebo oselník. Slovenský kosecký spolok bol založený už pred rokom 2000. Postupne sa začalo kosiť v obciach na Slovensku od východu až po západ,“ uviedol Mjartan. Kosecká liga je „roztúlaná“ po celom Slovensku. A kosiť lúky pod Javorinou, na Orave či Kysuciach alebo pod Tatrami a na Šariši je obrovský rozdiel. „V Cigli kosíme v 9. kole ligy druhú trávu - otavu. Tráva dá zabrať koscom najmä počas sucha. Niekde je tráva vyššia, niekde nižšia. V mnohom záleží aj od klimatických podmienok. Na východe, v strede a na západe Slovenska sa kosí vždy inak,“ potvrdil starosta Cigľa. Svojej kose ovenčenej úspechmi je verný už roky. „Víťaznú“ kosu nazvanú „Hafraňa“ používal už starostov otec. V obľube má aj kosu „strelku“, ktorá skvelo trávu reže.
Kosenie je lepšie ako fitness
Prvýkrát v koseckej lige štartovala aj Bzinčanka Ľubica Valová. Učiteľka výtvarnej výchovy a technických prác na základnej škole v Novom Meste nad Váhom si svoju premiéru užívala. „Chcela som to vyskúšať a dokázať, že ručnú kosu zvládnu aj ženy. Kosu mi požičal svokor a aj som poctivo trénovala. Takmer tri týždne. Teóriu kvalitného kosenia mi prezradil sused,“ usmiala sa Valová. Podľa jej slov je kosenie predovšetkým o skúsenostiach. Kto kosí dlhšie, kosí aj lepšie. „Doma nemám čo kosiť, lebo všetci kosia kosačkami. Preto som kosila trávu u suseda, ktorému sa kosiť príliš nechce. Tak som mu nakosila pre zajace,“ pokračovala s úsmevom na tvári. Ľubica kosila na čas štvorec s rozmermi 5 x 5 metrov. Zvládla to v čase 5:25. „A to som ešte dostala dvanásť trestných bodov. Ostávali po mne nepokosené steblá trávy. A vraj som mala aj nedobre nakovanú kosu. Preto som skončila až desiata, inak by to bolo určite lepšie,“ usmiala sa a nezabudla dodať: „Je to lepšie ako fitness, každý týždeň tréningového kosenia išiel kilogram hmotnosti dole.“
Slovenský rekord je 49 sekúnd
Kosci počas súťaže pokosili vyše hektára lúky. Tráva skončí v senníku a počas zimy si na nej pochutia kone a ovečky. „Ženy a deti kosili štvorec s plochou 25 metrov štvorcových, muži obdĺžnik s plochou päťdesiat metrov štvorcových . Tento rok bola tráva biedna, lebo je sucho, ale kosci si aj tak prišli na svoje,“ prezradil spoluorganizátor Miroslav Bača. Ak kosci neskosili trávu pod päť centimetrov, čakali na nich trestné body. „Trestné body sa potom prepočítali na sekundy. Kosiť museli tak kvalitne, ako kosačky,“ usmial sa. Najmladší súťažiaci so špeciálnou menšou kosou mal osem rokov, najstaršia súťažiaca vyše sedemdesiat. Kosené políčka si súťažiaci losovali. „Skvelý pohľad bol aj na kosenie žien. Niektoré z nich kosili kvalitnejšie ako muži,“ podotkol Bača.
Kosci súťažili v kosení na čas. Najlepší dosiahnutý čas bol 1:39 minúty v kategórii mužov nad 60 rokov v podaní slovenského šampióna Ľuba Košúta z Oravy. „Ľubo Košút je aj držiteľom slovenského rekordu. Obdĺžnik s rozmermi 10 x 5 metrov dokázal pokosiť v Ostrom Grúni za 48 sekúnd,“ dodal Bača.
Víťazi 2. ročníka súťaže Lubinská kosa:
Kategória muži do 60 rokov: Rudolf Kluchťák (1:43, Svätoplukovo), Kategória muži nad 60 rokov: Ľubomír Košút (1:39, Klín), Kategória ženy: Emília Šeligová (1:20, Hruštín), Kategória deti: Jakub Marcius (2:41, Drahovce)