SOBLAHOV. V poradí šieste Centrum včasnej intervencie (CVI) otvorili minulý pondelok v obci Soblahov pri Trenčíne.
Jeho úlohou bude poskytovanie pomoci prostredníctvom sociálnych služieb rodinám s deťmi so zdravotnými problémami.
Centrum mali pôvodne otvoriť v Trenčíne, presun do Soblahova bol podľa riaditeľa zastrešujúcej nadácie zapríčinený nevyhovujúcou budovou v krajskom meste, ako aj vysokými nákladmi na prenájom. Trenčiansky kraj má tak po prievidzkom centre sociálnych služieb ďalšie zariadenie, ktorého pracovníci zabezpečia sociálnou službou rodiny v okruhu 50 kilometrov.
Ľudom pomôžu najmä terénnou prácou
Iniciátorom vzniku centier včasnej intervencie na Slovensku je nadácia Socia.
Jej riaditeľ Vladislav Matej vysvetlil, že CVI je služba, ktorá je veľmi potrebná vzhľadom na 14 000 slovenských rodín, v ktorých žijú deti so zdravotným znevýhodnením.
Táto služba je podľa neho na Slovensku jedinečná, keďže sa zaujíma nielen o dlhodobú podporu dieťaťa do siedmich rokov, ale aj o jeho rodinu, ktorá bola doteraz systémom prehliadaná.
„Rodina potrebuje dlhodobú podporu, hlavne sa zorientovať po pôrode. Je to šok, je to dlhodobé prevádzanie viacerými odborníkmi, ktorí rodinám podľa ich potrieb v meniacom sa čase poskytujú to, čo potrebujú,“ opísal úlohu centier Vladislav Matej.
CVI ale rodinám neposkytuje materiálnu pomoc, namiesto nej sa pracovníci snažia dostať do domáceho prostredia, v ktorom môžu nadviazať kontakt s dieťaťom a rodinnými príslušníkmi.
Takáto forma pomoci má byť pre zasiahnutú rodinu a detského pacienta menej stresujúca ako presun do cudzieho prostredia.
Spájajú odborníkov aj rodiny
Funkciu špeciálneho pedagóga v Soblahove zastáva Helena Vlnková, tá pokladá šesť existujúcich centier za nedostatočný počet na množstvo rodín, v ktorých žijú choré deti.
„Myslím si, že aj tak je to stále málo, keď chceme túto prácu robiť kvalitne. Čím viac centier vznikne, tým to bude kvalitnejšie a tým väčší počet rodín môže vyhľadať túto pomoc,“ myslí si Vlnková. Podľa špeciálnej pedagogičky tvorí až 90 percent ich práce terénna práca, do rodín chodia vo dvojiciach v zložení pedagóg, psychológ, sociálny pracovník a fyzioterapeut.
„Zisťujeme, čo potrebujú, aké sú ich očakávania, v čom by chceli, aby sme im pomohli. Ide aj o sieťovanie – hľadanie iných odborníkov a rodiny s podobným prípadom, ktorí majú skúsenosti. Je to skôr taká psychická podpora rodiny a snaha nájsť riešenie, ako im pomôcť,“ priblížila Vlnková.

Centrá včasnej intervencie chýbajú
Jedna z najlacnejších foriem sociálnej služby chýba na veľkej časti Slovenska, Trenčiansky kraj nie je výnimkou, čo potvrdil aj samotný župan Jaroslav Baška.
„Myslím si, že ešte budú musieť byť ďalšie pobočky, pretože nemáme žiadnym spôsobom pokryté myjavské kopanice, Starú Turú alebo sever kraja – okolie Považskej Bystrice,“ povedal Baška a prisľúbil finančnú podporu už v roku 2018.
„Počnúc januárom 2018 bude Trenčiansky samosprávy kraj kofinancovať alebo spolufinancovať Centrum včasnej intervencie v Soblahove. Myslím si, že takýmto spôsobom budeme vedieť prefinancovať jedného až dvoch zamestnancov,“ dodal župan.
Prvotné náklady nie sú najnižšie
Vznik CVI ovplyvňujú aj počiatočné náklady, tie vo februári odhadol riaditeľ nadácie Socia na približne 140-tisíc eur.
Prekážkou otvorenia CVI v centre Trenčína podľa Vladislava Mateja ovplyvnila najmä bezbariérovosť vytypovanej budovy.
„V centre Trenčína bol problém zohnať bezbariérový prístup. Majiteľ v Soblahove bol veľmi ústretový čo sa týka ceny a keďže je toto hlavne terénna služba, v podstate to tu bude slúžiť ako základňa pre pracovníkov,“ dodal Mateja.

Zatiaľ navštívili päť rodín
Služba včasnej intervencie je podľa riaditeľky centra v Soblahove Kataríny Mažárovej bezplatnou službou pre rodiny s deťmi s problematickým vývinom alebo iným zdravotným znevýhodnením. Pracovníci doteraz navštívili päť rodín.
„Systém práce je taký, že chodíme vo dvojiciach. Najprv tam idem ja s kolegyňou a po nás idú ďalšie dve kolegyne. Sadneme si a urobíme ponuku, čo by sme rodine vedeli poskytnúť, prizveme ju a spolu urobíme individuálny plán ich potrieb. Snažíme sa byť sprostredkovateľom informácii, sprievodcami pri hľadaní odpovedí na otázky,“ vysvetlila Mažárová.
Aj keď je terénna forma práce časovo náročná, priestory Centra včasnej intervencie v Soblahove sú otvorené vzájomným stretnutiam detí, rodín a ich súrodencov.