TRENČÍN.V detskom domove v Zlatovciach malo prísť za posledné roky k viacerým pôrodom maloletých chovankýň domova. Posledný prípad, kedy sa maloletej chovankyni narodilo dieťa sa mal stať minulý mesiac.
Na problém upozornilo občianske združenie Naša rodina Detské mestečko, situáciu už začala prešetrovať detská komisárka.
„Podľa našich informácií v tomto zariadení za posledné roky je päť maloletých dievčat, ktorým sa narodili deti, niektoré aj s chovancami detského domova. Posledný prípad sa mal stať minulý mesiac. Deti rodia deti, je tu systémová chyba,“ hovorí predseda občianskeho združenia Branislav Ladický s tým, že nejde o jediný problém v Detskom mestečku.

„Vieme o tom, že deti nedokončujú školy, končia zle, na ulici, vo väzení. Mrzí nás to ako odchovancov. Keď sme tam vyrastali a fungoval tam rodinný typ výchovy, to sa nikdy nestalo, že by tam nejaká dievčina odrodila, alebo že by niekto nedokončil školu. Veľa skončilo so stredoškolským vzdelaním, ale mnoho odchovancov má vysoké školy,“ skonštatoval Ladický.
Detská komisárka hovorí o vážnych podozreniach
Členovia občianskeho združenia podali podnet na prešetrenie situácie detskej komisárke Viere Tomanovej.
Tá sa začala prípadom zaoberať ešte v stredu, do Detského mestečka v Zlatovciach prišla na neohlásenú kontrolu.
„Je to veľmi vážne, zo strany detí nám boli avizované viaceré vážne porušenia ich práv, signalizuje to na viac prípadov,“ uviedla ešte pred začatím kontroly, pričom nevylúčila, že ide o prešetrovanie viacerých tehotenstiev chovankýň detského domova a tiež problematickú školskú dochádzku.
„Zatiaľ vám nemôžem nič povedať, o konkrétnych problémoch detí nemôžeme hovoriť, sme viazaní mlčanlivosťou. Nie je to však prvý problém,“ skonštatovala.
Kedy bude známy výsledok vyšetrovania, Tomanová nešpecifikovala.
„To záleží od toho, koľko detí dnes zvládneme vypočuť, podľa toho sa zariadime ďalej, potom samozrejme budeme hovoriť aj s vedením detského domova,“ dodala komisárka pre deti s tým, že konkrétne opatrenia môžu prijať až na základe výsledkov prešetrenia.
Úrad práce nemá oficiálne informácie
O reakciu sme požiadali aj riaditeľku Detského mestečka Žanetu Janišovú, k prípadu sa ale nechcela vyjadrovať, na otázky reagovala len stručne.
„Nebudem sa vyjadrovať, nemám vám k tomu čo povedať, všetko už bolo včera povedané“ uviedla a s tým, že všetky informácie poskytne hovorkyňa Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

Podľa hovorkyne Úradu Jany Lukáčovej prešetrujú každý podnet, ktorý dostanú, takýto podnet na ich úrad však neprišiel.
„Vykonávame plánované aj neplánované kontroly v detských domovoch. Podnet s uvedený obsahom ústredie neeviduje. Riaditeľka detského domova bola s obsahom podnetu oboznámená len ústne pri návšteve komisárky pre deti,“ uviedla v reakcii Lukáčová s tým, že oficiálnu informáciu o výsledku prešetrenia nemajú.
„Podľa ústnej informácie, ktorú dostala riaditeľka domova, bol spomínaný podnet neopodstatnený,“ uzavrela Lukáčová.
Dlhoročný spor
Detský domov v Zlatovciach existuje už viac ako 40 rokov. V roku 1973 tu zaviedli unikátny systém výchovy detí v rodinách. O deti sa starali manželské dvojice, ktoré mali vlastné deti, no zároveň sa starali aj o deti z detského domova. Od roku 2005 toto zariadenie funguje ako bežný detský domov, kde majú deti na starosti vychovávatelia.
Bývalí odchovanci Detského mestečka v Zlatovciach dlhodobo kritizujú súčasný systém výchovy, ktorý tu zaviedli pred jedenástimi rokmi.
Podľa ľudí, ktorí v detskom mestečku vyrastali, je súčasná koncepcia výchovy mimo vlastnej rodiny chybou, a tento systém neprináša dobré výsledky. Pred časom založili občianske združenie Naša rodina Detské mestečko.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré detské domovy spravuje argumentuje, že predchádzajúci systém starostlivosti neumožňoval dodržiavanie základných práv dieťaťa a výchovu, ktorú poskytoval, nemožno považovať za rodinnú, ale za kolektívnu.
Psychológ Zelina: Nejde o zlyhanie systému
Podľa psychológa Mirona Zelinu je detský domov veľmi špecifická výchovná situácia.
„Tie deti nepoznali rodinné zázemie, aké by mali mať. Je tam vyššie riziko asociálneho správania. Je to prirodzené, že sa tam toho musí vyskytovať viac ako pri bežnej populácii. Druhá vec je že kedy to dieťa a príde do domova a aký je tam personál. Ak by tam boli vysoko profesionálni vychovávatelia, dá sa týmto problémom predísť a vychovať z nich veľmi dobrých ľudí,“ skonštatoval psychológ.
Podobné prípady ako v Detskom mestečku sa podľa neho stávajú aj v iných zariadeniach.

„V iných domovoch sa to stáva tiež, máme reedukačné ústavy, máme rovnaké problémy, sú tam vyššie riziká.“ Za systémové zlyhanie prípady tehotenstva maloletých dievčat nepovažuje.
„Nepovedal by som, že je to zlyhanie, nedá sa to ustrážiť úplne na každú sekundu to by musel byť kasárenský systém, to ale zakazujú zákony. Nemalo by sa to stávať, ak by sa vytvoril úprimný otvorený vzťah medzi vychovávateľom a dieťaťom,“ dodal Zelina.