TRENČIANSKA TEPLÁ. Slovensko má od piatka oficiálne nové plemeno oviec – slovenskú dojnú ovcu, jej vyšľachtenie trvalo 25 rokov.
Podľa odborníkov sa vyznačuje výrazne vyššou produkciou mlieka, plemeno má byť bohatšie aj na mäso. Chov týchto oviec chce ministerstvo pôdohospodárstva rozšíriť na celé Slovensko, aktuálne ho chovajú v Žiline a v okolí Považskej Bystrice.
Vyšľachtili moderné plemeno
Generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Štefan Ryba vidí v novom slovenskom plemene perspektívu najmä v oblasti ekonomického zhodnotenia chovu ovčiarmi.
Dôraz pri šľachtení kládli na zvýšenú produkciu mlieka. Aktuálne na Slovensku žije 5 000 oviec, ich rozšírenie ale záleží od záujmu zo strany chovateľov.
„Teraz ponúkame chovateľom niečo, čo má perspektívu a je moderné,“ vyzdvihol jedinečnosť oviec Štefan Ryba.
Vyššia úžitkovosť i plodnosť
Slovenská dojná ovca nie je prvým národným plemenom, to najlepšie prebrala od jej predchodkyne – valašky, ktorú vyšľachtili začiatkom 80. rokov. Nové slovenské plemeno tak vzišlo vyšľachtením pôvodných a špecializovaných dojných plemien.
Predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok vyzdvihol jej úžitkovosť. „Úžitkovosť vstupných plemien je okolo 115 litrov, táto dosahuje okolo 185 litrov, takisto plodnosť zo 120 percent na 145 percent,“ ozrejmil.
Nová ovca v katalógu svetových plemien podľa Nemčoka nepotrebuje prílišnú starostlivosť ani prikrmovanie, jej úlohou bude spásať lúky a pastviny, dokrmovať potrebuje len menším množstvom jadra.
Slováci jedia málo ovčieho a jahňacieho mäsa
Jaroslav Slamečka, riaditeľ Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre, upozornil na nízku spotrebu ovčích výrobkov.

„Produkcia na Slovensku sa momentálne veľmi orientuje na ovčie mlieko a výrobky z neho. Boli by sme radi, keby sa zvýšila produkcia ovčieho a jahňacieho mäsa,“ zhodnotil Slamečka, ktorý spolu so Štefanom Rybom prízvukoval, že zavŕšením etapy šľachtenia práce s plemenom nekončia.
Vlastnosti, aké pri ovciach skúmajú, sa dajú podľa Rybu zlepšiť, preto šľachtiteľský program v spolupráci so Zväzom chovateľov bude pokračovať aj v nasledujúcom období.