TRENČÍN/ZLATOVCE. Kapacita cintorína v Zlatovciach bola už dlhé roky úplne naplnená, priestor, kde mohli vzniknúť nové hroby, nevyhovoval zákonu o pohrebníctve.
Často sa stávalo, že ľudia, ktorí celý život prežili v Zlatovciach a nemali na cintoríne zabezpečené hrobové miesto, museli svojich blízkych pochovať na iné pohrebiská – či už na Juhu, alebo v Záblatí.
„Cintorín je malý, na to, koľko tu býva ľudí, je tu veľmi málo miest. Ľudia, čo tu nemali miesto, pochovali blízkych do Záblatia. Prekáža im to, lepšie je, keď je to bližšie,“ povedala Edita Žingorová.
Podľa Ingrid Kučerákovej ľudia často na nedostatok miesta nadávali.
„Museli dávať pochovávať inde, a to bol problém. V Záblatí nadávali na Zlatovčanov, že zas berú miesta im. Ak by moji rodičia nemali miesto, musela by som ich pochovať až na Juh. Je to ďaleko, od ruky tam chodiť. Tuto to mám blízko,“ povedala.
Projekt už má stavebné povolenie
Mesto plánujte tento rok cintorín v Zlatovciach rozšíriť, pribudne tu takmer dvesto nových hrobových miest.

„Táto investičná akcia sa mala pôvodne urobiť už pred nejakým časom, ale vzhľadom na to, že hrobové miesta musia byť v nejakej vzdialenosti od obydlí ľudí, tak sme prerábali projekt a prispôsobili ho zákonom,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Projekt už má vydané stavebné povolenie, platnosť by malo nadobudnúť začiatkom júna.
„Následne budeme obstarávať dodávateľa prác a prebehne samotné rozšírenie, pričom ukončenie rozšírenia očakávame ešte tento rok,“ dodala Ságová.

Rozšírenie v Zlatovciach plánovali už pred ôsmimi rokmi
Poslanec za mestskú časť Západ Tomáš Vaňo hovorí, že rozšírenie cintorína plánovali už osem rokov.
„Kto tam príde, vidí, že je tam nejaký plot, po ktorý by sa cintorín mohol rozšíriť. V skutočnosti ale bolo stavebné povolenie vydané len potiaľ, pokiaľ sú dnes hroby,“ skonštatoval Vaňo.
Problém bol podľa neho s rodinnými domami, ktoré postavili hneď za cintorínom.
Do projektu pribudol hydrogeologický posudok
Podľa hygieny nebola pôvodná projektová dokumentácia v súlade so skutkovým stavom, nebola dodržaná požiadavka o ochranného pásma cintorína stanovená v zákone o pohrebníctve.
Mesto muselo projekt upraviť, navyše ho doplnilo o hydrogeologický posudok.
„Rozšírenie pohrebiska je v nadväznosti na jestvujúce územie vyhradené na pohrebisko. V časti ochranného pásma medzi pohrebiskom a rodinnými domami je navrhnutá ochranná zeleň,“ informovala Ľudmila Bučková z Regionálneho úradu verejného zdravia v Trenčíne.
Ochranné pásmo pohrebiska je podľa zákona o pohrebníctve 50 metrov od hranice pozemku pohrebiska, pričom sa v ňom nesmú umiestňovať budovy okrem budov, ktoré poskytujú služby súvisiace s pohrebníctvom.