TRENČÍN. Železnice Slovenskej republiky sprevádzkovali prvú koľaj na novom železničnom moste v Trenčíne. Krátko po deviatej po nej prešiel prvý vlak v smere z Košíc do Bratislavy.
Nový most tvoria dva samostatné mosty, oba sú uložené na spoločných podperách. Jeho dĺžka je 343 metrov, váži takmer 55 tisíc ton a vlaky po ňom môžu jazdiť rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu.
Podľa generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky Martina Erdössyho je sprevádzkovanie nového mosta významným míľnikom stavby modernizácie železnice.
„Je jedinečný, v Trenčíne máme okrem zaujímavej stavby aj jeden z najmodernejších železničných mostov v Európe vôbec. Modernizáciu trate sprevádzali rôzne diskusie zo strany obyvateľov, stavebných firiem a médií. Som rád, že prišiel ten deň,“ skonštatoval na brífingu Erdössy.
Pôvodne mali byť práce na modernizácii trate v Trenčíne hotové v lete 2015. Železnice ale termín posunuli na jar 2016, neskôr na november minulého roka.
Ani jeden termín nedodržali. Železnice zriadili špeciálnu komisiu, ktorá má určiť, kto je za meškanie prác zodpovedný.
Aktuálne stále preverujú viac ako 400 zápisov, ktoré riešia dôvody takmer dvojročného zdržania dokončenia modernizácie.
„Je to náročné posudzovanie, stále prebieha. Až po ukončení celej stavby budeme vyhodnocovať, aké to bude mať ďalšie dopady,“ dodal Erdössy.
TSS Grade tvrdí, že stavbu ukončia do septembra
Železničnú trať pri Trenčíne modernizuje TSS Grade spolu s českou firmou Bögl a Krýsl a chorvátskou spoločnosťou Konstruktor – Inženjering zo Splitu za 244 miliónov eur.
Šéf spoločnosti TSS Grade Dušan Chovanec hovorí o novom moste ako o jednej z najkomplikovanejších konštrukcií na tejto stavbe.
„Na moste je osadených 13 oblúkových trakčných brán, každá s hmotnosťou viac ako 11 ton, ktoré sú uchytené pomocou chemických kotiev zboku rímsy. Dotvárajú celkovú víziu architektúry, dúfame, že to zapadá do mesta Trenčín,“ povedal Chovanec.
Pôvodne sa mal most otvárať na jeseň 2015, meškanie podľa neho spôsobilo viacero faktorov.
„Väčšina stavby je v intraviláne mesta, museli sme riešiť kríženie s cestami, inžinierskymi sieťami, prekládky, niektoré veci nebolo možné urobiť podľa pôvodných plánov. Množstvo technických problémov vyvstalo až po výkopových prácach.
Museli sme upravovať jednotlivé etapy stavby, predĺžili sa najmä stavby podchodov a podjazdov. Kompletne celá stavba by mala byť ukončená v auguste alebo septembri. Tohto roka,“ dodal Chovanec.
Na trati Žilina - Bratislava ušetria pol hodinu
Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Filip Hlubocký skonštatoval, že most pomôže k rýchlejšiemu prepojeniu Žiliny s Bratislavou.
„Sme opäť o krok bližšie k prepojeniu západu a východu republiky. Rýchlosť a komfort je to, čo naši zákazníci potrebujú, to je smer, ktorým železnica musí ísť. Po dokončení celého úseku Bratislava – Žilina sa cesta vlakom skráti o pol hodinu,“ uviedol Hlubocký.
Rybníček: Je to veľmi pekný most
Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka sa sprevádzkovaním nového železničného mosta Trenčín zmenil na jedno z moderných miest.
„V priebehu šiestich rokov je to druhý kľúčový most v Trenčíne. Dramaticky pozitívnym spôsobom mení charakter Trenčína ako dôležitého dopravného uzla. Život Trenčína sa významne zlepší. Po všetkých ťažkostiach a problémoch, ktoré sme museli riešiť sme sa dočkali,“ povedal Rybníček.
Trenčín bude podľa neho jedným z miest, kde sa bude dať pohodlne dostať vlakom priamo do centra mesta.
„Zvyšuje to atraktivitu mesta v očiach turistov. Je to veľmi pekný most, musím úprimne povedať, že nie je to ten nechcený čínsky múr. Krásne z neho vidieť na hrad,“ dodal trenčiansky primátor.
Prvú jazdu vlaku po novom moste sledovalo z hrádze viacero Trenčanov.
„Prišiel som zo zvedavosti, dúfam, že sa to dá konečne do poriadku a budeme žiť ako normálni ľudia. Práce trvali veľmi dlho, komplikovali život,“ povedal Martin Chudý s tým, že ľudia, ktorí bývajú v okolí, budú mať aspoň trochu tichší život. „Škoda starého kúpaliska, dúfam, že nové otvoria tento rok,“ dodal.
Stavbu mostu od začiatku prác sledovala aj Marie Pristachová.
„Dokumentovali sme to od začiatku. Bola som zvedavá, kedy k tomu okamžiku príde, dočkali sme sa. Vlak prešiel, držím palce aby to išlo ďalej a dokončili aj druhú koľaj.“
Nový most nahradí pôvodný železničný oceľový priehradový most, ktorý sa nachádza približne o 110 metrov nižšie po toku rieky. Mesto Trenčín už dávnejšie požiadalo Železnice o jeho prevod do svojho vlastníctva, rokovania ešte nie sú ukončené.
Plány, čo bude so starým mostom po jeho uzavretí, riešila medzinárodná urbanistická súťaž Trenčín mesto na rieke. Mesto v zadaní súťaže stanovilo využitie mosta ako promenádneho.
