TRENČIANSKE STANKOVCE. Posledný júnový a prvý júlový deň bude v Trenčianskych Stankovciach už tradične patriť Tankovým dňom Laugaricio.
Na piatom ročníku obľúbeného podujatia sa milovníkom histórie a techniky predstaví hneď niekoľko premiér, asi najočakávanejšou bude replika nemeckého stredne ťažkého tanku Panzerkampfwagen V „Panther.“ Viac o prípravách porozprával Mário Simeon, jeden z organizátorov podujatia.
Tankové dni tento rok oslávia piate výročie, aké novinky pripravujete?
– Tento rok sme sa zamerali najmä na delostrelecké systémy. Okrem nich sme pripravili mnoho tankových premiér najmä z nemeckej strany. Najväčším ťahákom bude asi tank Panzer V „Panther,“ stíhač tankov Marder 38, Panzer II a malý stíhač tankov Hetzer. Milovníci sovietskej techniky sa môžu tešiť na SU-76. Okrem toho čakáme ešte na niečo väčšieho, ale to ešte nie je isté.
Pôjde o originálnu techniku alebo o repliky?
– Budú aj originály, napríklad SU-76. Pri niektorých kusoch ide o repliky alebo na originálnom podvozku postavené stroje. O replikách hovoríme aj v prípade, že stroj je napríklad zo 70 % originál a ostatné časti sú jeho majiteľom vyrobené. Je to tak z jednoduchého dôvodu – originálne „náhradné“ diely už neexistujú.
Ako sa k replikám stavajú nadšenci, ktorí históriou doslova žijú? Nájde sa na svete dostatok originálnej techniky, aby ste ju mohli priviezť do Stankoviec?
– Ľudia bývajú na repliky kritickí, ale nedá sa s tým veľa robiť. Aj my by sme chceli u nás vidieť nemecký tank Tiger, ktorý je legendou rovnako medzi chlapcami, ako medzi veteránmi, ale nie je to možné. Jediný funkčný kus na svete je v anglickom tankovom múzeu v Bovingtone, z ktorého nám ho v žiadnom prípade nezapožičajú.
Návštevníkom ale môžeme ukázať napríklad originálne tanky Sherman alebo Stuart. Keď už nájdeme nejaký vzácny kus, je veľmi náročné presvedčiť majiteľa, aby prišiel, úlohu môže zohrávať aj veľmi drahý transport techniky. Pokiaľ daný kus nevlastní súkromná osoba, ale štát alebo múzeum, komunikácia je zložitá.
Tankové dni Laugaricio naberajú každým rokom na sile a prekračujú stredoeurópsky priestor. Ozývajú sa vám zahraničné kluby vojenskej histórie so záujmom byť ich súčasťou?
– Už tradične dobrá spolupráca je s nadšencami z Českej republiky, Poľska a Rakúska. Najnovšie nás teší záujem z Veľkej Británie, Ukrajiny a dokonca z Nemecka. Rozrastáme sa, čo je super.

Sú ochotní prísť spolu s technikou?
– S ťažkou technikou nie, problémom je asi 1600-kilometrová vzdialenosť medzi nami a Veľkou Britániou. Z Británie by nás malo prísť podporiť viac ľudí, a to na vojenskom Land Roveri.
Minulý ročník mal podtitul Deň s pozemnými silami Ozbrojených síl Slovenskej republiky, budete s armádou spolupracovať aj tento rok?
– Tešia sa na každý ďalší ročník, na prezentáciu dynamiky, bojov a svojej techniky. Mali by prísť aj so svojím regrutačným strediskom, v hre je aj príchod amerických vojakov s tromi bojovými vozidlami Stryker, ale zatiaľ to nemáme potvrdené.
Na akú hlavnú bojovú ukážku sa budú môcť tešiť ľudia tento rok?
– Minulý rok to bola bojová ukážka z estónskej Operácie Carussel. Tento rok to bude oslobodenie západného Slovenska, ukážka bude z roku 1945. Sovieti budú bojovať proti Wehrmachtu, pričom sa naj-intenzívnejšie boje odohrávali pri Trnave.
Areál, na ktorom sa odohrávajú tankové dni, bol pri nedávnych povodniach zaplavený. Bude terén na ťažké vozidlá pripravený?
– Už na druhý deň po zaplavení sme boli areál skontrolovať a na naše prekvapenie bol čistý, bez odpadkov a vecí, ktoré by sa zachytili o vegetáciu. Neskôr som sa v Stankovciach zastavil opäť a terén bol suchý, ako by ani žiadna povodeň nebola.
