TRENČÍN. Niektoré z mien na náhrobných kameňov Pamätníka umučených na Brezine sú nečitateľné.
Zmytie, vyblednutie a vylúpanie farby je podľa predsedu oblastného výboru protifašistických bojovníkov prirodzené, na nedostatok upozornili mesto, to prisľúbilo do mesiaca urobiť nápravu.
Slabo viditeľné mená obetí fašizmu sú podľa návštevníkov pamätníka vecou, ktorú nemôže byť náročné ani drahé napraviť. „K pamätníku si chodíme uctiť pamiatku zosnulých aspoň dvakrát ročne, už minulý rok bolo zopár kameňov horšie čitateľných. Možno by stačil šikovný kamenár, zopár desiatok eur a bolo by po probléme,“ myslí si Iveta Turaňová.
Problém si všimol aj Igor Lacko, stav trenčianskeho pamätníka nepovažuje na najhorší. „Oproti iným pamätníkom je tento ešte v dobrom stave. Vždy ma zamrzí, keď vidím pamätné miesta, na ktoré sa nemyslí. Ako inak sa máme v budúcnosti vyhýbať chybám minulosti, keď na ňu nemyslíme a nestaráme sa o jej pamätníky? Stačí trochu snahy a odstráni sa aj tento malý problém na obrovskej palete neúcty a ignorantstva, ktorá v spoločnosti vládne,“ uzavrel Lacko.
Problém odstránia do mesiaca
Mesto Trenčín o probléme vie, nápravu prostredníctvom súkromnej spoločnosti prisľúbilo urobiť do mesiaca. O vojnové hroby a bezprostredné prostredie pamätníka sa stará firma Dvonč.
„Upratujú náletové dreviny, zametajú, čistia. O širšie okolie – stromy, kríky, kosenie trávy sa stará Mestské hospodárstvo a správa lesov,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Pamätníky musia obnoviť aspoň raz za desať rokov
Na nevyhovujúce písmo na náhrobných kameňoch upozornili mesto aj členovia Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Jeho predseda Ján Holička vysvetlil, že písmo na pamätníkoch je minimálne raz za päť až desať rokov nutné ošetriť a nanovo naniesť farbu. „Zvyčajne sa to robí štýlom, že sa počká, pokiaľ je vyblednutých nápisov väčšina, a potom to spravia naraz,“ ozrejmil.
Podľa neho ide o prácu zložitosťou podobnú reštaurátorským prácam na rodinných hroboch. „Aj keď to písmo na niektorých z nich nie je úplne dobre čitateľné, nehodnotíme celý pamätník ako zanedbaný, iba nás mrzí, že sa na niektorých predčasne vylúpla farba. Okrem tohto sledujeme všetky pamätníky v oblasti Trenčína a Bánoviec nad Bebravou a ak zistíme nejaký problém, upozorňujeme príslušnú samosprávu, aby spravila nápravu. Záleží nám na histórii,“ dodal Ján Holička.
Pamätník umučených na Brezine
Pôvodný Pamätník umučeným sa nachádza v Dušovej doline v Lesoparku Brezina a je venovaný 69 obetiam fašizmu, ktoré na týchto miestach popravili Nemci v období od októbra 1944 do apríla 1945. Pamätník odhalili v roku 1946. Od roku 1970 je miesto pietnych spomienok k tejto udalosti presunuté k inej lokalite Breziny – k Čerešňovému sadu. Autormi nového pamätníka sú Ing. arch. Ernest Krampl, akad. sochár František Gibala a akad. sochár Jozef Fízell – autor tŕňovej koruny.
ZDROJ: VISITTRENCIN.SK