TRENČÍN. Poslanci mestského zastupiteľstva odklepli päťročné predĺženie zmluvy na zabezpečovanie prevádzky mestskej hromadnej dopravy v Trenčíne Slovenskej autobusovej doprave.
Verejnú súťaž, ktorá by mohla priniesť úsporu peňazí alebo zvýšiť kvalitu cestovania, mesto nevyhlási.
Primátor Trenčína Richard Rybníček to zdôvodnil nejasnými a komplikovanými podmienkami súťaže.
„Súťažiť sa majú náklady na kilometer, a tie sa majú zafixovať. Ako dokážeme zafixovať náklady na kilometer na niekoľko rokov, keď vám o rok padne ekonomika, alebo sa zvýšia ceny ropy? Dopravca môže skrachovať, pretože si nedokáže riešiť náklady na kilometer, ktoré boli stanovené v zmluve,“ uviedol Rybníček.
Súťaž by podľa Rybníčka bola rizikom
Predĺžiť zmluvu s aktuálnym dopravcom je podľa neho v súlade so zákonom, pretože Európska únia cez svoj predpis povedala, že takéto zmluvy s dopravcom môžu samosprávy predlžovať maximálne o 50 percent doby trvania pôvodnej zmluvy.
„Európska únia odporučila do roku 2019 Slovensku pripraviť také súťažné podmienky, aby sa tieto veci dali normálne súťažiť v rámci verejnej dopravy. Robiť v tejto chvíli verejnú súťaž by bolo zbytočné riziko a problémy, ktoré tu nikto nechce,“ dodal primátor s tým, že predĺženie zmluvy je navyše pre mesto ekonomicky výhodné.

„Ak by sme zmluvu vypovedali, nové autobusy, ktoré SAD nakúpila v roku 2011, ešte nie sú doodpisované, my by sme im museli vrátiť milión eur na odpisoch,“ uzavrel Rybníček.
Predĺženie má ekonomické výhody
Predseda finančnej a majetkovej komisie Peter Hošták vidí v predĺžení zmluvy so SAD Trenčín ekonomické výhody.
„Zmluva sa pôvodne uzavrela na desať rokov, pričom životnosť autobusov je 15 rokov. Dnes sme boli pred voľbou znovu súťažiť a nechať dopravcovi desaťročné autobusy, alebo zmluvu predĺžiť s tým, že tie autobusy sú z veľkej časti už odpísané a my sa na tých autobusoch ešte povozíme. Náklady na odpisy už budú len nižšie,“ skonštatoval po rokovaní zastupiteľstva Hošták.
Podľa neho je práve nasledujúcich päť rokov najvýhodnejších počas celého trvania zmluvy.
Chýba viacerým poslancom
Proti predĺženiu zmluvy hlasovali traja poslanci zastupiteľstva, Michalovi Urbánkovi chýbala verejná súťaž, ktorá podľa neho mohla minimalizovať náklady mesta. „Aj keď nastavenie podmienok súťaže nie je jednoduché, mohla by priniesť finančne priaznivejšie podmienky pre mesto,“ zdôvodnil hlasovanie Urbánek.
Absenciu verejnej súťaže kritizovala aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
„V prípade automatického predlžovania zmluvy samospráva vytvára pre aktuálneho poskytovateľa regionálny monopol, čo znižuje tlak na efektivitu poskytovania služby ako i nakladania s verejnými prostriedkami,“ uviedol projektový koordinátor organizácie Michal Piško.
„Bez vykonania dôkladného prieskumu trhu môže byť pre samosprávu ťažko obhájiteľné, prečo nepristúpila k súťaži, ktorá je transparentnejšia. Mohla by priniesť kvalitnejšiu alebo lacnejšiu službu pre obyvateľov,“ dodal Piško.